"Gerçekten" haber verir 10 Nisan 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Nejat EREN

Bursa’da gönül coşkusu ve birlik beraberlik mesajıBuram buram tarih kokan bir güzel şehir Bursa...

Yılların hasretini çeken gönül erleri Risâle-i Nur Talebeleri... Seyda’nın dâvâsında birlik ve beraberliğin nişanesi olan bir meclis... Meşveret ve meşruiyetin neticesi olan bir hizmetin neticesi... Osman Gazi’nin, Orhan Gazi’nin, Yıldırım Bayezıt Han’ın, Çelebi Mehmed’in mekânı ve istirahatgâhı Yeşil Bursa’daydık. Aynı dâvâya inananların, aynı hizmette koşuşturanların, aynı görüşü paylaşanların, küçük büyük, kadın erkek, uzak yakın demeden istikamet çizgisinde buluştukları unutulmaz bir gün yaşandı Bursa’da!

Evet, geçtiğimiz hafta sonu ecdad yadigârı, tarih ve samimiyet kokan, mânevî hizmetlerin sistemleştiğinin en büyük örneklerinden birisi olan Yeşil Bursa’daydık.

Ecdadımız Osmanlı’nın cihan padişahlarından Yıldırım Bayezıt Han’ın yaptırdığı “Bursa Ulu Camii’nde” binlerce gönül eri ve kahramanıyla birlikteydik.

Gülen yüzler, coşan gönüller, himmet dolu ruhlar, gayret dolu kalpler, kardeşlik, samimiyet, vakar, meşruiyet, sevgi ve muhabbet caddelere, sokaklara, yollara taştı. Bu güzel ülkede herkesin en fazla arayıp da bulamadığı; huzur, saadet, samimiyet, güven, sevgi ve muhabbetin küçük ve güzel bir numunesi bu önemli şehirde gönülden gönüle dalgalandı.

Dünyanın gündemindeki büyük dâvâ adamı aziz Üstad “Bediüzzaman”ın ismi ve ruhu vardı çünkü işin içinde. Ve ona ilham edilen, asrın manevî reçetesi “Risâle-i Nur” vardı zirvenin burcunda.

Bu cennetâsâ topraklara hayran, bu muhteşem tarihe tutkun, bu millete vefa borcunun idrakinde olan bir cemaat var bu ülkede Elhamdülillâh. “Risâle-i Nur Talebeleri”! Rahmetli Osman Yüksel Serdengeçti’nin tesbitiyle: “Âlâyişi, nümayişi, partisi, patırtısı, derneği, kulübü, cemiyeti olmayan, Allah’ın rızasından başka bir şey düşünmeyen ve her işinde O’na yönelmeyi hedefleyen bir cemaat ve topluluk bu!”

İşte bu topluluğun kuvvetli bir ekolü olan Yeni Asya câmiası, ülkenin her karış toprağında, toplum için her alanda kültürel ve sosyal faaliyetlerle bu ülkenin köklü değerlerine “artı değer” katmayı hedeflemiş bir grup! Yurt sathında konferans, seminer, kongre, sempozyum, panel ve mevlidler... Hep bunun için yapılıp, icra edilir.

Yıllardır hasret çektiğimiz ve bu cemaat için sembolleşen “Kocatepe Mevlidi”nin icra edilememesi üzerine artık Anadolu’da bu tür faaliyetler yapılıyor. Vakur ve samimî bir şekilde, başta Peygamberimiz Hz. Muhammed (asm) olmak üzere bütün peygamberler, sahabe, evliya ve Allah dostları için, mukaddes dâvâ için şehit olan herkesin ruhuna Fatihalar gönderiliyor. Mânevî değerlere, bu ülkeye ve bu millete hizmet eden ve imanlı olan herkese hayır ve iyilikler dileniyor, duâlar ediliyor. Kardeşlik bağları pekiştirilip olumsuz davranış, kötülük, belâ ve musibetlerden kurtulunması için toplu olarak Cenâb-ı Hakk’a niyazda bulunuluyor.

Bursa il ve ilçelerinde bulunan değerli hizmet ehli ağabey ve kardeşlerimizi, abla ve bacılarımızı, gençlerimizi, mevcut şahane hizmet merkezleriyle, çok güzel çalışan hizmet organizasyonlarıyla, hizmetin her alanında yerleşmiş bulunan “meşveret sistemi” sayesinde cemaatimizin bünyesine ait her türlü müessese, kurum ve birimlerimizin temsilciliklerini Bursa’da tesis ederek; sosyal, kültürel, eğitim, sivil toplum kuruluşu alanlarında yaptıkları güzel faaliyetlerini ve diğer hizmet merkezlerimizle olan sıkı irtibatlarını, gençlere verdikleri önem ve değeri takdir ve tebrik ediyoruz. Ayrıca, bu organizasyon içerisinde de; misafir ağırlamasından uğurlamasına, görsel basından resmî kuruluşlara şehir içindeki tanıtım ve dâvet çalışmalarında kullandıkları döviz, pankart ve el ilânı faaliyetlerine kadar en ince detayları düşünüp güzelce icrâ etmelerinden dolayı hizmeti geçen herkesi bütün ruhumuzla tebrik ediyoruz.

Uzaktan yakından bu organizasyona katılan bütün ehl-i himmet ve hizmeti bu gayret ve fedakârlıklarından dolayı tebrik ediyoruz.

Ulu Cami’nin tarih ve şânına ve de Üstadımız Bediüzzaman ve dâvâsına uygun, harika bir konuşma yapan, kürsünün ve mikrofonun hakkını veren, ehl-i fazl, değerli ilim adamı emekli müftü Yahya Alkın Hocamız başta olmak üzere Kur’ân ve mevlid-i şerifi okuyan bülbül sesli mevlidhan ve diyanet yetkililerine tebrik ve teşekkürlerimizi sunuyoruz. Mevlidi canlı yayınlayarak, Türkiye ve dünyaya duyuran Dost TV ve Bursa TV mensuplarına teşekkür ediyor, bu tür faaliyetlerin ve başarılarının devamını diliyoruz.

Önümüzdeki bahar aylarında geleneksel “Isparta Mevlidi”nin tekrar canlandırılması için plân ve program yapan mevcut “Isparta Kahramanlarına” şimdiden başarılar diliyor, mânevî ve maddî desteğimizin arkalarında olduğunu ifade ederek, tesbit edecekleri “mevlid tarihinin” müjdesini bekliyoruz.

Temmuz sonlarında icrâ edilecek olan “Van Mevlidi”ne şimdiden hazırlanmanızı müjdeliyoruz. Yeni hayırlı hizmetlerde birlikte olmak ümit ve temennisiyle...

10.04.2009

E-Posta: nejateren@saidnursi.de


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (03.04.2009) - Barla ruhuna dönmek ve onu yeniden yaşamak

  (31.03.2009) - Üstadın saff-ı evvel talebelerinden Halil İbrahim Çöllüoğlu

  (27.03.2009) - Üstad’a sadakat imtihanı ve tehlikeli tuzaklar

  (23.03.2009) - Öyle bir dâvâ bıraktın ki Üstadım!

  (20.03.2009) - Âfâkî konular ve savrulmalara dikkat

  (13.03.2009) - Gençliğe sahip çıkmak

  (06.03.2009) - 40. yılda, 40 yeni abone kampanyasına dâvet

  (28.02.2009) - 40. yıl coşkusu ve Yeni Asya bayrağı

  (14.02.2009) - Adalet kavramı ve önemi

  (06.02.2009) - Menfîliklere karşı çaremiz “mânevî cihad”dır

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır

Kurumsal Linkler:
Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl

Reklam Linkleri:
Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis