"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ezber bozan değişim

Kâzım GÜLEÇYÜZ
27 Haziran 2020, Cumartesi
Toplumun ortak değerlerini siyasette istismar malzemesi olmaktan çıkarmanın en doğru ve sağlıklı yolu, o değerleri kimsenin tekeline almasına fırsat vermeyip gerilim ve kutuplaşmalara kurban ettirmeyen bir yaklaşımla ve samimiyetle sahiplenmek.

Türkiye’de siyaset uzun yıllar bu olgunluktan çok uzak bir kavga ve itiş-kakış zihniyetiyle yapıldığı için gerilimlerin sonu gelmedi.

Bilhassa din, ezan, cami, başörtüsü, vatan, bayrak gibi ortak değerler tekelci ve ideolojik siyaset anlayışlarının çatışma alanı oldu.

Özellikle dinî semboller bağnazca bir din karşıtlığına dönüştürülen laikçi zihniyetin hedefi yapıldı. Böyle olunca da millet çoğunluğunun hassas olduğu bu değerleri sahiplenme adına sergilenen tavırlar “prim” yaptı.

Ancak gelinen noktada bu kısır tablo çok büyük ölçüde geride kalmış gibi görünüyor.

Geçmiş dönemde laikçilik adına milletin inanç değerleriyle kavgalı bir çizgide yürüyen CHP’nin artık bu yanlışı terk edip o değerlerle barışık bir siyasete yönelmesi, bu açıdan son derece önemli ve dikkate değer.

Bugünün CHP’si artık başörtüsünü “irtica simgesi” ve “çağdaşlığa aykırı” görmüyor; kişi özgürlüğü bağlamında değerlendiriyor.

Türkçe ezan isteyeni içinde barındırmıyor.

Bir zamanlar en önemli mücadele hedefi olarak gördüğü Risale-i Nur’u devlet tekeline alan yasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvuruyor ve sonuç alıyor.

Ayasofya’nın camiye çevrilmesine itiraz etmiyor, tersine iktidara “Açın” çağrısı yapıyor.

Vaktiyle baş tahrikçi, tertipçi ve destekçisi olduğu 27 Mayıs için “Bütün darbelerin anası. Millete yapılabilecek en büyük kötülük. 27 Mayıs olmasaydı 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, 27 Nisan ve 15 Temmuz olmazdı” diyor.

Ve Yassıada kararlarının yok hükmünde sayılması teklifine o da “kabul” oyu veriyor.

Bunlar ezber bozan olumlu değişimler.

Bediüzzaman’ın 1946 öncesinde devrin CHP Genel Sekreteri Hilmi Uran’a yazdığı mektuptaki tavsiyelerine bunca zaman sonra kulak verip gereğini yapma yoluna girdiğinin güncel ve manidar örnekleri. (O mektup için bkz. Said Nursî ve M. Kemal kitabımız, s. 50)

Bu hususlar diğer partiler için de geçerli.

Özellikle muhalefet o yolda ilerliyor.

Darısı iktidar blokundakilere...

Okunma Sayısı: 5722
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • A.Kadir

  27.6.2020 19:23:45

  Kazım öncelikle size ve Yeni Asya ailesine yayınlarınızdan dolayı teşekkür ederim, çok önemli bir boşluğu dolduruyorsunuz. Dün Barla lahikasını okuyordum; geldiğim sayfa çok ilginç ve ibretlikti, "ISPARTA Cumhuriyet Müddeiumumiliğine" diye başlayan Bediüzzaman Said Nursî'nin bir dilekçesi vardı. Dilekçe malum olduğu üzere Üstad'ın evinin aranması ve isimleri dilekçede zikredilen birçok Risale -i Nur'a suç delili olarak el konulması. ..O zamandan günümüze değişen bir şey yok. Zulüm ,baskı belki daha şiddetli devam ediyor. Bu zulme günumüzde seyirci kalan veya destek olan Risale -i Nur talebelerini Allah 'a havale ediyorum. Acaba üstad Hz. leri hayatta olsaydı onlar hakkında ne düşünürdü.

 • İlker

  27.6.2020 08:56:39

  Yassiada gibi Butun darbe kararlarinin yok hukmunde sayilacagi hükümet muhalefet meclis ve devlet özlemi ve o gunlerin yakin oldugu \ümidi ile menderes gibi butun yigit magdurlarin

 • Oğuz Yiğiter

  27.6.2020 03:22:19

  Allah razı olsun. Çok güzel bir durum tespiti ve projeksiyon. Dua ve tebrikler...

 • Hüseyin İlhan

  27.6.2020 01:39:16

  Doğru tespitler.AKP hızla 1950 öncesi CHP olmaya matuf icraatlara imza atarken,CHP ise batıdaki sosyal demokratların dile getirdiği hususlara doğru yol almaya başladı. Mesela (başı örtülü sade evhanımından darbeci,hain ve terörist çıkartan,islamın haram kıldığı faizi yaygınlaştıran,İstanbul sözleşmesi ihaneti ile müslüman aile yapısının altını oyan,yargıya müdahalesi ile adaleti dumura uğratan,haram olan israf ile milletin haklarını çarçur eden) ilanihaye nice yanlışlar. Aziz üstadımızın işaret ettiği tehlikeli ittifak olan (halkçı ve ırkçı ittifakı)olan benzer ittifak aAKPMHP ile şovenist yaklaşım ve memur atamaları buna örnektir. AKP ve lideri hızla cebberrut CHP yolunda.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı