"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokratlara nokta-i istinad olmak

M. Ali KAYA
23 Mart 2019, Cumartesi 01:11
Nur mesleğinde fiilî siyasete girerek ve parti kurarak siyaset yoluyla dine hizmet metodu yoktur.

Bediüzzaman’ın tavsiyesi “Kur’ân, İslâmiyet ve vatan hesabına, bütün kuvvetiyle ve talebeleriyle, dersleriyle Demokrat Parti’nin iktidarda kalmasını muhafazaya çalışmaktır.” (Emirdağ Lâhikası, 2006, s. 812.)

Bediüzzaman Said Nursî “Nur Talebeleri Demokratlara nokta-i istinad olmalıdır” (Emirdağ Lâhikası,  2006, 2: 527, 812.) buyurur.

Bu cümlede iki mesele var. “Demokratlar” “ve “Nokta-i istinad olmak.” Bu iki meseleyi açmak lâzımdır.

1. Demokratlar kimlerdir?

2. Demokratlara nokta-i istinad nasıl olunur?

**

“Demokrat kime denir?” sualinin cevabı “Köprü” dergisinin 2014 Kış sayısında (125. Sayı) geniş bir şekilde izah edilmiş ve sonuca bağlanmıştır. Buna göre “Demokrasiyi “Hürriyet, Adalet, Meşveret ve Kanun Hakimiyeti” olarak kabul eden ve savunan kişiye “Demokrat” denir. Irkçı ve ideolojik olmayan, dini siyasete alet etmeden her vatandaşı kanun karşısında eşit görerek halka hizmeti esas alan siyasî oluşuma da “Demokrat Misyon” adı verilir. 

Demokraside en önemli husus “Hürriyet ve Birey Haklarıdır.” Amacı ve hedefi “imtiyaz tanımadan ve ayırım yapmadan halka hizmettir.” Bediüzzaman “Halkın efendisi ona hizmet edendir” (Fethu’l-Kebir, 2:195.) hadis-i şerifini esas alarak “Demokratlık İslâmiyetin bu kanun-i esasisine dayanabilir” (Emirdağ Lâhikası, 747.) buyurmaktadır.

Bu kriterlere sahip olana demokrat denir.

**

- Demokratlara nasıl nokta-i istinad olunur?

- Bediüzzaman Emirdağ DP teşkilâtını talebesi Hamza Emek’e kurdurmuştur. 1957 seçimlerinde DP’ye açıktan oy vermiştir. Talebelerini köy köy gezdirerek DP’ye destek olmalarını söylemiştir. Üstelik bu seçimde Isparta’da Bediüzzaman’ın talebesi ve 1954 seçimlerinde Isparta milletvekili olan Tahsin Tola’nın adaylığı kabul edilmeyerek Bediüzzaman’a pek çok sıkıntı veren Tevfik Tığlı aday gösterilmişti. 

Üstadın vefatından sonra Zübeyir Gündüzalp ve Nur Talebeleri Adalet Partisi’ni desteklemişler ve Eşref Edip, Necip Fazıl gibi dindarların kurdurdukları ve destekledikleri Millet Partisi, İslâm Demokrat Partisi, Millî Nizam ve Millî Selâmet Partisi gibi partilere asla oy vermemişlerdir. 

1977 seçimlerinde Millî Selâmet Partisi çok büyük iddialarla çıktığı zaman Bediüzzaman’ın bütün talebeleri Demokrat Parti’nin devamı olan Adalet Partisi’ne bütün güçleriyle destek olma, mitinglerine katılma ve seçim çalışması yapma kararı alarak Bediüzzaman’ın “Demokratlara Nokta-i İstinad Olma” tavsiyesine uymuşlardır.

**

Bediüzzaman ayrıca “Eğer Demokrat Parti düşse ya Halk Partisi veya Millet Partisi iktidara gelecek. .. Bu millet Halk Partisi’ni ihtiyarıyla iktidara getirmez” (Emirdağ Lâhikası, 812.) buyurmaktadır.

- Bu gün iktidarda hangi parti vardır?

- Millet Partisi...

- Millet Partisi ne demek?

- Milletin millî ve manevî değerleri üzerinden siyaset yapan partiler demektir. Bu gün AKP-MHP (Cumhur İttifakı) bu milletin millî ve manevî değerlerini istismar ederek iktidarda değiller mi? 

İsimleri ne olursa olsun, bu “Millet Partisi” demektir. Millet Partisi 18 sene tek başına iktidardadır. Türkiye’nin hali pür melâli ortadadır. 

- O halde çare nedir?

- Millet olarak Bediüzzaman’ın tavsiyesine uymak ve Demokrat Parti’nin iktidara gelmesi ve iktidarda kalması için çalışmak... 

“Demokratlara nokta-i istinad olmaktır.”

Okunma Sayısı: 1485
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Nizamettin şaşmaz

  15.8.2019 15:35:40

  teşekkür edreriz.bunu kendini müslüman bilen herkesin öğrenmesi gerekiyor.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı