"Gerçekten" haber verir 05 Nisan 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Yasemin GÜLEÇYÜZ

Kastamonu Yılları Sergisinden notlar…Bediüzzaman Hazretlerinin ahiret âlemlerine göçtüğü ay olan Mart birbirinden çok farklı, ama birbirini tamamlayıcı onlarca organizasyonla geçti. Seminerler, paneller, kongre çalışmaları, TV ve radyo programları…. Organizasyonunu Barla Platformunun gerçekleştirdiği ve bugün bitecek olan Kastamonu Yılları Sergisi de bunlardan bir tanesi.

Sergi Mimar Sinan’ın inşâ ettiği Rüstem Paşa Medresesinde gerçekleştirilmekte. Yani mekân olarak da muhteşem.

Hanımlı erkekli gruplara rehber eşliğinde yapılan anlatım, dinlenme alanları, serginin kitaplaştırılmış hâli, gezerken dinlediğiniz Kastamonu hayatı ile ilgili müzik ziyafeti, altlarında yer alan tanıtıcı notlarla hanımlı erkekli saff-ı evvel Nur Talebelerinin fotoğrafları ya da karakalem çizimleri, Eskişehir’deki lise mektebi talebelerinin toplu fotoğrafları, o dönemde tutuklanan Nurcularla ilgili yapılan yalan gazete haberleri, hapishanelerden ailelere yazılan mektuplar, teksir makineleri, küçücük kâğıtlara yazılan Nur bahisleri… Hayalen sizi o döneme bir anda götürüveren ve yapılan tazyikatlara karşı metin ve sebatkâr, dik duruşu bütün detaylarıyla görmek mümkün. Kastamonu Yılları Sergisi gerçekten çok başarılı bir çalışma. Barla yılları Sergisinden sonra, Kastamonu yılları sergisinin de açılması, sergiler silsilesinin devam edeceğinin de sevindirici işareti...

Üç Şehitler odası:

Serginin bölümlerinden biri. Risâle-i Nur’un önde gelen talebelerinden Binbaşı Asım Bey, Hafız Ali ve Hasan Feyzi’nin şehadetleri. Hafız Ali Ağabey Denizli Hapsinde vefat ettiğinde buna çok üzülen Bediüzzaman Hazretleri ilk fırsatta talebeleriyle birlikte onun mezarını ziyaret ediyor ve kendi el yazısıyla mezar taşına onun şehit olduğuna dair cümlecikler yazıyor. “O bir yıldızdır…” dediğinde gökyüzünde parıldayan bir yıldız da bu sözleri tasdik ediyor… Gazetemizin usta karikatüristi İbrahim Özdabak’ın çizdiği bu sahne de odada yer almakta.

Hafız Ali Ağabey’in, yazdığı Nur Risâlelerini duvar içinde saklamak için yaptırdığı teneke kutular da yine bu odada.

Binbaşı Asım Beyin tutuklanarak Isparta’ya götürüldüğünde sorgu sırasında Bediüzzaman Hazretlerinin tabiriyle “İstikamet şehidi” olarak vefat etmesi de belgelerle, gazete haberleriyle verilmekte. Binbaşı Asım Beyin, sorguda doğru cevap verse Üstadına zararı olacağına, yalan söylese haysiyetine yakışmayacağına inandığından “Ya Rabbi canımı al!” diye duâ etmesi ve o anda vefat etmesi onun istikameti hakkında çok ibretli bir delil.

Sergiyi gezerken o yıllarda süren ekonomik sıkıntıları, yazılan mektupların satır aralarında görmek mümkün. Asım Beyin yazdığı şiir onun bu konudaki fikrini de çok güzel özetlediğinden kargacık burgacık yazımla bir kâğıda not aldım:

Seni halk eylemeden rızkını halk eyledi Celil

Etme gam rızkın için, rızka Hak oldu kefil

Rızk için çekme elem ‘Nahnü kasemna’yı gözet

Kula minnet eyleme Hz. Allah’ı gözet

Lütfunla İlâhî bana ver bir feyz ü kanaat

Nâmerde değil, merde dahi eyleme muhtaç!

Hesna Şener (1903-1975):

Denizli Mahkemesinde diğer risâlelerle birlikte Tesettür Risâlesine de serbestiyet kararı veren hâkimler heyetinde yer alan Hesna Şener’in fotoğrafı ve tanıtıcı bilgileriyle sergide aldığı yer çok hoştu doğrusu. Açık, cumhuriyet hanımı görüntüsündeki bu değerli insanın Nur Kahramanları içinde bulunması çok farklı tefekkürlere yol açmakta. Bediüzzaman “mânevî evlâdım” dediği bu hakime hanıma mahkeme sonrasında Ali İhsan Tola ile selâm gönderir. Hesna Hanım bu selâmı ağlayarak alır… Bediüzzaman Hazretlerinin Emirdağ Lâhikası’nda sitayişle bahsettiği bu hanım hakkındaki detaylı bilgiyi daha sonraki bir çalışmada paylaşalım sizlerle.

Nur hizmetinin anneleri:

Risâle-i Nur hizmetinde büyük emekleri bulunan ve Risâle-i Nur Külliyatında Lâhikalar’da adı sık sık geçen hanımlar da elleriyle yazdıkları risâlelerle, resimleriyle sergide yerlerini almakta.

Yazdıkları risâlelere artık lime lime olmuş sırma işlemeli ciltler yapmışlar. İğne oyalarıyla süslemişler. El yazısı kitaplarının sonunda Üstadın kontrolünden geçtikten sonra yazdığı duâlar yer almakta.

Ulviyeler, Zehralar, Saniyeler…

Nereden nereye…

Sergiyi gezerken gayriihtiyârî ağzınızdan dökülüveren sözcükler bunlar: “Nereden nereye….”

O dönemin, 1930’lu, 1940’lı yılların zor şartlarında elle çoğaltılan eserlerin toplamı 6000 sayfalık bir tiraja ulaşıp, halka mâl olmuş. Bediüzzaman Hazretleri, teksir makinesi geldiğinde “Bin kalemli Nurcu” ifadesiyle sevinmiş. Şimdiyse imkânlar son derece rahat. Risâle-i Nur’lar cep boyu, küçük boyu, büyük boyu ile sözlük, indeks, dipnot, kronolojik bilgi eşliğinde ellerimizin altında. CD’ler, kasetler, mp3’ler, internet siteleri onlarca çeşidiyle yanı başımızda.

Yeter ki, zaman ayırıp okuyabilelim….

Okuduklarımızı ihlâsla yaşantımıza aktarmaya gayret edelim…

05.04.2009

E-Posta: yasemin@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (29.03.2009) - Onlar gökteki yıldızlar gibi…

  (22.03.2009) - Almanya notları

  (15.03.2009) - Nur kervanı…

  (08.03.2009) - Şefkatli Elçi (asm)

  (01.03.2009) - Eğitim ailede başlar…

  (22.02.2009) - Yolcu gibi yaşamak…

  (15.02.2009) - Çağdaş aşkın hikâyesi!

  (08.02.2009) - Hakîm isminin penceresinden ev idaresi

  (25.01.2009) - Bir seminerin ardından…

  (18.01.2009) - Ve insan, doğar...

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır

Kurumsal Linkler:
Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl

Reklam Linkleri:
Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis