"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Azın da azı iken safdil taraftarla ekseriyet olmak...

Kâzım GÜLEÇYÜZ
11 Mayıs 2022, Çarşamba
Bir Ramazan-ı Şerifi daha geride bıraktık. Önceki yıllarda olduğu gibi bu Ramazan’da da, hâlâ devam eden zulümlerin artık son bulması için çok dualar edildi.

Benzer hallerin yaşandığı 1930’lu yıllarda Üstad Bediüzzaman konuya dair bir Kastamonu mektubunda “Geçen Ramazan-ı Şerifte, Ehl-i Sünnetin selâmet ve necatı için edilen pek çok duaların şimdilik âşikâre kabulleri görünmemesine hususî iki sebep ihtar edildi” derken, birini şöyle izah ediyor:

“Bu asrın acip bir hassasıdır(özelliğidir). Bu asırdaki ehl-i İslamın fevkalâde safderunluğu ve dehşetli cânileri de âlicenâbâne affetmesi ve bir tek haseneyi (iyiliği), binler seyyiatı (kötülüğü) işleyen ve binler manevî ve maddî hukuk-u ibâdı (kul haklarını) mahveden adamdan görse, ona bir nevi taraftar çıkmasıdır. Bu suretle, ekall-i kalîl (azın da azı) olan ehl-i dalâlet ve tuğyan (haktan sapan azgınlar), safdil taraftarla ekseriyet teşkil ederek, ekseriyetin hatasına terettüp eden musibet-i âmmenin (umumî musibetin) devamına ve idamesine, belki teşdidine (şiddetlenmesine) kader-i İlahiyeye fetva verirler; ‘Biz buna müstehakız’ derler.”

Bu ifadelerde, Üstadın bütün tesbit ve tahlilleri gibi, günümüzdeki durumla bire bir örtüşen manidar bir “şablon”la karşılaşıyoruz.

Bugün de onca kul hakkına giren insanlara, “bir tek—veya birkaç—hasene”leri öne çıkarılarak taraftar olunuyor; böylece azın da azı olan ehl-i dalâlet, safdil ehl-i İslamın bu tavrı neticesinde çoğunluk teşkil etmişçesine güç kazanıyor ve bildiklerini okuyorlar.

Bu durum da duaların kabulüne set çekiyor ve çoğunluğun hatası sebebiyle gelen umumî musibetin daha da şiddetlenerek devam etmesini netice veriyor. Seçimlerde aldıkları oy bindelik küsuratları geçmeyenlere “Yargı altın devrini yaşıyor, hayatımın en mutlu dönemindeyim” dedirten hukuksuzluklar süreci bu tesbitin güncel tezahürü.

Üstad aynı mektupta şunu da söylüyor:

“Hem âlicenâbâne affetmek ise, yalnız kendine karşı cinayetini affedebilir. Kendi hakkından vazgeçse hakkı var; yoksa başkalarının hukukunu çiğneyen cânilere afüvkârâne bakmaya hakkı yoktur, zulme şerik (ortak) olur.”

Yaşadıklarımız bu son derece önemli ikazlardaki ölçülere uyulmayışının acı neticesi.

Kurtuluşun şartı ise bunlara riayet etmek.

Okunma Sayısı: 3205
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Seyit Ali

  11.5.2022 14:52:51

  Masaallah yorumlarda bir makale kadar kıymetli bir makaleyi birde yorumları okuyorum. Demekki güzel gazetenin güzel takipçileri oluyor

 • Said Nur

  11.5.2022 14:49:52

  Çok canlar yaktı canları çok zor cıkacısılar. Ne laftan ne sozden anlarlar. Işleri güçleri yalan ve aldatmak memleketi sam yelinde kurutmuş ekine döndürdüler.

 • Necati

  11.5.2022 13:01:22

  Başkalarının hukukunu cığneyen canilere afukârâne bakmaya hakkı yoktur, zülme şerik olur. Gerçeği karşısında her ehl-i iman titremelidir. Çünkü öyle dehşetli hak hukuk ihlalleri oluyor ki bu zulümlere ortak olmak Allah korusun insanı ebedi hayatını tehlikeye atar.

 • Aysuna

  11.5.2022 12:14:21

  Allâh Resûlü(sav),bir sefer esnasında bir kuşun yavrusundan ayrı kalmasının ızdırabını gördü ve Sahabeye yavrunun annesine geri verilmesini emretti.Peki ona iman ettiğini söyleyen insanlar bu kadar annenin ızdırabını hiç mi umursamaz?Köşe yazılarında dinden,imandan söz eden İlahiyatçılar,vicdan kaskatı olunca dini neyin üzerine bina edeceksiniz?😔

 • Melikşah

  11.5.2022 11:13:24

  Hiç bilenlere, bilmeyenler bir olur mu? Ayet meali. İlimsiz ibadet olmaz, ilimsiz ibadet kabul olmaz.

 • Mehmet Kuloğlu

  11.5.2022 11:11:03

  Zulme uğrayanlar hakları gasp edilenler size bir müjde. Herkezin yeri cennette bellidir. Fakat zulme uğramışsınız. Malınız mülkünüz gasp edilmiş. Onlar ise o cennetteki yerlerini hep kaybederler imansız gitmiş ise tümden kaybeder. O kaybettikleri cenneti ise Allah size taksim eder. Böylelikle hep kazanan siz olur onlar kaybeder. Kaderi tenkit edercesine ağlanip sızlamayın dua ile Allahtan yardın isteyin onlar kabre girince mahşerde ebedi hayatta öyle bir pişmanlık yaşarken siz guleceksiniz. Hele kaybettikleri cenneti görünce bin pısman olacaklar.

 • Turgay Namdar

  11.5.2022 11:06:27

  Üstad burada süfyan fitnesine aldanan ya da korku veya ince hesaplar ile takiyye yaparak yaranmak isterken dünya ve ahiretini tehlikeye atanlar için, kurtuluş yolu olarak, milyonların ahiretini yakan o adama maddi ve manevi taraftarlıktan vazgeçmeyi tavsiye ediyor. Ben de bütün ruhumla tasdik ediyorum.

 • Ayşegül

  11.5.2022 10:29:05

  Alma mazlumun âhını çıkar âheste âheste diyorum. Başka da bir şey demiyorum

 • Hasan

  11.5.2022 08:16:30

  Duyarlı ,Dikkatli ve Çözüm odaklı Gayretli Hocam Kur'an ve Onun Nurlarından aldığınız ders ,ilham ve uygulamar ile ikaz ve irşad görevinizi yapıyorsunuz Tebrik ve teşekkür ederim Batıl tasvir etmeden ,tahrik ve hakaretlere girmeden müsbet ve pozitif yaklaşıp çözümü sunmanız güzel. Duyguları ve hislerini karıştıranlar her şeyi karıştırıyorlar .Elbette herkes kendine yakışanı yapıyor Öğrendim iyilik eden iyilik buluyor Evet çağımız buhranda bizlere çok iş düşüyor . Her tarlayı sürmüşler ,saflık ve safderunluk gösterenlere de dua etmeli. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz .. Kur'anımız ve Nurlar Herkese yeter Cennet de çok geniştir elhamdülillah .. Herkese hak ve hakikat adına kucak açmak kutsal vazife... Elhamdülillah emniyet ve asayişin temininden de sorumluyuz Bilenlere selam olsun Allah'a emanet olunuz Kalbi Selâm ve dualarımızla ...

 • Mehmet

  11.5.2022 04:54:44

  Af diye birşey aklımızdan geçmez. Ne şahsi hakkım ne mazlumların hakkı , hiçbirisi helal olmasın.İsterse şu saatten sonra hakkını yediklerine fazlasıyla haklarını iade etse genede hakkın Haram olsun.Ve rabbimizin firavuna dediği gibi derim.ŞİMDİ Mİ?

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı