"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Bir grup diğerinin hakkına tecavüz ederse...”

Kâzım GÜLEÇYÜZ
13 Mayıs 2022, Cuma
Dört temel esasından biri tevhid, nübüvvet ve haşirle birlikte adalet olan Kur’an-ı Kerimdeki adalet ayetleri içinde, Hucurat Sûresinin 9. âyetindeki İlahî buyruk, kaç senedir yaşadığımız sıkıntılı süreçte ortaya koyduğumuz duruşu tam olarak tarif ediyor:

“Eğer müminlerden iki grup birbiriyle kavgaya tutuşursa hemen aralarını düzeltin; ikisinden biri haddi aşıp diğerinin hakkına tecavüz etmiş olursa—Allah’ın emrine geri dönünceye kadar—haksızlığa sapanlara karşı savaşın; dönerlerse aralarındaki anlaşmazlığı adaletle çözüme bağlayıp herkese hakkını verin. Allah, hakkı yerine getirenleri sever.”

2013 yılı sonunda su yüzüne çıkan gerilim patlak verdiğinde, “Bu kavganın kazananı olmaz” demiş; tabanları ortak inanç ve değerleri paylaşan insanlardan oluşan tarafları, hak, adalet, vicdan ve şefkat prensipleri ekseninde itidal, sükûnet ve sağduyuya çağırmıştık.

Ne yazık ki bu çağrıya itibar edilmedi ve iş daha da kızıştırılıp alevlendirildi. 15-20 Temmuz sürecinde ise hadise iki tarafın çatışması olmaktan çıkıp, onun çok ötesine uzandı:

Bir tarafın, elindeki bütün devlet gücünü ve imkânlarını kullanarak ve hukukun da en temel prensiplerini çiğneyerek diğer tarafı ezip tamamen tasfiye ve imha etmeye yöneldiği bir hale döndü. Böylece ayette “birinin haddi aşıp diğerinin hakkına tecavüz etmesi” diye bahsedilen durum ortaya çıktı.

İşin en acı tarafı, bu hukuksuzluk furyasında en çok mağdur olanların, bizzat iktidarın yaptığı tasnifte “ibadet” diye anılan kesimdeki insanlar olmasıydı. Darbeyle de, terörle de hiçbir ilgileri olmadığı halde “terörist” yaftası vurulan bu insanların çok üzerine gidildi.

Dahası, yapılanlar onlarla da sınırlı kalmadı; muhalif sayılan ve biat etmeyen herkes bir şekilde hukuksuzlukların hedefi yapıldı.

Bizim bunlara karşı duruşumuzu, ayetteki “Allah’ın emrine dönünceye kadar, haksızlığa sapanlarla savaşın (mücadele edin)” emri tarif ediyor. Bu mücadeleyi, hukuku savunarak veriyoruz. Haktan sapanlar Allah’ın emrine dönünceye kadar bu mücadele devam edecek.

Dönmezlerse illa ki Allah döndürecek.

Sonrasında ise kavga sebebi olan ihtilafın adaletle çözülmesi için yine hukuk devreye girip herkese hakkı ve müstehakı verilecek.

Hukukun gereği neyse o yapılacak.

Okunma Sayısı: 3284
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet Kuloğlu

  13.5.2022 16:52:17

  Yorumlarda başka bir güzel

 • S.topuz

  13.5.2022 16:37:02

  Yeni Asya, yeri ve ZAMANI gelince, hiç taraf tutmadan, herkese hitap eder, etmiştir ve edecektir de. Bundan hiç kimse endişe etmesin. Belki farkında olmayarak, yanlış anlatma veya yanlış anlaşılmalar olmuş olabilir. Arşivler meydanda. İsteyen her zaman bakabilir.İnsan hatadan hali değildir. Büyük FOTOĞRAFA derin bakmak elzemdir vesselam.

 • Toygar (2)

  13.5.2022 16:22:05

  Herkesin farklı bir görüşü ve anlayışının bulunduğu, fikir birliğine varabilmenin, yorumlarda bile mümkün olamadığı bir hak ve hakikat arayışı, KUL HAKKINA RİAYET emriyle birlikte değerlendirilmemişse anlamsız kalıyor. Ayet-i kerimeleri ve hadisleri insanlarımız kendine göre "ama" ile başlayan cümlelerle tevil ve kendi mazlumiyetini izhar eden kelimeler seçtikçe, iş karma karışık hale geliyor. Bugün zalim olanlar, dün mazlum idi. Bugün mazlum olanlar da dün zalimlerle birlik olma durumu var ise, beşerin kader ve adalet üzere olan seyri daha bir anlam kazanıyor. O sebeple, mesele kendimiz değil, geleceğe bırakacağımız miras ve ahlak anlayışı ise, daha geniş bir perpsektif ile görmek, sabır ile tevekkül ile zalimlere boyun eğmeden duruş sergilemek daha önemli görünüyor. Bu defalık değil, her daim!...

 • Aysuna

  13.5.2022 15:24:34

  Devlet işlerine karıştı,fitne çıkarıyor düşüncesiyle hapse atılan Ebu Hanife'nin hiç ağlamadığı,ama annesinin bu durumlardan haberdar olduğu zaman üzüleceği için ağladığı rivâyet edilir😭😭Bunca mezalimi görüp de taraftar olmamak,yazık çok yazık😭

 • Aysuna

  13.5.2022 14:53:24

  "Fitneler baş gösterdiğinde,Sünnet'e yapış,susmaya özen göster,BİLMEDİĞİN,kendine ait olmayan şeylerle ve sana ağır gelen meselelerle meşgul olma,onları Allâh ve Rasülü(sav)'e bırak,dayan ve"Allâh daha iyi bilir."de(İmam Zehebi)

 • Mehmet Kuloğlu

  13.5.2022 14:48:26

  Bu iş iki taraf arasındaki çatışmaya hiç benzemiyor yanlız. Bir tarafta tarihte görülmemiş bir zulüm ile zulüm var. Adalet hak hukuk vicdan sıfırlanmış durumda. Hınç ve kin var. Taraf işine hiç benzemiyor.

 • Arif

  13.5.2022 14:42:24

  Eğer zalim ısrarla zulme devam ediyorsa bil ki sonu yakındır! Eğer mazlum da ısrarla direniyorsa bil ki zafer yakındır! Hz. Ali…

 • Zübeyir

  13.5.2022 14:24:38

  Taraflardan birinin, ikisinin veya ortaklaşaumumun hakkına yaptıkları tecavüz de konuşulmalı... Bir tarafın hukuksuzluklarını anlatırken diğer tarafın yanlışlarını da aynı oranda söylememiz gerekmez mi? yoksa bir tarafa taraf gibi addediliyoruz..

 • Toygar (2)

  13.5.2022 14:20:21

  Muhalif her iki taraf da müminlerden olunca, grupların veya bir yere taraf olanların muhatabına selametle ve mü'minane bakabilmesi gerçekten büyük bir erdem işi olsa gerektir. Her ne kadar yapanın yanına kâr kalmayacağından bahisle gönüller rahatlasa da, bu konuda fazla eziyet ve zulüm kadar, buğz ve belaları çağırmak da yanlış ve ayet-i kerimeden anlaşılanlara uygun düşmüyor, kanaatindeyim. Sonuçta beşer zulmediyor, kader ise ADALET!. Herkes için!..

 • S.topuz

  13.5.2022 12:21:46

  Allah c.c Adili Mutlaktır. Kimsenin yaptığı zulüm,haksızlık ve gasbı Hayat Karşılıksız kalmaz. Sabırlı olalım. Duacı olalım. Hangi hal ve şartta olursa olsun, zalimin zulmüne ortak olmayalım. En azınıdan kalben BUĞZ edebilelim?!...Allah islah etsin! Amiiin... Kalbi kırık ANNENİN(...lerin) ve zavallı EVLADIN(...ların) "ANALAR (AĞLARSA ANAM AĞLAR,GERİSİ YALAN AĞLAR) ACIKLI(Analar Günü) GÜNÜ!? Hayırlı mı olsun? Yoksa ne olsun??? Daha ne olmasını beklıyorsunuz? Başımıza kar yerine TAŞ YAĞMASINI MI?! Kalben olsun BUĞZ edin şunlara da, daha büyük bela ve musibetlerden halas olalım. Ya RABBEL ALEMİN, YARDIM ET CÜMLEMİZE!... Allah c.c , sonumuzu HAYIR eylesin inşaallah.

 • S.topuz

  13.5.2022 12:13:59

  "İşte Kur'anın bu gibi kudsî kanun-u esasîsine irtica namını veren bedbahtlar, vahşet ve bedeviliğin dehşetli bir kanun-u esasîsi olarak kabul ettikleri şimdiki öylelerinin siyasetinin bir nokta-i istinadı şudur ki: "Cemaatin selâmeti için ferd feda edilir. Vatanın selâmeti için eşhasın hukuku nazara alınmaz. Devletin siyasetinin selâmeti için cüz'î zulümler nazara alınmaz." diye, bir tek câni yüzünden bir köyü mahvetmekle bin masumun hakkını nazara almaz. Bir tek câninin yüzünden bin adamın kılınçtan geçmesini caiz görür. Bir adamın yaralanması ile binler masumu sıkıntıya verdirir. Ve ikiyüz adamı kurşuna dizilmesini, o bahane ile nazara almaz. " Emirdağ-2 - 82

 • S.topuz

  13.5.2022 12:13:19

  Birinci Harb-i Umumîde üçbin adamın câniyane siyaset hatalarıyla otuz milyon bîçare nev'-i beşer aynı harbde mahvedildiği gibi, binler misaller var. İşte bu vahşiyane irticaın bu dehşetli zulümlerine karşı gelen Kur'an şakirdlerinin Kur'anın yüzer kanun-u esasîsinden وَ لَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ اُخْرٰى âyetinin ders verdiği kanun-u esasîsi ile adalet-i hakikiyeyi ve ittihadı ve uhuvveti temin etmeğe çalışan ehl-i iman fedakârlarına "mürteci" namını verip onları müttehem etmek; mel'un Yezid'in zulmünü, adalet-i Ömeriyeye tercih etmek misillü en vahşi ve zalimane bir engizisyon kanununu, beşerin en yüksek terakkiyatına ve adaletine medar olan Kur'anın mezkûr kanun-u esasîsine tercih etmek hükmündedir. Hükûmet-i İslâmiye ile bu memleketin selâmetine çalışan ehl-i siyasetin mezkûr hakikatı nazara alması lâzımdır. " Emirdağ-2 - 83

 • Aysuna

  13.5.2022 11:49:47

  Doğrunun yanlışla imtihanı..Keşke o dönemde ayrılık konusu olan meselelerde(Mavi Marmara,Gezi,Suriye politikası...)bugün zulmettikleri insanları dinleselerdi.Sonuç ortada..Ölen onca insan,yıkılan bir ülke,horlanan mülteciler,çöken ekonomi..Sahi Alparslan Kuytul'u evinden çok uzak bir yere götürüp hapsetme,taraftarlarına zulmetmeyi nasıl izah edeceksiniz.?

 • Erhan

  13.5.2022 11:00:46

  Rabbim sizi doğru yolda sabit kılsın. kaleminize kuvvet, cemaatinize bereket versin.

 • ahmet

  13.5.2022 10:43:36

  Kafama takılan bir konu hariç çok güzel bir yazı olmuş kaleminize sağlık Ağabey. O da şu; Haşir ve adalet arasında nasıl bir bağ olduğunu 10. sözde açıkça görüyoruz. Dolayısıyla 4 temel konudan birinde esaslı bir sorun varken tereddüt etmeden mi yoksa ederek mi 'müminlerden İKİ grup' tabirini kullanmalıyız bilemedim.

 • Cengiz

  13.5.2022 06:58:12

  Türkiye'de her aydın kişinin söylemesi gerekeni sizler söylediğiniz ve durmadan anlattığınız için çok teşekkür ediyorum. Rabbim gücünüze güç katsın. Sayınızı artırsın. Selametle.

 • Oğuz Yiğiter

  13.5.2022 06:47:37

  Peşin hüküm ve önyarğıdan âzâde olmak için, Kâzım Güleçyüz imzasını kapatarak, bu makaleyi vicdanınızdaki terazinin ayarını bozmadan bir kaç kere okuyun ve lütfen mihenge vurarak, Yeni Asya'nın 2013'den beri bu konuda sürdürdüğü yayın çizgisinin isabetini bir defa daha insaf ve iz'anlara havale ile; Tebrik ve dualar...

 • Riza

  13.5.2022 06:41:09

  Kimbilir Allah çok sevdiği ibadullah kullarına aklı başına gelsin günahlarından tasfiye etsin diye bir kaç taş attırmıştır. Sonrada bu taşlara belki birilerine güzel bir tekme attırıp layık oldukları yere uçurumdan aşağı atacaktır. Allahu alem.

 • Demokrat hukukçu

  13.5.2022 05:40:38

  Teşekkür ederiz Allah cc razı olsun. Keşke taraflar sizin çağrınızı duymuş olsaydı/olsa. Sizin gibi o zamanlar ben de etrafımdakileri dilim döndüğünce uyarmaya çalıştım, çaresiz çırpınıp durdum ama heyhat ki kimseye anlatamadım. Söylediklerim bir bir gerçekleşti maalesef. İnsanlar duyarsızlaşmış, körleşmiş ve anlamaz hissiz birer makine olmuşlar adeta o meşum sona kilitlenmişler adeta. Umarım kaçınılmaz son onların felaketleri olmaz. Tıpkı önceki dönemlerde peygamberlerini dinlemeyip hüsrana uğrayan insanlar gibi acı son çok kötü olur.

 • Mehmet

  13.5.2022 02:03:09

  Bir zamanlar sınıf arkadaşlarının şikayeti üzerine problemine vakıf olduğum bir öğrencim vardı.Arkadaşkarı da hep aynı şeyi şikayet ediyor bize EZİK diyor derlerdi.Uyarıda bulunmama rağmen bu durumu 4,beş ay devam etti. Sözüm tesir etmediğinden kuranda bu hususu aradım.Hucurat 11 de alay mevzuuna değiniliyordu.Bu sefer Hucurat 11 den yola çıkarak nasıl bir çözüm yolu geliştirmeliyim diye düşünürken şikayetler birden kesildi. Hiç bir çözüm üretememe rağmen bu durum beni meraklandırdı. Çocuğu yanıma çağırıp ne olduda o kelimeyi kullanmaktan vazgeçtin,artık senden şikayetler gelmez oldu dedim.Çocuk:Annem kötü kelime kullanma oğlum. Günah demiş.Hucurat suresinin vesilesi ile bir ANNE de 6 yıldır yaşadığımız bu sıkıntıların sona ermesi için sözü geçmez dilimizin yerine duruma el koysa ve haddi aşan evlatlarına GÜNAHI hatırlatsa ne güzel olur.

 • Arif

  13.5.2022 01:46:21

  Bu ne müthiş bir belagat. Zulmeden gerçekten Müslümansa, bu ikazdan sonra Allah'ın gazabını beklemeden doner. Allah yar ve yardımcımız olsun.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı