Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 09 Kasım 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Halil USLU

Kocaeli'den esintilerYeni ilimler ve yeni teknoloji ile dünya bir şehir, bir köy haline geldi, bir mânâda dünya bir mektep ve bir üniversite hüviyetine girdi. İşte aziz Türkiye’miz de bu mânâda bir şehir, bir mektep ve bir üniversitedir. Yaptığımız ve yapılan hizmetlerle bunun böyle olduğu tebeyyün etmektedir. Bunun en canlı ve muhkem misâli, geçtiğimiz hafta Körfezin şirin ve bahtiyar şehri Kocaeli ilimizde, yani İzmit’teydik ve dört tane program icra ettik. Bir güzel ve anlamlı düğün, diğer çalışmalarımıza vesile odu.

Cumartesi günü saat 14.00’te Kocaeli’nin 100 bini aşkın Derince ilçesinde Sağol ve Yalçın ailelerinin düğünlerine konuşmacı olarak katıldım. Düğün konuşmalarımız bir mini konferans sadedindedir. Bazı düğünlerde çok gürültülü olur, fakat bizim konuşmamızı hiç etkilemez, çünkü biz nereye ve kimlere hitap ettiğimizi, yaptığımız karşılıklı diyaloglarla görmekteyiz. Genç damadımız Ahmed Yalçın kardeşimin düğünü, geçmiş düğünlere nispeten çok sade ve sessiz idi ve dikkatle dinleyenlerin sayısı fazla idi. Celil Hocanın Aşr-ı Şerif kıraatından sonra “resmî nikâh” kıyıldı ve ardından da bizim konuşmamız. Dâvetli olduğum bu mekândaki konuşmamın özeti “Aile hayatı ve Hz. Peygamber (asm)”. Aile hayatının dünü, bugünü ve geleceğini kıyaslayarak “Efendim” şiiri ile noktaladım.

Aynı günün akşamı, yıllardır Kocaeli’de çok hizmetlere imza atan, bir çok öğrencinin üniversitelerde okumalarına maddî-mânevî katkılarda bulunan ve hiç istikrarını bozmayan “Çamlık Eğitim-Kültür ve Çevre Vakfı” seminer salonunda “Ülkenin bölünmez bütünlüğü ve ittihad-ı İslâm” üzere 40’ar dakikalık iki hitabım ve sohbetim oldu. Salonun tamamen dolduğu böyle bir gecede, konuşma ve sahbetimizin özetinde;

Hucurat Sûresi 10. âyeti serlevha yaparak, Kâinatın Serveri Efendimizin (asm) hadis-i şeriflerinden, Bediüzzaman Hazretleri’nin Uhuvvet Risâlesi’nden, 26. Mektub’dan, Emirdağ Lâhikası’ndan, Hafız-ı Şirâzî’nin tesbitinden, Hz. Mevlânâ’dan, Yunus Emre’den, İttihad-ı İslâma bakan ve aziz ülkemizin bölünmez bütünlüğünü koruyan ve yıllar önce merhum Ali Uçar kardeşimizle şark bölgelerinde “Vatan için, Allah için” müşterek yaptığımız hizmetlerden paragraflar ve kesitler sundum.

Pazar günü konferans günümüz idi ve bir anda hava değişti, her yer yeşil ve güneşli ve bahar havası. Vakfın başkanı muhterem Muammer Çelik, bizleri böyle bir muhteşem havada Derince Belediyesi tarafından inşâ edilen körfez sahilinin yeni şeklini ve harikalar parkını gezdirdi. Böyle alkolsüz bir yerde hakikaten inşirah buldum. Kocaeli ve çevresi bir bütün haline gelmiş, depremin izleri yeni güzel tesislerle ortadan kalkmış.

Aynı günün saat 12.00-14.00 arası ve yine “Çamlık Eğitim-Kültür ve Çevre Vakfı” tarafından organize edilen, Kuruçeşme Belediye konferans salonunda Saffet Hocanın Kur’ân-ı Kerim tilâveti, Vakıf Başkanı Muammer Çelik Beyin açış konuşması ve konferansımız... Konferansımızın konusu “Barış, hoşgörü, sevgi ve eğitim” idi. Çevreden gelen can dostlarının da iştirakiyle bir saatlik bir zaman diliminde, barışın, hoşgörünün, eğitimin ve sevginin gerçek çıkış yolunun âyetler, hadisler ve gönül sultanlarımız olduğuna değinerek; konferansımızı âyetlerden, hadislerden, Hz. Mevlânâ, Hz. Yunus Emre ve Bediüzzaman Hazretleri’nden çarpıcı, rakamsal misâl ve belgelerle ve merhum Mehmed Akif’in şiiriyle noktaladık. Benim gözlerim de yaşarmıştı, bizi alkışlayanların da.

Pazar akşamında ise üniversiteli kızlarımıza “Vakıf ve dershane hizmetleri” başlıklı bir sohbetimiz oldu ve çeşitli suâllerine muhatap olduk. Onların da gözleri yaşlarla doldu. Bir şehir haline gelen Türkiye’mizin Kocaeli durağında böyle gün ve saatlerimize vesile olan muhterem kardeşlerimi, Muammerleri, Ahmetleri, Necdetleri, Oraları, Ercanları, Nureddinleri, Çökrenleri, M. Ali’leri ve emsâli bütün bay ve bayanları tebrik ve teşekkür ediyorum. Yarınlar sizindir inşaallah.

09.11.2007

E-Posta: haliluslu1951@mynet.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (02.11.2007) - Ülkenin bölünmez bütünlüğü, Denizli ve Aydın

  (26.10.2007) - Bir müjde hadisi uğruna

  (19.10.2007) - Koşar adımlarla düğünlerimiz

  (12.10.2007) - Secde ve kanser

  (05.10.2007) - Salavât-ı şerife müjdedir

  (28.09.2007) - Müjdeci ve büyük rehber

  (21.09.2007) - Muzaffer olunmuştur

  (14.09.2007) - Kur'ân ve infak

  (07.09.2007) - Hayvanlar dünyası

  (31.08.2007) - Hayvan suç işlerse!

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri