"Gerçekten" haber verir 08 Ekim 2008
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formu | İletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.
 

Faruk ÇAKIR

Eski yanlışlar tekrarlanmasınBunca yıldır terörle başı dertte olan ülkemizin, hâl⠓Bu belâ ile nasıl mücadele edelim?” arayışında olması çelişki değil mi? Bir problemin, ilk karşılaşıldığında halledilmesi zordur. Ama aynı problem tekrarlanırsa çaresini bulmak kolay olsa gerek.

Terörle mücadele de Türkiye’nin yabancısı olmadığı bir konudur. Bu mücadelede çeyrek asır geride bırakıldı. Buna rağmen, her yeni hadiseden sonra bu mücadele için ‘metod’ tartışması yapmak anlamsız.

Aktütün Jandarma Karakolu'nda görevli personelin baskına uğraması ve neticesinde 17 askerin şehit verilmesi yeni tedbirlerin alınmasını gündeme taşıdı. Gazetelere yansıyan haberlere bakılırsa, geçmişte uygulanan OHAL benzeri ‘sert tedbir’lerin alınması isteniyormuş.

Kesinleşmiş bir karar olmadığı için şu anda kesin bir değerlendirme yapmak doğru olmayabilir. Ama OHAL benzeri bir adımla terörü önlemenin mümkün olmadığını bilmek lâzım. Çünkü teklif edilen OHAL uygulaması yeni değil. Daha önce uygulanan ve çare olmayan bir ‘tedbir’e yeniden başvurmak kime ne kazandırır? Bu güne kadar terörle mücadelede görev alanlar, OHAL’in çare olmadığını görmediler mi? Terörle mücadele denince akla sadece ‘sert tedbir’lerin gelmesi doğru mudur? Bunca yıl uygulanan ve büyük tartışmalar sonrası ancak sona erdirilen bu yolun yeniden gündeme taşınması doğru değildir.

Bazıları diyor ki, “O çare değil, bu çare değil. O halde kesin çare nedir, varsa bir bildiğiniz söyleyin!” Bu soru ilk bakışta haklı gibi görünse de iyi niyetle sorulan bir soru değildir. Elbette, ‘hap’ gibi içildiğinde hemen tesir eden bir çare yoktur, ama çaresiz de değiliz. Çareler bugün değil, neredeyse 100 yıl önce dile getirilmiş ama dinleyen olmamış...

Şimdi çareleri sıralamaya kalksak ve en başa da ‘din kardeşliği vurgusu yapılsın’ desek, birileri hemen alınacak. Elbette bu vurgu sadece kuru bir lâftan ibaret olmamalı. Bu kardeşliğin gereği neyse o yapılmalı. Bir tarafdan ‘kardeş’ deyip, öte taraftan kardeşliğe sığmayan davranışlar sergilemek olmaz.

“Yaratıcımız bir, dinimiz bir, kıblemiz bir; o halde gelin bir olalım” şeklindeki sözlerden rahatsız olunarak bir yere varmak mümkün değil. Tekrarlayalım ki, bu sözleri söylemek yetmez; gereği de yapılmalıdır.

“Hayır, biz başka yolla bu belânın üstesinden geleceğiz” diyenlerin icraatları ortada. Yanlışta inat ettikçe daha fazla insan mağdur olmuyor mu?

“Cehalet, zaruret ve ihtilâf”a topyekûn karşı çıkıp mücadele edilmeli. Beraberinde elbette başka yardımcı adımlar da atılmalı. “Sadece din kardeşliğine vurgu yapalım, başka tedbirleri görmezden gelelim, yok sayalım” demiyoruz.

Arzumuz, “din kardeşliği vurgusu”nun birinci planda olması ve diğer çarelerin de buna destek olmasıdır. Her şeyden önemli bu vurgunun ‘söz’de değil ‘öz’de olmasıdır. Eski yanlışları tekrarlamaktan vazgeçip, iyi niyetle doğru adımlar atılsın...

08.10.2008

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (07.10.2008) - Aktütün, kara duman

  (06.10.2008) - Şehitlere rahmet

  (05.10.2008) - Su boru hattı

  (04.10.2008) - Saygı beklemek hepimizin hakkı

  (03.10.2008) - Türkiye değişiyor: Liderler camide!

  (01.10.2008) - Şükürler olsun

  (30.09.2008) - Medyanın bayramı

  (29.09.2008) - Vahideddin okulda

  (28.09.2008) - Suç bataklığından nasıl kurtuluruz?

  (27.09.2008) - Sahip çık, yasak kalksın!

 
GAZETE 1.SAYFA

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır