"Gerçekten" haber verir 30 Nisan 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Raşit YÜCEL

İzmir'de baharYollar ve yıllar, dostlarla kavuşmayı engelleyemedi. Maksat, İzmir’deki mevlide yetişmekti. Çorum’dan kafileye katılan Ömer Şahin kardeşim ve Beşir Güney Ağabeyimle yollarda idik.

İlk durağımız Tosya ilçemiz oldu. Buradan, gayyur kardeşimiz İbrahim Vapur’u ve oğlu Yasin kardeşimizi alarak, Düzce’deki dersimize yetişmek için çağın küheylanını koşturmaya devam ettik. Düzce temsilcimiz, can kardeşim Necdet Pehlivan ve aziz dostlarla kucaklaştık, derslerini dinledik.

Sabahın seherinde, yıllardır yollarda yol arkadaşımız olan, yılların hizmet erbabı İsmail Özdemir ile Karamürsel istikametine doğru yola çıktık. Fehmi Peker Ağabeyi sabahın seherinde aradık. Cevval insan, saff-ı evvel ve fedakârlardan olduğunu her zaman ispat etmiştir. Hemen, Kırkpınar Başpehlivanlığında ikinciliği elde eden Ekrem Yavuz kardeşimizin muhterem babası Zahir Ağabeyin Marmara’ya nâzır, Karamürsel’e dört kilometre uzaklıktaki malikânesine ulaştık. Tabiata yansıyan İlâhî san'at, bütün haşmeti ve tazeliğiyle kendisini gösteriyordu. Arabada ders için çıkardığım “İsm-i Azam” isimli risâleyi İsmail Özdemir Ağabeye uzattım. Tefeül ederek açtığı sayfada “İsm-i Zahir” konusu çıkmaz mı? Bunu apaçık bir tevafuk eseri algılayarak, kitabı Zahir Ağabeye not yazarak hediye ettik.

Hedefte İzmir vardı. İzmit, Gölcük, Marmara Ereğli, Yalova, Bursa, Orhangazi, Balıkesir, Salihli’den geçerken dostlarımıza uğrayamamanın hüznü ile Manisa büromuza vardık. Aziz kardeşim ve hemşehrim Orhan Alagöz’le ve Manisalı dostlarımızla kucaklaşıp, çaylarını yudumladıktan sonra İzmir’e doğru yola koyulduk.

Tam İzmir il sınırlarına ulaştığımız noktada, İzmir temsilcimiz ve gazetemizin yönetim kurulu üyesi, şair Hasan Şen Ağabeyin bizi telefonla araması ayrı bir tevafuk eseri idi. İzmir Kitap Fuarını gezdik. Kültür hayatımızın gittikçe zenginleştiğini, çok rahatlıkla görmek mümkündü. Özellikle Yeni Asya standında, satış müdürümüz Faik Altun Beyin de burada bulunması çok güzeldi. Hasan Şen Ağabeyimizin refakatinde Üçyol’daki dersimize iştirak ettik. Yüz metrekareye yakın ders salonu tamamen dolu idi. Medine-i Münevvere’de mukim, hacda görüştüğümüz Mustafa Yeşilyurt Ağabeyimizin Mekke-Medine’deki hizmetlerimizi nakletmesi bizi oldukça sevindirdi. Ardından, cevval şevk insanı Halil Uslu Ağabeyimizin Avrupa hizmetleriyle ilgili sunumu fevkalâde idi.

Hac arkadaşım Necdet Şimşek’in yakın ve samimî misafirperverliği eşliğinde sabah Murat Reis Camii’ndeki mevlid programına iştirak ettik. Tam bir maddî, mânevî bahar idi. Önce ilk, orta ve lise öğrencilerimizin bölge Risâle-i Nur yarışmasını izledik. Çok zevkli ve duygulu idi. Bu programa gazetemizin imtiyaz sahibi ve yönetim kurulu başkanı Mehmet Kutlular ve Halil Uslu Ağabey de katıldılar. Salon tamamen dolmuştu. Dereceye girenlere hediyeleri verildi. Gazetemizin fıkıh köşesi yazarı, değerli kardeşim Süleyman Kösmene’nin sunuculuğu görülmeye değerdi. Mevlid’den önce Halil Uslu Ağabey, vaaz kürsüsünden, Üstadımız ve İslâmiyetin gelecekteki fütuhâtını anlatırken, şiirler ile süslediği konuşmasında gözyaşlarımı tutamadım.

Cami bahçesinde koşuşan masum çocuklar, görevli bay-bayan kardeşlerimiz, Tire’den, Kastamonu’dan, Çorum’dan, Kahramanmaraş’tan, Denizli’den İnebolu’dan, Manisa’dan, Balıkesir’den, Turgutlu’dan, Aydın’dan, Ödemiş’ten, Aliağa’dan ve sayamadığım daha nice yerlerden gelen yüzlerce insandan müteşekkil bir sevgi ve muhabbet deryasında, güzel ve nurânî bir baharın güzel yüzünde ayrı bir dünyada yaşadık adeta.

O akşam Tire’ye ulaştık. Bu güzel beldenin güzel insanları ile akşam sohbeti yaptık. Hatıralar tazelendi, şevk aldık, kuvvet aldık. Bir yıllık hasretin ateşini söndürdük. Bu şirin ilçemiz adeta Bursa ilinin bir özetidir. Canlı hizmet mahallerimizden biridir. Sırada Aydın, Denizli, Burdur, Isparta, Barla, Afyon ve Eskişehir vardı.

30.04.2009

E-Posta: rasityucel@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (23.04.2009) - Milli hâkimiyet

  (16.04.2009) - Kutlu ve mutlu doğum

  (09.04.2009) - Yeniden diriliş

  (02.04.2009) - Hayatını iman ve Kur'ân hizmetine adayan fedakâr bir adam

  (26.03.2009) - Çağın sesi

  (19.03.2009) - Çanakkale

  (12.03.2009) - Kadın hakları

  (05.03.2009) - Bin yıl önce, bin yıl sonra

  (19.02.2009) - Açılım

  (06.02.2009) - Küçük şeyler

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır

Kurumsal Linkler:
Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl

Reklam Linkleri:
Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis