"Gerçekten" haber verir 10 Nisan 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Kazım GÜLEÇYÜZ

İç gündeme dönüşErgenekon’da ikinci iddiamamenin açıklanması, BBP lideri Yazıcıoğlu ile arkadaşlarının esrarengiz bir helikopter kazasında vefatı, birkaç gün sonra yapılan yerel seçimler, NATO zirvesindeki Rasmussen krizi ve onun perdelemesiyle Fransa’nın sessiz sedasız ittifakın askerî kanadına geri dönüşü, Obama’nın, yankıları hâlâ devam eden Türkiye ziyareti gibi birbirini izleyen ve biri diğerini gölgede bırakan yoğun gündemleri geride bıraktık.

Bir kez daha kendi gerçeklerimize döndük.

Yine gündemi başka taraflara kaydırıp meşgul edecek olağanüstü gelişmeler yaşanmadığı takdirde, artık bu gerçeklere yoğunlaşabileceğiz.

İşte reel gündemimizden bazı başlıklar:

* Yerel seçimleri yapalı iki haftaya yakın bir süre geçti, ama bazı yerlerde itirazlar hâlâ sonuca bağlanmadığı, hattâ Adana’da benzeri görülmemiş bir şekilde konu savcılığa intikal ettiği için sonuçlar resmen açıklanabilmiş değil. Bir başka tuhaflık, Ankara’da bir ilçe sandık kurulu başkanının, seçime katılan bir muhtar adayından rüşvet aldığı iddiasıyla gözaltına alınması.

Ne dersiniz; seçim öncesi çıkarılan kimlik numarası eziyeti ve sandık kurullarına getirilen başörtüsü yasağı mağdurlarının âhı mı tuttu?

* Giderek derinleşen ve hâlâ dip noktayı görmediği belirtilen krizin vurduğu ekonomideki olumsuz göstergeler, alarm zillerini çaldıracak düzeylerde seyrediyor. Sanayi üretimindeki Şubat ayı rakamlarının dörtte bire yakın bir gerilemeyi haber vermesi, küçülme sürecinin endişe verici boyutlarda devam ettiğini göstermekte.

Üretim ve istihdamdaki azalmaya paralel olarak işsizlikteki artış, toplumsal huzursuzluk ve tedirginliği çok daha ileri noktalara taşıyabilir.

Anlaşılan o ki, son günlerde piyasalarda, G-8 zirvesinde zenginler kulübünün IMF’ye 1.1 trilyon dolar aktarma kararı, hükümetin IMF ile anlaşma sinyalleri vermesi ve seçim öncesi açıklanan, bazı sektörlerde kısmî vergi indirimlerine dayalı tedbir paketleri ile açıklanan “iyileşme” sinyalleri, kalıcı bir iyileşmeden ziyade yine konjonktürel dalgalanmaların bir neticesiymiş.

Buna karşılık temel göstergeler, krizin daha derin boyutlar kazanarak sürdüğüne işaret ediyor: Sanayi üretimi, kapasite kullanımı ve ihracattaki düşüş ve işsizlik oranlarındaki artış gibi.

On milyonlarca kişiyi kapsayan dar ve sabit gelirlilerin, ücretlilerin, emeklilerin, esnafın, işçilerin, köylülerin durumları ise zaten belli. O cenahta herhangi bir iyileşme ve ferahlama yok, kötüye gidiş ise katmerlenerek devam ediyor.

İşin ilginç tarafı, üretimde, ticarette, alış verişte yaşanan küçülme ve durgunluğa rağmen tüketici enflasyonunun düşmemekte direnmesi.

Ve yine bir başka çarpıklık, mevduat faizlerindeki düşüşten istifadeyle topladıkları paraları kat kat arttıran bankaların, verdikleri krediler için iki kat fazla faiz uygulayarak, kriz ortamında bile yüzde 50’yi aşan fâhiş kârlar elde etmeleri.

Krizin teğet geçeceği, en az bizim etkileneceğimiz iddiasını sürdüren hükümetin bunun için gösterdiği başlıca dayanaklardan biri, artık bankaların sağlıklı ve sağlam bir yapıya kavuşturulduğu. Ama reel sektörün sorunlarına kayıtsız ve duyarsız kalıp, tersine oradaki sıkıntıları istismar ederek faiz vurgunuyla semirmeye devam eden bir bankacılık ne ölçüde sağlıklı olabilir?

* Ergenekon’da ise dikkatleri çeken son gelişme, GATA’ya sevk edilen Levent Ersöz’ün sağlık durumuna ilişkin çelişkili haberler. Önce “et yiyen bakteri”nin pençesine düşüp hayatî tehlikeyle yoğun bakıma alındığı belirtilen Ersöz için “depresyon” gerekçesiyle yine tahliye talebinde bulunuldu, sonra ozon tedavisiyle düzelmeye başladığı açıklandı. Son durum bilinmiyor.

* Esrarengiz Yazıcıoğlu kazasının pilot hatasına bağlanarak kapatılıp kapatılmayacağı ve söz verilen anayasa değişikliklerinin gündeme gelip gelmeyeceği ve gelirse olumlu sonuca ulaşıp ulaşmayacağı da önümüzdeki günlerin konuları.

10.04.2009

E-Posta: irtibat@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (09.04.2009) - Irak ve Afganistan

  (08.04.2009) - Obama farkı ve riskler

  (07.04.2009) - NATO'da ne oldu?

  (05.04.2009) - İman-hayat-şeriat

  (04.04.2009) - Hedef demokrat misyon

  (03.04.2009) - Alternatif ihtiyacı

  (02.04.2009) - Bu Meclisle işimiz zor

  (01.04.2009) - Katmerli kilitlenme

  (31.03.2009) - Seçimin ardından

  (29.03.2009) - Karar günü

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır

Kurumsal Linkler:
Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl

Reklam Linkleri:
Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis