"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Manevî fetihler

Kâzım GÜLEÇYÜZ
29 Mayıs 2021, Cumartesi
Peygamberimizin (asm) 300’den fazla mu’cizesinin anlatıldığı Mu’cizat-ı Ahmediye eserinin (19. Mektub) “istikbale dair haberler” bölümünde (Altıncı Nükteli İşaret) İstanbul’un fethine dair meşhur hadisi zikreden Üstad Bediüzzaman orada şöyle diyor:

“(Resul-i Ekrem) İstanbul’un İslam eliyle fetholacağını ve Hz. Sultan Mehmed Fatih’in yüksek bir mertebe sahibi olduğunu haber vermiş, haber verdiği gibi zuhur etmiş.” (s. 129)

Verildiği tarihten yaklaşık dokuz asır sonra gerçekleşen bu kudsî müjdenin tahakkukunun bir yıl dönümünü daha idrak ediyoruz. 

Peygamber mesajının çağımızdaki son temsilcisi Bediüzzaman’ı da, hayatının muhtelif safahatında iftiharla ağırlamış bir şehir İstanbul. 

Fatih, Malta, Şekerci Hanı, Çarşamba, Draman, Yavuz Selim, Beyazıt, Divanyolu, Sultanahmet, Eyüp Sultan, Haliç, Çamlıca, Beykoz-Yûşâ Tepesi, Sarıyer, Eminönü, Sirkeci... bu mübarek şehrin Üstada ev sahipliği yapan, ayak izlerini taşıyan ve çok önemli hatıralarını barındıran tarihî semtlerinden bazıları.

Fatih Camii’nin avlusunda, Sultan Fatih’in Türbesi’nin önünde dua ederken ve asırlık çınar ağacının gölgesinde minik bir çocukla sohbet halindeyken çekilmiş görüntüleri, Bediüzzaman, Fatih, İstanbul manalarını kucaklaştıran kareler olarak tarihe mal olmuş.

Burada zikredilmesi gereken bir nokta, fethin 1953’teki 500. yıl kutlamalarına, o dönemde İstanbul’da bulunan Üstadın baş protokol misafiri olarak bizzat iştirak etmiş olması. Mülkî-askerî erkândan büyük saygı ve itibar görerek el üstünde tutulması. Ve onun şahsında, tek parti zihniyetinin uygulamaları yüzünden aralarında derin uçurumlar açılmış olan devletle milletin kucaklaşması.

Burada Üstadın sonra Fener Patrikhanesi’ni ziyaret edip Patrikle yaptığı tarihî görüşmeyi de kaydetmek lâzım. Patriğe“Kur’an’ı hak kitap, Hz. Muhammed’i (asm) hak peygamber kabul ederseniz ehl-i necat olursunuz” deyip ondan “Evet, ben kabul ediyorum” cevabı alan Üstadın bu görüşmesi, Müslüman-Hıristiyan temaslarının, İslam açısından en doğru ve izzetli bir zemindeki start noktasını oluşturdu. Bunu, Vatikan’a Risale-i Nur’un gönderilmesi ve sonraki müsbet gelişmeler takip etti.

Manevî fetihler bugün de devam ediyor.

Herşeye rağmen... Sessiz ve derinden...

Okunma Sayısı: 2465
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Melikşah

  29.5.2021 13:58:06

  Bugünkü manevi FETİH, Efendimizin (s.a.v) müjdesini verdiği "Adım güneşin doğup battığı her yere ulaşacaktır." mesajının coğrafyasında gelişiyor. Elhamdülillah 🤲🌹❤️🇹🇷

 • Aysuna

  29.5.2021 10:48:25

  Zihnim bu şehirden,bu devirden çok uzakta Tamburi Cemil Bey çalıyor,eski plâkta. (Yahya Kemâl)

 • Ali ok

  29.5.2021 09:10:19

  Evet el hak üstadımız ehli kitapla tesriki mesai oluşturup diyalog kurulmasi gerektiğini göstermiştir başta ehli kitap herkesimle diyolog kurulmalı. Risaleyi nur hizmetleri hızlanması kim hangi zulmü işlerse işlesin. Zirhimiz bu.zalimlerle onların adalet ve hukuk vahsetiyle terörist yaftasi vurup hapse attiranlarin cezası insalla ahirete kalmaz.

 • Halil İbrahin KARAHAN

  29.5.2021 03:59:09

  Allah razı olsun tebrikler.

 • Müslüm

  29.5.2021 00:55:26

  Allah razı olsun abi

 • İ.Seyda

  29.5.2021 00:24:45

  Esas itibariyle kainatta "hayır", "şer"den ve çirkinliklerden daha üstündür. Bu yönüyle bakıldığında yazılı ve görsel medya bize bu güzellikleri göstermeye çalışmalı. Ne var ki gazeteleri açıp baktığınızda felaket tellalı gibi yayın yapıyorlar. İnsanın ruhunu karartıyor, dünyayı adeta yaşanmaz bir halde gösteriyorlar. Yeni Asya burada da farkını göstermeli ve göstermeye devam etmeli.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı