18 Kasım 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Sami CEBECİ

İrtibattaki lezzet


A+ | A-

Risâle-i Nur Külliyatında ifrat ve tefritin her türlüsüne karşı çıktığını gördüğümüz Bediüzzaman Hazretlerinin, irtibat ve sık görüşme cihetinden ifratkârâne irtibatı tavsiye etmesi ne kadar dikkat çekici olduğu bilinen bir gerçektir.

Karşılıklı kuvvet vermek ve almak, teselli etmek ve müteselli olmak ve şevk alış verişinde bulunmak noktalarından irtibat çok değerli bir iksir konumundadır. Âdetâ bir dopingdir.

Ankara’nın yoğun hizmet temposunun yanı sıra, özellikle hafta sonları dâvetler üzerine Anadolu’ya günübirlik ziyaretler yapıyoruz. Hem ziyaret eden, hem de ziyaret edilenler açısından irtibatın verdiği mânevî lezzetin ve şevk alış verişinin ne demek olduğunu yakinen görüyor ve yaşıyoruz.

Bahsi geçen ziyaretlerden birini de, geçtiğimiz hafta sonu Kayseri ilimize yaptık. Her yolculuğumda yan koltukta bir yol arkadaşım olup onunla sohbet ettiğim halde, sabah namazından sonra ulaştığım yedi otobüsünde yan koltuk boştu. Bunda da bir hayır vardır diyerek oturdum. Gece geç yatmanın verdiği uykusuzlukla biraz sonra dalmışım. Uyandıktan sonra, Kayseri’ye kadar iki günlük gazetemi bitirdim. Gazetenin birisini diğer koltukta oturan genç adama, diğerini de onun arkasında oturan ve öğrenci oldukları anlaşılan iki genç kıza hediye ettim. Tereddüt etmeden kabul edip, teşekkür ettiler.

Yeni Asya, Risâle-i Nur kaynaklı neşriyat yaptığı için her bir makalesi irşat vazifesi görüyor. Belki gazete vasıtasıyla Bediüzzaman ve Risâlelerle tanışmak nimetine mazhar olurlar diye düşünmüştüm. Yeni Asya’nın benim bedelime onlarla konuşacağını biliyordum. Bu da bir hizmetti. Üstad Hazretleri demiyor muydu “Vesilenin mahiyetine bakılmaz, neticesine bakılır. Madem neticesi rıza-yı İlâhîdir, o küçük değil, büyüktür.”

Telefonlaşarak, Erkoç ve Güntay Beylerle Hunat Camii’nde buluştuk. Öğle namazını müteâkip ilk program hanım kardeşlerimizle gerçekleşti. İki ağabeyin refakatinde muhatap olduğumuz Kayserili hanım kardeşlerimiz, iki saat boyunca ilgi ve alâka ile dinlediler. Sohbetin son bölümünde sordukları can alıcı sorularla ne kadar seviyeli olduklarını gösterdiler. Nur hizmetinin bayrağını şan ve şerefle dalgalandıran bu kardeşlerimizi tebrik ediyor ve meşveret esasına dayalı çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Yatsı namazından sonra erkeklerin hizmet merkezindeyiz. Geniş salon tamamen doluydu. İki saatten fazla süren ders ve sohbeti gözünü kırpmadan can kulağı ile dinleyen Kayserili gönül dostlarında, yeniden hizmeti sahiplenircesine bir dirâyet, şevk ve gayret müşahede ediliyordu. Meslek ve meşrebimizin temel esaslarını paylaşmak üzerine kurulu dersimiz, hepimiz için verimli ve feyizli olmuştu. Umumî ders, semt derslerinin de verimli olduğunun bir göstergesiydi. Talebe dersleri de organizeli bir tarzda yürütülüyordu. Şimdi onlar, dört beş katlı yeni bir hizmet merkezi tesis etmenin adımlarını atıyorlar ve onun heyecanını yaşıyorlar. Bu hedeflerinde, Allah’ın onlara hususî yardımını ihsan etmesini diliyor ve kısa zamanda neticeye ulaşmalarını temenni ediyoruz. Kayserili gönül dostlarımızın şahs-ı mânevî ile birlikte daha nice ihlâs ve istikametli hizmetlere mazhar olmalarına duâlar ediyoruz. Gece bir otobüsüne bilet almıştık. O saate kadar bekleyip, cemaat adına uğurlama vazifesini îfa eden dâvâ arkadaşlarıma buradan şükranlarımı sunuyorum.

Bu sefer yan koltukta yirmi beş yaşlarında genç bir delikanlı vardı. Bir saat kadar sohbet ettik. Bitlis ilinin Hizan ilçesindenmiş. Üstadı tanıyor. Gençlik Rehberi ve Küçük Sözler’i okumuş. Bir yıllık avukat olan Veli adındaki genç, mümkün oldukça namazlarını kılmaya çalıştığını söyledi. Ona, “Said Nursî ve demokratik Açılım” broşürü ile “Ölümsüzlük Ülkesine Yolculuk” kitabımı imzalayıp hediye ettim. Çok memnun oldu.

Günübirlik gerçekleşen Kayseri ziyaretinin, bir hatıra ve İnşallah bir sevap hazinesi olarak âhirete geçmesinin verdiği mutluluk her şeye değmişti. Böyle irtibatların üç dört senede bir değil, daha sık aralıklarla yapılması gereği de ayrı bir gerçekti.

18.11.2009

E-Posta: sami-cebeci@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (11.11.2009) - “Nasıl yaşarsanız...”

  (04.11.2009) - Antakya ve Adana hattı

  (14.10.2009) - Bediüzzaman’a göre vatan ve millet birliği

  (07.10.2009) - Gayret ve çalışkanlık

  (30.09.2009) - Evrad ve ezkâr üzerine

  (16.09.2009) - Kırşehir bir başka güzeldi

  (09.09.2009) - Öğrencinin ruh hâli

  (02.09.2009) - Sevgi ve ilginin câzibesi

  (19.08.2009) - Demokratikleşme ve Güneydoğu

  (12.08.2009) - Barla buluşmaları

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.