"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Komiterne karşı anti-komitern

Atilla YILMAZ
09 Nisan 2019, Salı
Bediüzzaman’ın Kastamonu Lahikası isimli eserinden; kalbe ihtar edilen bir meselenin tahlili (3)

Bediüzzaman Troçki’den şöyle bahsetmektedir: ‘’Rivayette var ki, ‘Deccalın mühim kuvveti Yahudidir. Yahudiler severek tabi olurlar.’ Allah u âlem, diyebiliriz ki, bu rivayetin bir parça tevili Rusya’da çıkmış. Çünkü, her hükümetin zulmünü gören Yahudiler, Almanya’da kesretle toplanıp intikamlarını almak için, komünist komitesinin tesisinde mühim bir rol ile Yahudi milletinden olan Troçki namında dehşetli bir adamı, Rusya’nın başkumandanlığına ve terbiyegerdeleri olan meşhur Lenin’den sonra Rus hükümetinin başına geçirerek Rusya’nın başını patlatıp bin senelik mahsulatını yaktırdılar. Büyük Deccalın komitesini ve bir kısım icraatını gösterdiler.’’1 

1917 Bolşevik Devrimi’nden hemen sonra Komünist devrimin dünyaya yayılması için Almanya ve Fransa dahil bir çok yerde Komitern ( Komünist Enternasyonel) okulları açarak örgütlenmeler başladı. Bu okullarda Marx, Lenin ve Troçki’nin kitapları okutulmaktaydı. Bu okulların amacı devrimci yetiştirmekti. Bediüzzaman Asay-ı Musa isimli eserinde, ‘’Hıristiyan dinini mağlup eden ve anarşiliği yetiştiren şimalde çıkan dehşetli dinsizlik cereyanı’’nın yayılmacı politikasına parmak basıyor. Buna karşılık 1936 senesinde, Komitern’e karşı, Almanya ve Japonya arasında Anti-Komitern Paktı imzalandı. Daha sonra 6 Kasım 1937 yılında İtalya’da bu pakta imza koydu. Böylece dünyada, bir tarafta başını Komünist Rusya’nın çektiği, diğer tarafta başını Almanya’nın çektiği iki zıt kamp meydana geldi. Sonuçta 1939’da Almanya-İtalya-Japonya ile; Rusya-İngiltere ve Amerika arasında başlayacak olan İkinci Dünya Savaşının temelleri atıldı.

II. Dünya Savaşı beşerin yaşadığı en büyük savaştır. Bu kimilerine göre hırsın savaşıydı. Kimilerine göre ideolojinin savaşıydı. Kimilerine göre Nazilerin komşularıyla savaşıydı. Ama tarihte savaşlar genelde dinler arası, mezhepler arası olmuştur. Fakat tarihte ilk defa, din ile dinsizliğin taraftarları arasında bir savaş meydana geliyordu.

Özellikle Alman ve İtalya hükümetleriyle; Rusya, İngiltere ve Amerika hükümetlerinin şahs-ı manevîlerini kıyas eden Bediüzzaman, aralarındaki korkunç boyuta işaret ederek hadisin bir manasının bu büyüklük kıyası olduğunu nazara veriyor.

‘’ İsevilik dini ve o dinden gelen adat-ı müstemirresini muhafazaya çalışmak’’ ibaresinden yola çıkarak şunları söyleyebiliriz. Freud Yahudi, Troçki Yahudi, Lenin Yahudi, Marx Yahudi. Stalin anne veya baba tarafından Yahudi. Ve Komitern okullarıyla birlikte bütün dünyada yayılmacı bir politika izliyorlar. Aslında bu savaşın temelinde bir Hıristiyan-Yahudi çekişmesi ve düşmanlığı yatıyor. Tarihî sürece baktığımızda bunu daha net görmemiz mümkündür. 

Dipnot:

1-Bediüzzaman Said Nursi, Şualar, YAN, s.507

Okunma Sayısı: 1213
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Yusuf taha

  9.4.2019 10:16:36

  2. Dünya savaşı dindarlarla dinsizlerin savaşı değil.ehli dünyanın,tamahkarlığın,hïrsın,menfaat paylaşımïnın savaşıdır.kominizm ile kapitalizm tek yumurta ikizidir ve deccalizmin birbirine düşman gibi görünen iki tezahüründen ibarettir.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı