Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 21 Kasım 2007

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Faruk ÇAKIR

‘Topuz’uyla tanıdığım Vehip Sinan ‘usta’İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü ve Kültür AŞ. tarafından düzenlenen “Yaşayanlara Saygı” konulu programda uzun yıllar gazetemizde de karikatürler çizen Vehip Sinan konuşuldu. “Usta”ların yaşarken hatırlanması Türkiye’de alışık olunmayan bir durum. Son yıllarda ustaları yaşarken hatırlamamanın güzel örnekleri sergileniyor. Vehip Sinan’la ilgili olarak düzenlenen sergi ve sohbet toplantısı da bunlardan biri oldu.

Program Pazartesi akşamı Üsküdar Altunizade Kültür ve Sanat Merkezinde yapıldı. Vehip Sinan rahatsızlığı sebebiyle programa katılamadı, ancak onu yakından tanıyan çalışma arkadaşları ve belki de şahsen hiç tanımayan ‘karikatür meraklıları’ toplantıda hazır bulundu.

Toplantının konuşmacıları Gürbüz Azak ve Can Alpgüveç’ti. Ama toplantıya katılan hemen herkesin Vehip Sinan ile ilgili bir hatırası olduğu için salon belki de az rastlanan bir samimî havaya büründü. Konuşmacılardan sonra söz alan kişiler de en az konuşmacılar kadar önemli konulara dikkat çektiler.

Biz de Vehip Sinan’ı gıyabında, Yeni Asya’da çizdiği (1976 sonrası) karikatürler ve “Topuz” adlı çizgi romanıyla tanımıştık. İlk okulu ‘köy’de okuduğumuzdan dolayı ‘kitap’larla tanışma imkânı bulamamıştık. Dolayısı ile ‘okuma alışkanlığı’ndan da söz etmek zordu. İşte “Topuz”lar, bir bakıma bize okuma alışkanlığı sağladı ve gazetede de yayınlanan bu ‘bant karikatür’leri heyecanla takip etmeye başladık.

Vehip Sinan’ın 1980 öncesi Yeni Asya’da çizdiği siyasî karikatürler de çok ilgi çekerdi. Hele bir ‘Ecevit’ tipi vardı ki, görenlerin gülmemesi mümkün değildi. Hatta bir defasında ‘işçi hakları’ ile ilgili bir karikatürü büyükçe bir bez afişe renkli olarak çizilmiş ve dönemin AP Çayeli ilçe teşkilâtı binasına asılmıştı.

Vehip Sinan ‘usta’ ile gıyabındaki bu tanışıklığımız, ancak 2000’li yıllarda yeniden Yeni Asya’da karikatür çizmeye başlamasıyla mümkün oldu. Zaman zaman Fatih’teki evine gidip karikatürlerini aldığımız da oldu. Kendisi de haftada bir Yeni Asya’ya gelir, hem hazırladığı karikatürleri teslim eder hem de kısa sohbetler yapardı. Hakikaten nev-î şahsına mahsus bir san’atkârdır. Konuşmacıların da toplantıda ifade ettiği gibi az ama öz konuşan bir usta. Daha çok eserleriyle, karikatürleriyle konuşmasını seven bir usta.

Vehip Sinan için böyle bir toplantı düzenlenmiş olması kadirşinaslık örneği oldu. İnşallah bu örnekte olduğu gibi ‘usta’lar hayatlarındayken hatırlanır ve daha da önemlisi gereği gibi istifade edilir.

1929 doğumlu olan Vehip Sinan, çizdiği karikatürleriyle ve ‘Topuz’uyla hatırlanmaya devam edecek. Hayırlı ve uzun ömürler diliyoruz.

21.11.2007

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (20.11.2007) - Risâle-i Nur’a teslimiyet

  (19.11.2007) - Düşünceye yasak, müstehcenliğe destek!

  (18.11.2007) - İşe istediğin zaman git!

  (17.11.2007) - Milleti de rahat bırakın!

  (16.11.2007) - Eğitime mi, silâha mı?

  (15.11.2007) - Asıl düşman faiz

  (14.11.2007) - Sami Yusuf’tan reçete

  (13.11.2007) - Tarih düşmanlığı ile bir yere varılır mı?

  (12.11.2007) - Enerji kavgası

  (10.11.2007) - ‘İtiraf’ değil, ‘icraat’ bekliyoruz

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri