"Gerçekten" haber verir 11 Ekim 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.
 

Faruk ÇAKIR

Bu faiz Türkiye’yi de batırırGelişmelere bakılırsa, dünyayı sarsan ekonomik kriz Türkiye’nin kapısına da dayandı. Başlangıçta “Bize bir şey olmaz” tavrı takınan yöneticiler de, artık “Geç kalmadan tedbir alınsın” diyorlar.

Uzmanların ifadesine göre krizin bir sebebi de ‘gerçek ekonomi’ yerine ‘hayâlî ekonomi’ metodunda israr etmek. Bir anlamda ‘itibarî değer/hayâl’ alıp satma yeri olan borsaların çöküşü de bunu gösteriyor.

Dünyadaki büyük bankaların ve hatta İzlanda gibi —küçük de olsa— ülkeleri batıran ekonomik kriz, Türkiye’nin faiz konusunda lider olmasına da yol açmış. Şimdiye kadar gerek enflasyon ve gerekse başka pek çok konuda ‘lider’ olduk, ama faiz listesindeki liderliğimiz bu şekilde devam ederse Türkiye de batabilir.

“Bize bir şey olmaz, Türkiye’nin genç ve dinç bir nüfusu var. Hem gelişmekte olan ekonomiler arasındayız. Dünyaya otomobil satıyoruz” diyerek gerçekleri görmezden gelmeyelim. Bir yıl değil, 1 ay önce birisi çıkıp “Amerika’da bankalar batacak” deseydi kim inanırdı? Gerçi Amerika’nın uyguladığı ‘sen çalış, ben yiyeyim’ metodu sonucu bir gün mutlaka batacağı biliniyor ve söyleniyordu. Ama bu tesbitlere inanan çıkmıyordu. Onlara göre Amerika batmazdı. Ama gördük ki en kuvvetli ‘yatırım bankaları’ batıverdi.

Peki, kriz bu noktada sona erer mi? Hiç kimse böyle düşünmüyor. Gerek Dünya Bankası ve gerekse IMF gibi kuruluşların başkan ve uzmanları krizin daha da derinleşeceği yönünde endişe taşıyorlar. Haklılar, çünkü mazlumların ‘ah’ı tam çıkıncaya kadar bu kriz devam eder!

“Faiz ligi”ndeki yerimize de kısaca işaret etmekte fayda var. Türkiye yüzde 16.75 ile bu konuda liderlik koltuğunda otururken, ekonomik olarak ‘batan’ İzlanda yüzde 15.50 seviyesinde. Listedeki rakamlar azalarak devam ediyor ve 0.50 ile Japonya en sonda.

Son günlerde TÜSİAD da “Eyvah, batıyoruz” demeye başladı. Haklılar, batanlar var ve sayıları da belki artacak. Ama bu batış sadece bugünün problemi değil. Yıllardan beri ‘yüksef faiz’ politikasını destekleyenler bugün bedel ödemeye başladı...

TÜSİAD’ın geç kalan ‘uyarısı’nı değerlendiren bir ekonomi uzmanı şöyle demiş: “TÜSİAD, Merkez Bankası’nın bütün eleştirilere rağmen uzun süredir izlediği sıcak parayı çekmeye yönelik yüksek faiz politikasını destekleyerek, dünyada ucuza para bulmanın en elverişli olduğu bir dönemde Türkiye ekonomisinde büyük tutarda cari açığın oluşmasına katkıda bulunmuştu. (...) Biz zaten dünyada en yüksek faiz vererek yılladır kriz ortamında yaşıyoruz.” (Süleyman Yaşar, Taraf, 10 Ekim 2008)

Asıl kriz, “Sen çalış, ben yiyeyim” demenin özeti olan “faiz politikaları”nda ısrar etmektir. “Gerçek ekonomiyi unuttuk, rant ekonomisine daldık. Kriz bu sebepten” itirafında bulunanlar gerçeği görmüş oluyor.

“Faiz ligi şampiyonluğu”nda ısrar edersek, bu günlerimizi de arayabiliriz. Lütfen, dünyanın da görmeye başladığı gerçekleri Türkiye’yi ‘idare edenler’ de görsün...

11.10.2008

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (10.10.2008) - Üniversitelerden ne haber?

  (09.10.2008) - ‘Burs’ şartlarına bakar mısınız?

  (08.10.2008) - Eski yanlışlar tekrarlanmasın

  (07.10.2008) - Aktütün, kara duman

  (06.10.2008) - Şehitlere rahmet

  (05.10.2008) - Su boru hattı

  (04.10.2008) - Saygı beklemek hepimizin hakkı

  (03.10.2008) - Türkiye değişiyor: Liderler camide!

  (01.10.2008) - Şükürler olsun

  (30.09.2008) - Medyanın bayramı

 
GAZETE 1.SAYFA

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır