22 Nisan 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Halil USLU

Hollanda’da Kutlu Doğum bereketiHollanda’ya ve dolayısıyla AB ülkelerine İslâmî açıdan ve ilim noktasında büyük pencereler açan ve istikbal için büyük inkişaflara hâmile olan Rotterdam İslâm Üniversitesi’nin dâvetlisi olarak bulunduğumuz Hollanda’da ardı ardına ve her gün bir konferans ve seminer vermek nasip oldu. Elbette bunların hayata geçmesinde bu ülkede münevver kalp sahiplerinin himmet ve gayretleri olmuştur. Bunların başında İslâm Üniversitesi Rektörü muhterem Prof. Ahmet Akgündüz, organizatör Sn. Rıza Deniz, Sn. Nusret, Atalay Celenk, Haluk Kocak gelmektedirler ve hakikaten tebrik ve övgüye lâyıktırlar.

Rotterdam İslâm Üniversitesi’ni kâğıtlar üzerinde görmüştüm. Yakînî bir bilgim yoktu. Gelip gördüm ve kıyaslar yaptım. ABD’de 85’i bayan olmak üzere 4 bin üniversite, Rusya Federasyonunda 1251 üniversite ve Müslüman Türkiye’mizde 92 üniversite bulunmaktadır. Fakat Rotterdam İslâm Üniversitesi’nin neşvü nemâ bulmaya şayeste olan çekirdek-i mânevîsinin mahiyeti satırlara sığmayacak durumda ve mezkûr üniversitelerden çok farklıdır. Eğer Türkiye ve Hollanda hükümetleri tam destek verirlerse, istikbalde tahminlerin ötesinde hizmetlere vesile olacaktır.

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle başta mezkûr üniversitede ilk konferansımda ve devamında üniversite bünyesindeki seminerlerimde ve akabinde sırası ile Amsterdam Ayosofya Camii konferans salonunda Prof. Akgündüz ile müşterek verdiğimiz konferansta, yine Amsterdam Türk Evindeki “Efendimizden (asm) Çağımıza Müjdeler” konferansında ve benim “Van’ın Akdamar Adası” diye vasıflandırdığım Alkmaar şehrinin camiinde verdiğim “Dünya Gençliği Önündeki Engeller ve Çıkış Yolları” başlıklı konferansta da kendilerine beyan ettiğim bir müjde tesbiti şudur:

Kâinatın Serveri, Sevgililer Sevgilisi, Peygamberimiz, Efendimiz (asm) İslâmın sınırlarının dar ve etrafında çok az sahabenin bulunduğu, inananlara zulümlerin yapıldığı bir zamanda, İstanbul’un fethinden bahseder ve umur-u gaybiye nevinden buyurur ki: “Kostantiniyye feth olunacaktır. Onu fetheden kumandan ne iyi kumandan ve onu fetheden asker ne iyi asker.” 1 Bu tebşir ve müjde sözleri etrafındakileri heyecana getirir. “Olur mu, olmaz mı?” tereddüdünde olunmaz. Çünkü Hz. Peygamber (asm) söylüyor. O (asm) ne söylemişse mutlaka olmuş, olacaktır.

Hayatımda büyük yankılar yapan, Hz. Eyyübe’l-Ensârî’nin (ra) İstanbul’un fethedilmesi için 80 yaşını aşmasına rağmen iki defa cihad seferine katılmasıdır. Birinci seferde Hicret’in 43 veya 48. senesinde Süfyan bin Avf (ra) kumandasında ve ikinci harekâtta ise Hicretin 49 veya 51. senelerinde yine Süfyan bin Avf (ra) kumandasında İstanbul surlarına, sırf bu hadis-i şerifin müjdesine mazhar olmak için dayanması emsâlsiz bir durumdur... Bu aziz zât, muhasara ânında rahatsızlanır, sekerâta girer. Son sözlerinden biri olarak “Kardeşlerim, gittiğiniz en son noktanın dibine beni defnediniz” vasiyetinde bulunur ve ruhunu surların dibinde teslim eder, vasiyeti yerine getirilir.

Peki ne oldu bu hadis-i şerif? Evet, Hz. Peygamber Efendimizin (asm) ebedî âleme teşriflerinden tam 821 yıl sonra, 29 Mayıs 1453 sabahı çağ açıp çağ kapatan büyük hünkâr Muhammed Fatih Sultan ve askerleri mazhar oldu bu müjdeye. Peygamberimizin (asm) müjdesi böylelikle tahakkuk etti. Hem ismi değişti, hem de kahraman ecdadımıza vatan oldu.

Dedim ki: Ey kardeşlerim! Sizler de bu mânâda Ashab-ı Kiramı temsil ediyorsunuz. Tarık bin Ziyadlar gibi geri dönmemek için gemileri yakacaksınız ve Fatihlerin Kostantiniyye’yi feth ederek vatan yaptıkları gibi, sizler de buraları vatan yapacaksınız. Bu kabiliyetler sizde vardır ve bunun emarelerinden biri de yalnız Avrupa’da ibadete açık 500 Ayasofya camiidir. Evet bu mânevî bereket her şekliyle devam etmekte ve edecektir. İnşaallah.

Dipnotlar:

1- Camiü’s-Sağir: 5:262, 80, Hadis no:7227

24.04.2009

E-Posta: haliluslu1951@mynet.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (24.04.2009) - Hollanda’da Kutlu Doğum bereketi

  (17.04.2009) - Rotterdam’da Kültür Haftası

  (10.04.2009) - Obama ve yeni bir ışık

  (03.04.2009) - Kocaeli’de iktisad gecesi

  (27.03.2009) - Aydınlar Ocağı’nda 49. yıl

  (20.03.2009) - Kavgasız bir Türkiye!

  (13.03.2009) - Denizli’de nurlu gece

  (06.03.2009) - Mart'ın ilk haftası

  (27.02.2009) - Ne çabuk geçti 40 yıl

  (20.02.2009) - Her eve bir kedi!

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Mesya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl
Reklam Linkleri: Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis