20 Kasım 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Halil USLU

İttihad-ı İslâm ve açılım


A+ | A-

Geçtiğimiz hafta bizim için yine çok hızlı ve hareketli oldu. Kırıkkale’de iki, Ankara’da üç konferans, seminer ve sohbetimiz oldu. Kırıkkale Moda Life Fabrika Camiinde “Hz. Peygamber (asm) ve iş hayatı”, Yeni Asya Vakfı’nda “Bediüzzaman ve ittihad-ı İslâm”, Ankara’da Emek dershanesinde “Gençlik ve Bediüzzaman”, Özkan Vakfı’nda “İttihad-ı İslam ve Bediüzzaman” ve SETÜD eğitim merkezinde ise “Açılımda kardeşlik ve eğitim“ üzerinde hitabelerde bulunduk. Saatleri içine alan bu hakikatler manzumesini bir makaleye sığdırmak mümkün değil.

Anlattıklarımı özetle ve birkaç çarpıcı misâlle sizlerle paylaşmak isterim. Türkiye’nin gündeminden düşmeyen paketin içinde Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin en büyük âlimi ve çağımıza 130 eseriyle damga vuran Hz. Bediüzzaman’ın eserlerine mutlaka kulak verilmelidir. Hz. Bediüzzaman hem o bölgenin insanı ve hem de Mehmet Akif’inin ifadesiyle “asrın idrakine” Kur’ân-ı Hakimi yansıtan ve takdim eden bir büyük mütefekkir. Ankara’ya 9 Kasım 1922 Perşembe günü dâvet üzere gitmiş, kendisine TBMM tarafından resmen “hoşamedi” merasimi yapılmıştır. (TBMM, Zabıt Ceridesi, c. 24, 457)

Hoşamedi bugünkü anlamda kimlere yapılır? Hakikati şudur: Hoşamedi merasim ve törenleri ancak devlet başkanları statüsündeki zevâta yapılır. Meselâ; ABD devlet başkanı Obama’ya, ABD devlet başkanı Bill Clınton’a, Azerbaycan, KKTC, Almanya, Bulgaristan devlet başkanlarına yapıldı ve onlar da gelip TBMM’de bütün milletvekillerine hitabelerde bulundular. Bunun dışında bir şehrin valisi, bir genelkurmay başkanı, bir belediye başkanı gelip o kürsüden konuşamaz, ancak komisyonlarda, özel yerlerde konuşur.

Öyle ise bu zat, önemli bir zât. Çünkü Hz. Bediüzzaman milletvekili ve devlet başkanı da değildi. Eşref Edip Fergan merhumun dediği gibi “Mekteb-i irfanın” kurucusu Hz. Bediüzzaman’a kulak verilmeli ve onun eserlerini hayata geçirmelidir. O zaman paket canlanır ve renklenir. Akif-i sânî denilen merhum Ali Ulvi Kurucu’nun, Bediüzzaman Hazretlerinin Tarihçe-i Hayat kitabının önsözünde aktardığı bir hadis-i şerife bakmak lâzım. Hadiste “Alimler / ulemalar, Peygamberlerin varisleridirler” buyuruluyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed (asm), “Bütün Müslümanlara imam ve bütün insanlara hatip”tir. Bediüzzaman da bu hadisin tam anlamda bir varis-i ekberidir.

Bu itibarla takdim ettiği eserleri birer rehber niteliğindedir. Meselâ yıllar önce neşrettiği “22. Mektub Uhuvvet Risâlesi” tek başına bir şaheserdir. Kur’ân-ı Hakîm’in sosyal hayata bakan 230 âyetinden 3 âyetini bu esere serlevha yapmış ve çok harika misâllerle açıklamasını yapmıştır. 1943 yıllarında tutuklu bulunduğu Denizli Cezaevi’nde adam öldüren katillere ders verdiği “Meyve Risâlesi” neticesinde katiller gelip sormuşlar: “Efendi hazretleri, acaba koğuşumuzdaki tahta kurularını öldürsek günahkâr olur muyuz?” Şimdi Türkiye’de 524 cezaevi ve 100 bin civarında mahkûm ve tutuklu var. Acaba açılım paketinde, buralara Meyve Risâlesi’nin dağıtılması yer alsa yanlış mı olur? Bataklık kurutulmadan sinekleri nasıl imhâ edeceksin? Geçen sene İstanbul Emniyet Müdürü'nün “Cezaevlerinden çıkanların yüzde 34’ü geri gelmektedir” demesi manidardır. Onlara ne verildi ki geri dönüyorlar?

Dağlara çıkanların % 95’i, cezaevlerine düşenlerin % 80’i genç ve Türkiye’nin okullarında okumuşlar ve hâlen nüfusun 20 milyonu genç okumaktadır. Hz. Bediüzzaman yüz yıl önce çıkış yolunu sunmuş: “Vicdanın ziyası, ulûm-u dinîyedir (din ilimleridir). Aklın nuru, fünun-u medeniyedir (medeniyet fenleridir). İkisinin imtizacıyla (birleşmesiyle) hakikat tecellî eder. O iki cenah ile talebenin himmeti pervaz eder. İftirak ettikleri (ayrıldıkları) vakit, birincisinde taassup, ikincisinde hile, şüphe tevellüd eder.” Dünyada da 2 milyar genç okuyor ve en mühimmi 10-15 sene sonra dünyanın söz ve kalem sahipleri bunlar. Acaba istediğimiz mânâdalar mı?

Bizlere himmet eden ve oralarda ağırlayan bütün zevâtı tebrik edip teşekkür ederken, oralarda hep söylediğim Hz. Üstadın bir reçetesi ile noktalayayım: “Azametli, bahtsız bir kıt’anın; şanlı, talihsiz bir devletin; değerli, sahipsiz bir kavmin reçetesi, ittihad-ı İslâmdır.”

20.11.2009

E-Posta: haliluslu1951@mynet.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (13.11.2009) - Şaban Hocamız

  (06.11.2009) - Ayağımızın tozu ile

  (30.10.2009) - Liseli gençler ve zararlı alışkanlıklar

  (23.10.2009) - Yakinî paket

  (16.10.2009) - Bediüzzaman’ın istediği ve geç kalışımız

  (09.10.2009) - Açılımda Said Nursî

  (02.10.2009) - UNESCO ve Bediüzzaman

  (25.09.2009) - Hillary Clinton’ın yeni beyanı

  (18.09.2009) - Nevşehir, Kayseri ve Cezaevi konferansı

  (11.09.2009) - Lokman Yaylası’ndan Asr-ı Saadet’e

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.