22 Nisan 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Dergilerimiz

Nejat EREN

Tarihe yön veren en etkili şahsiyet: Hz. Muhammed (asm)İki cihanın güneşi, gönüller sultanı, rahmet ve şefkat peygamberi Hz. Muhammed (asm) dünyaya teşrifinin 1438. yıl dönümünde, onun hakkında, Âlemlerin Rabbinin, O’nun mukaddes kitabı Kur’ân-ı Azimüşşan’ın müjde, destek ve hükümlerinin yanında; insanlık tarihinin, ilim ve bilimin verdiği şu şahane netice ve tesbitle hiç sözü uzatmadan sizleri baş başa bırakıyorum.

Amerikalı ilim adamı Michael H. Hart, dünyadaki en meşhur 20 bin kişiyi kabiliyetleri, mücadeleleri, icraatları ve muvaffakiyetleriyle değerlendirmiş ve bu araştırmasını programladığı bilgisayar ekranında, tarihin gelmiş geçmiş en büyük şahsiyeti olarak Hz. Muhammed’in (asm) ismi belirmiş, bunu 1978’de yayınladığı kitabıyla ilân etmişti.

Türkçe olarak da: “Dünya Tarihine Yön Veren En Etkin 100” adıyla tercümesi yayınlanmış olan bu kitabını, yayınlamasından on yıl sonra 1988’de, Mısır Devlet Başkanının dâvetlisi olarak Kahire’ye gitmiş ve orada bizzat Mısır Devlet Başkanı tarafından özel bir mükâfatın verildiği tören sonrasında, El-Ahram gazetesinin sorularını şöyle cevaplandırmıştır:

“Soru: Kitabınızın yayınlanmasının üzerinden neredeyse 10 yıl geçti (1988 itibariyle). ‘100 Ünlü Adam’ kitabınızda birinci yeri Hz. Muhammed’e (asm) vermiştiniz, hâlâ bu görüşünüzde ısrarlı mısınız?

“Cevap: Bu, ünlülerin tesbit ettiğim ilk listesi. Bu sayı çoğaltılırsa, 200-300 bine, hatta daha fazlasına bile çıkartılsa, Hz. Muhammed’in (asm) yeri yine en baştadır, değişmez!

“Soru: Hz. Muhammed (asm) niçin listenizin başında yer aldı?

“Cevap: Ben, ünlüleri incelemekte ve onları sıralamakta bazı kriterler koydum. Bunlardan biri de, bu ünlülerin insanlık tarihinde bıraktıkları geniş ve derinlemesine tesirdi. Koyduğum seçim kriterlerine göre, ünlülerin en başında Hz. Muhammed’in (asm) yer almasının sebebi, onun hem peygamberliğinde, hem dinî hem de dünyevî bakımdan fevkalâde başarılı olmasıdır. Beşeriyet ahlâkı, felsefî ve hukukî olarak da İslâm’dan daha mükemmel bir din görmemiştir. Hz. Muhammed’in (asm) vefatından sonra da İslâm, dünyanın doğusunda ve batısında yayılmaya devam etti. Dünyada şimdi de birçok insan, kalpleriyle ve akıllarıyla İslâm’a yöneliyorlar. Hz. Muhammed’in (asm) dâvet ettiği din, 14 yüzyıl önce medeniyetin ve kültür merkezlerinin dışındaki bir bölgede doğmuştu ve zor şartlar içinde yol aldı. Buna rağmen İslâm, doğduğu yerden dünyanın her yönüne ulaşmaya yol buldu.

“Soru: Bugün dünyanın onun gibi ünlü şahsiyetlere ihtiyacı var mı?

“Cevap: (Biraz suskunluktan sonra) Biliyorsunuz, bu zamanda anladığımız mânâda ünlü bir şahsiyet yok. Ve inanıyorum ki, Hz. Muhammed (asm) gibi her yönüyle kâmil bir insan, bir daha gelmez…”

İlk defa 1978’de yayınlanan kitap, o zamandan beri büyük tartışmalara sebep oldu. Tarihçi Michael H. Hart, sıralamanın birincisi ilân ettiği Hz. Muhammed’le (asm) ilgili kısaca şu açıklamada bulunmaktadır: “İslâm peygamberi; Arabistan fâtihi. Birçok kişi Muhammed’i (asm) şaşırtıcı bir tercih olarak görebilir, fakat laik bir tarihçi perspektifiyle o hem kitleleri etkileyen bir din adamı hem de askerî-politik lider olması bakımından benzersizdir.”

Kutlu Doğumun 1438. sene-i devriyesinin, mâsivâdan uzak, marifetullaha nâil olma ve sünnet-i seniyyeyi bir hayat düsturu etme dilek ve temennisiyle siz dostlarıma, bütün İslâm âlemine ve insanlığa hayırlara vesile olmasını niyaz ederim.

24.04.2009

E-Posta: nejateren@saidnursi.de


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (24.04.2009) - Tarihe yön veren en etkili şahsiyet: Hz. Muhammed (asm)

  (17.04.2009) - Meşrûiyette kalmak, istikametli olmak ve makulde buluşmak

  (10.04.2009) - Bursa’da gönül coşkusu ve birlik beraberlik mesajı

  (03.04.2009) - Barla ruhuna dönmek ve onu yeniden yaşamak

  (31.03.2009) - Üstadın saff-ı evvel talebelerinden Halil İbrahim Çöllüoğlu

  (27.03.2009) - Üstad’a sadakat imtihanı ve tehlikeli tuzaklar

  (23.03.2009) - Öyle bir dâvâ bıraktın ki Üstadım!

  (20.03.2009) - Âfâkî konular ve savrulmalara dikkat

  (13.03.2009) - Gençliğe sahip çıkmak

  (06.03.2009) - 40. yılda, 40 yeni abone kampanyasına dâvet

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Mesya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl
Reklam Linkleri: Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis