"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Devlet tasarruf yapar mı?

Faruk ÇAKIR
26 Nisan 2024, Cuma
Esasında “Devlet tasarruf yapar mı?” sorusundan önce belki de “Devlet niçin tasarruf yapmaz?” diye sormak gerekir.

Her yerde israfa var, ancak devletin yaptığı israfın miktarı çok fazla. İşin ehli olanların hatırlatmasına göre en büyük israf, ‘devlet ihaleleri yoluyla’ yapılıyor. O halde bu israf kalemini masaya yatırmak ve çare aramak icap etmez mi?

Prof. Dr. Eser Karakaş, konu ile ilgili yaptığı bir değerlendirmede şöyle demiş: “Kamuda tasarruf yapısal reformlar gerektiriyor. Sayıştay’ı gerçek bir performans değerlendirmesi yapacak hale getirmeden, kamu ihale sistemini rekabete açmadan Türkiye kamu maliyesinin istikrara kavuşması mümkün değil. Türkiye ekonomisi çok sıkıntılı bir sürecin içinden geçiyor. Bu krizden çıkabilmek için hem para hem de maliye politikalarının doğru kullanılması gerekiyor. Belirli bir süredir para politikalarındaki yönelimin doğru olduğuna ama eksikler barındırdığına yönelik belirli bir mutabakat var iktisatçılar arasında. (...) Ancak, para politikalarının etkinliği için aynı zamanda maliye politikalarının da doğru bir yola girmesi gerekiyor. 2024 senesi için bütçede milli gelirin yüzde altısını aşan (%6.4) bir bütçe açığı öngörülüyor ki bu açık çok büyük, hatta muazzam bir açık, 2024 milli geliri 1.2 trilyon dolar (1200 milyar dolar) olacak ise bütçe açığı yüz milyar dolara yaklaşacak demektir, Türkiye ekonomisinin bugün kadar gördüğü, inşallah bir daha hiç görmez, en büyük bütçe açığı. Bu bütçe açığı ile etkin bir istikrar politikası, enflasyonla mücadele olanaksız.” (artigercek.com, 23 Nisan 2024)

Prof. Karakaş, “Kamuda tasarruf nedir?” diye soruyor ve cevabını da yine kendisi veriyor: “Kamuda sürdürülebilir bir tasarruf ve kamu harcamalarında etkinlik arayışı için dikkatleri üç kurum ve yasa üzerine odaklamak lazım, birincisi Sayıştay ve Sayıştay kanunu (2010), ikincisi Kamu ihale kurumu ve Kamu ihale kanunu (2002), üçüncüsü ise Rekabet Kurulu ve Rekabetin korunması hakkındaki kanun (1994) (bu sonuncusu yapısal bir reform gerektirmiyor, gereken sadece bir bakış açısı değişimi). (...) Sayıştay’ın belirli bir ölçüde, iyi tanımlanmış, çerçevesi iyi çizilmiş “yerindelik denetimi” yapabilmesinin önünün açılması; bu iki denetim olmadığı sürece kamu harcamalarının etkinliği havada kalıyor, böylece oluşan israf, kamu harcamalarındaki verimsizlik Saray’ın uçak filosu, kamudaki araba saltanatını fena solluyor. (...) Gelelim şu meşhur Kamu ihale Kanunu’na. Şayet kamu ihale sistemini (...) AB ülkeleri rekabetine açamazsak (...) kamuda tasarruf kavramını ayaklar altına alıyoruz demektir. (...) İşin özü şu: Kamuda tasarruf yapısal reformlar gerektiriyor.”

Haklı olarak devlet kuruluşlarının yaptığı elektrik israfını görüp itiraz ediyoruz; ancak bu israfın belki binlerce katı ‘israf’ın rekabetsiz ihalelerle yapıldığını görmüyoruz. Elbette ihalelerde yapılan israf ve ‘sermaye aktarımı’nı vatandaşın bilmesi kolay değil. Bu noktada iş, ahlaklı siyasetçilere ve sivil toplum kuruluşlarına düşüyor. Hakikaten ‘kayırma’ usulüyle verilen ihalelere itiraz eden kaç STK ya da ‘iktisatçı’ çıktı? Devleti, ‘işe yarayacak şekilde’ bir tasarrufa davet etmek şart vesselam.

Okunma Sayısı: 875
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  26.4.2024 07:31:22

  " İtibardan tasarruf olmaz! " diyerek hükumet sürme hedefinde ve inancında olan bir AKMHP iktidarıyla Devletin tasarruf yaparak düzlüğe çıkabilmesi ve bu Ekonomik ve Siyasî felâketi ve fecaati aşabilmesi mümkün görülmemektedir! Acele ALTERNATIF bir çözüm ve çare olarak "Millî Mutabakat Hükumeti veya BAŞKAN'ı " iş başına geçmeli seçim arefesine kadar! Gerisi havanda su dövmek, Millî Servetin heba olup gitmesi, Vatandaşların her geçen gün dahada FAKİRLEŞMESİ ve çok büyük zaman kaybediyoruz demektir, Vesselam! 🙌🌹🤲🌹😪😭😥😤😡❤☝️🌙🕊🕊🕊🌍🇹🇷🇵🇸🇵🇸🇵🇸

 • Salih baş

  26.4.2024 07:00:57

  Bu millete en büyük kötülüğü okumuşu yaptı Müslümanlık nerde bizden geçmiş insanlık bile Alem aldatmak maksat ise aldanan yok nafile Kaç hakiki müslüman gördümse hep makberdedir Müslümanlık bilmem ama galiba göklerdedir. Mehmet Akif Ersoy

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı