Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 07 Eylül 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Kazım GÜLEÇYÜZ

Hâlâ mı tank?Genelkurmay Başkanı “Herşeye anlam yüklemeyin” diyedursun; asker adına verilen her bir görüntüden “derin mesajlar” çıkarma gayretleri medyada aynı şekilde sürüyor.

Bunun son örneği, Gül’ün Çankaya’da verdiği ilk resepsiyona, Büyükanıt ve kuvvet komutanlarının önceden planlanmış denetlemelerini gerekçe göstererek katılmamaları ve Genelkurmay’ı temsilen gelen orgeneralin on sene önce Sincan’da tankları yürüten komutan olması üzerine üretilen birbirinden “renkli” yorumlar.

Kimilerine göre, asker bu yolla Gül’e ve AKP iktidarına 28 Şubat’ı hatırlatan “ince” bir mesaj veriyor. Bazıları bu yoruma, resepsiyona katılmayan komutanların, denetlemelerini Gül’ün memleketi Kayseri’den başlatmak suretiyle ayrı bir boyut kattıkları gibi bir ilâvede bulunuyorlar.

Hadiseyi tersinden değerlendirenler ise, 28 Şubat’ta tank yürüterek Refahyol’un çekilmesiyle sonuçlanan süreci başlatan komutanın aradan on yıl geçtikten sonra, o zaman Refahyol’un bakanlarından biri olan Gül’ü Çankaya’da cumhurbaşkanı olarak kutlamasına “kaderin cilvesi ve adaleti” yorumunu getiriyorlar.

Orgeneral Ceylanoğlu’nun, Köşke “ordunun beyni” olarak nitelenen sekiz J-komutanla birlikte katılmasını da bu bağlamda “kaderin mesajı”nı kuvvetlendirici bir unsur olarak vurgulayanlar var. Ama nedense diğer bakış açısının sahipleri bu noktayı gözden kaçırmışlar. Çünkü bu husus onlar açısından da kullanılmaya elverişli bir nitelik taşıyor.

Sebebi, Genelkurmay karargâhındaki J-başkanlarının 28 Şubat’ta ön safta görünmeleri.

Aslına bakılırsa, iki bakış açısının da kendisini dayandırabileceği kuvvetli gerekçeler var.

Ancak bu durum, birinci tez açısından geçmişe bakan yönüyle geçerli. On sene öncesini bugüne taşıma amaçlı bir 28 Şubat hatırlatmasının söz konusu olması halinde ise cevap bekleyen bir dizi sualin gündeme gelmesi kaçınılmaz:

Köşke Genelkurmay’ı temsilen, 28 Şubat’ta tank yürütmüş komutanın gönderilmesi, benzer bir durumda tank paletlerinin tekrar döndürüleceği gibi bir mesaj vermeyi mi amaçlıyor? Eğer öyle ise, gelinen noktada böyle birşeyin imkân ve ihtimali var mı? Sosyal ve siyasî alanlarda tankların işi ne? Ve eğer tank yürütmek çözüm olsaydı bugünkü tablo ortaya çıkar mıydı?

Kaldı ki, o zamanki tank yürütme eylemi, dönemin Sincan Zırhlı Birlikler Tümeni komutanı olduğu için Ceylanoğlu’na mal ediliyorsa da, bu işin emir-komuta zinciri dışında, re’sen onun tarafından gerçekleştirilmiş olması mümkün mü?

Nitekim bu işi ondan evvel sahiplenenler çıktı. Ceylanoğlu’nun şimdi oturduğu Eğitim ve Doktrin Komutanlığı, on sene önce Korg. İzzettin İyigün’de idi. İyigün, bu görevden emekli olduktan sonra rahmetli Yener Süsoy’a yaptığı “Tankları yürüterek balans ayarını yapan kişi benim” açıklamasıyla bayrağı açan ilk kişi olmuştu (Hürriyet, 21.6.04). Ancak İyigün’ün anlattığına göre, tankları yürütme talimatını veren kişi, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hikmet Köksal’dı. Ve bu iş, Genelkurmay Başkanı Karadayı’ya haber verilmeden yapılmıştı.

Başka detaylar da var, ama konumuz değil.

Sonuç: “Tank” yorumlarıyla havayı bulandırma çabaları bugünün Türkiye’siyle örtüşmüyor.

07.09.2007

E-Posta: irtibat@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (06.09.2007) - İçi boş dayatma

  (05.09.2007) - Tepki anayasası

  (04.09.2007) - Tutuk başlangıç

  (02.09.2007) - Mesajlar

  (01.09.2007) - Başörtüsü ve anayasa

  (31.08.2007) - Taşlar oturuyor mu?

  (30.08.2007) - Allah mahcup etmesin

  (29.08.2007) - Kandil ve rahmet

  (28.08.2007) - Artık balayı yok

  (26.08.2007) - Microsoft ve Çankaya

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN


 Son Dakika Haberleri