"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Bediüzzaman’ın Demokratlara tavsiyeleri

Ali FERŞADOĞLU
11 Ocak 2019, Cuma
Bediüzzaman, “Ahrar Fırkası yine otuz beş sene sonra dirildi, yine uyandı.”1 Ve, “Hamiyetli demokratlar Risâle-i Nur’a sahip çıkacak”

“Hürriyetçiler inşallah istibdadı kaldırıp hürriyet-i şer’iyyeyi yerleştirecekler.”, “İnşâallah, o Ahrarlar istibdad-ı mutlâkı kaldırıp tam bir hürriyet-i şer’iyeye vesile olacaklar.” 2

İnsanlık sosyolojik olarak beşinci ve son devri olan “serbestiyet/hürriyet ve malikiyet” devrine doğru akıyor!

Nur Talebeleri (özellikle Yeni Asya) Demokrat misyonun desteklemesinin sebebi, Bediüzzaman’ın, “Hürriyet imanın özelliğidir.” tesbitidir.

Kadere iman, cüz’î irade, hürriyeti, hür iradeyi gerektirir.

İmtihan olabilmemiz için hür olmamız gerekir.

İşte, imanın hürriyet özelliğinin siyasete yansıması, hürriyetçileri, Demokratları desteklemeyi gerektirir.  

Bediüzzaman, “Demokrat Parti’yi (Demokratları), Kur’ân ve vatan ve İslâmiyet namına muhafazaya” çalışmalıyız.3 Neden?

Ahrarları/hürriyetçileri, Demokratları desteklemek, bir yönüyle imanın özelliğinin siyasete yansımasıdır.

 Demokratlar, “meslek itibariyle öteki iki cereyan-ı azîmenin [âhirzamanda hükmeden iki dehşetli dinsizlik cereyanının, birisi Deccalizm/Süfyanizm, diğeri maddiyunluk, tabiîyyunluk, materyalizm Âhirzamanda dinsizliğin iki cereyanı kuvvet bulacak:”

“Birisi: Nifak perdesi altında, risalet-i Ahmediyeyi (asm) inkâr edecek Süfyan namında müdhiş bir şahıs, ehl-i nifakın başına geçecek, şeriat-ı İslâmiyenin tahribine çalışacaktır. “İkinci cereyan ise: Tabiîyyun, maddîyyun felsefesinden tevellüd eden bir cereyan-ı Nemrudane, gittikçe âhirzamanda felsefe-i maddîye vasıtasıyla intişar ederek kuvvet bulup, uluhiyeti inkâr edecek bir dereceye gelir.4] durmasında ve def etmesinde mecbûrî vazîfeleri olmasından, bu vatana ve İslâmiyete büyük bir faydası dokunabilir. Bu cihetten biz, Demokratları iktidar yerinde muhafaza etmeye Kur’ân menfâatına kendimizi mecbûr biliyoruz.” 5

“Husûsan oradaki eski tahrîbatı tâmirâta başlayan hakikî vatanperverler olan Demokrat namında hamiyetli Ahrarlar, yani hürriyetperverler, Nur ve Nurcuları takdir etmelerine çok minnettarım. Onların muvaffakiyetine çok duâ ediyorum. İnşâallah, o Ahrarlar istibdad-ı mutlakı kaldırıp tam bir hürriyet-i şer’iyeye vesile olacaklar.” 6

Bediüzzaman’ın Demokratlara tavsiyesi şöyledir: “‘Aman, çabuk hakikat-i İslâmiyeye yapışınız!’ İhtar ediyoruz ki, vatan ve millet ve onların hayatı ve saadeti, hakaik-ı Kur’âniyeye dayanmak ve bütün âlem-i İslâmı arkasında ihtiyat kuvveti yapmak ve uhuvvet-i İslâmiye yapışsınlar, Risâle-i Nur’u müsaderelerden kurtarıp neşrine hizmet etsinler. Bu vatandaki dindarları kendine taraftar etsinler. Ve selâmeti bulsunlar.” 7

Bediüzzaman Demokratları farklı sıfatlarla tavsif etmiştir:

“Dindar Demokratlar.” 8

“Dine hürmetkâr Demokratlar.” 9

“Kahraman Demokratlar.” 10

Dipnotlar:

1- Bediüzzaman Said Nursî, Beyanat ve Tenvirler, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 202. 2- Bediüzzaman Said Nursî, Emirdağ Lâhikâsı, Yeni Asya Neşriyat, İstanbul, 1999, s. 23, 20. 3- Age, II, 2013, s. 520. 4- Bediüzzaman, Emirdağ Lâhikâsı, s. 422. 5- Mektubat, s. 60. 6- Bediüzzaman, Emirdağ Lâhikası-II,2013, s. 208.  7- Age, s. 520.  8- Age, 2013, s. 210.  9- Age, s. 748. 10- Age, s. 748. 

Okunma Sayısı: 1110
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı