"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Risale-i Nur’u üniversite tercüme edecek

24 Kasım 2021, Çarşamba 01:18
Tataristan’daki mahkeme Risale-i Nurlar’ın üniversite eliyle tercüme edilmesine karar verdi.

Risale-i Nur'a yasak hukuktan döndü
Risale-i Nur, Rusya'da da yasak olmaz

Tataristan’daki Yüksek Mahkeme, Risale-i Nur eserlerinin Tataristan’daki Türkçe baskılarının yasaklanması yönündeki alt mahkeme kararını durdurarak, eserlerin Rusça’ya tercüme edilmesinden sonra hazırlacak bilirkişi raporuna göre karar verilmesini kararlaştırdı.

Tataristanlı Nur Talebelerinden alınan bilgiye göre mahkeme safahatı şöyle gelişti:  “Bilindiği gibi Rusça’ya tercüme edilen Risale-i Nur’lar daha önce Tataristan’da yasaklanmıştı. Sonrasında da Türçe eserlerin yasaklanması için mahkeme açıldı. Türkçe Risale-i Nur okuyanlar yargılandı. İlk derece mahkemesi bu konuda da yasaklama istedi. Avukatlar üst mahkemeye itiraz etti. Üst mahkeme, yargılama sonrası eserlerin Rusça’ya tercümesinden sonra hazırlanacak rapora göre karar verilmesini istedi. “Tataristan’daki Yarcavlı şehrinde (Naberijni Çelni) Türkçe risale kitapları yasaklama davası görüldü, dava devam ediyor. Dava temyiz mahkemesine gitmişti. Temyiz mahkemesi mahkumiyet kararını bozdu. Dava ilk mahkemede yeniden görülmeye başlandı.

47 Türkçe kitap var

“Yargılamaya konu olan 47 Türçe kitap var. Bunların bir çoğu Risale-i Nur eserleri. Mahkeme doğru bir bilirkişi raporu hazırlanabilmesi için bu kitapların Rusça’ya tercümesi için Kazan Devlet Üniversitesine gönderilmesine karar vermiş. Mahkemece eserlerin güzel ve edebi bir tercümesi talep edilmiş. 

“Geçen mahkemede kitaplar Rusça’ya tercüme edilmeden ve bilirkişi tayin edilenler de Türkçe bilmeden bir tercüman vasıtasıyla ‘bilirkişi raporu’ hazırladıkları için bu durum mahkemece yeterli bulunmamış. Mahkeme, avukatların haklı itirazını dikkate almış ve hem bilirkişiler hem de hakim, kimse Türçe bilmeden karar verilmesinin doğru olmadığını beyan etmişler.

“Tercüme meselesi zor bir mesele. İslâm ilahiyatını bilmeden, Risale-i Nur eserlerini tercüme etmek kolay değil. Tataristan’daki Nur Talebeleri bu kitapları 20 yıldan beri zaten Rusça’ya tercüme ediyorlar. Ama onlar Rusça eserleri yasaklamışlardı. Şimdi bu tercümeler bir üniversite eliyle yapılmaya karar verilmiş oldu. Bu çalışmalar zaten dünyada devam ediyor. AİHM Risale-i Nur eserleri lehinde rapor vermişti. Tercüme işi uzun zaman alır. İnşallah hakimler ve bilirkişiler bu eserleri okuyarak hidayete gelirler, biz hakkımızı helâl ederiz.”

Tataristan’da mahkemeye konu edilen 47 kitap arasında Şükran Vahide’nin Üstad Bediüzzaman’ın hayatını anlattığı kitabı (Rusça ve İngilizce) Islam In Modern Turkey: An Intellectual Biography Of Bediuzzaman Said Nursî adlı kitap (Amerika’da NY Üniversitesi yayınlanmıştı) bulunuyor.

İstanbul - Yeni Asya

Okunma Sayısı: 1170
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali TAM

  25.11.2021 16:11:31

  Risale i Nur Külliyatı nın tercümesi KOLAY DEĞİLDİR elbette en uygun mütercimler İlahiyat Fakulteleri olmalıdır. Risalelerin tamamı ARAPCAYA gercek alimler tarafından tercüme edilmiştir, Bu Arapça Risaleler BAZ olmalıdır. Tercüme zorlukları yaşanan bölümlerde ANADOLU NURCULARI yardımcı olmalıdır. Örneğin Tabiat Risalesinde YARATMA Allah'a verilmezse her zerre hakimiyet noktasına HEM HAKİM HEM MAHKUM HEM DE EŞİT olarak nasıl yaratabilir diye MUHALİN İSBATI belki Parantez içinde izah eden şerhler/dipnot içermek zorundadır.

 • Toygar

  24.11.2021 08:02:03

  Mutluluk bu olsa gerek. Rabbim davasını muhafaza ediyor ve genişletiyor. Çok şükür.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı