"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Ahmet Hüsrev Altınbaşak

Hasan ŞEN
02 Mayıs 2024, Perşembe
Bediüzzaman’ın en yakın talebelerinden, tevafuklu Kur’an’ı Üstad’ın tarif ettiği şekilde yazmaya muvaffak olan Ahmet Hüsrev Altıbaşak 1899 Isparta’da doğdu. Vefatı ise 1977 İstanbul’dur.

Kendisini ziyaret ettiğimizde, ahirete intikal etmiş olan Saim Atlıhan, Bekir Akgün, Mesut Zeybek ve Necmi İlgen ile birlikteydik. Normal zamanda yanında bulunanlar o sırada yanında olmadıkları için kapıyı kendisi açtı ve tekrar makamına, yani rahlesinin başına geçti. Elini öpüp, sohbete başladık. 

Biz İzmir’den geldiğimizi söyleyince “İzmir’de kalem durdu” diyerek Kur’an hattıyla Risalelerin yazılmadığını ifade etti. Biz de yazabileceğimizi söyledik. Onun için çok memnun oldu. Daha sonra, duvardaki takvimde bulunan Sultan Fatih’in uç tarafı öne doğru olan sarığını göstererek, Üstad Hazretlerinin sarığını böyle sardığını anlattı ve bizim de öyle sarmamızı söyledi. Bilhassa Osmanlıca ve sarık üzerinde çok durdu. Eskişehir, Denizli, Afyon Hapishanelerinde kalan Hüsrev Ağabey tam dört yıla yakın hapis hayatı yaşadı.

1930’lu yıllarda Üstad Hazretleri Barla’da bulunduğu bir zamanda Üstad ile tanışan ağabey yaptığı vazifeleri bırakarak bütün ömrünü Risale-i Nur’un çoğaltılması ve neşrine adamıştır. Lahikaların birçok yerinde kendisinden bahis bulunan Hüsrev Ağabey, Üstad Hazretlerinin çok değer verdiği bir talebesidir. Biz bu şekilde ağabey ile hizmetleri konuşurken, Üstad hazretlerinin tabiriyle gizli düşmanlarımız tarafından vazifeli olduğunu sonradan öğrendiğimiz bazı kimseler gelip, bizim İzmir’den geldiğimizi öğrenince hemen müdahale edip, bizim Osmanlıca yazı ve sarık aleyhinde olduğumuzu söyleyerek ağabey ile yaptığımız o samimi havayı bozdular.

O sıralarda bizde de biraz mollalık olduğu için sarıkları belimizde, gömleğin içine koyardık. Onları göstererek iftira ettiklerini söyledik. Elektrikli bir hava oldu ve “Sohbet bitmiştir. İşte kapı burada” diyerek bizi açıkça kovaladılar. Burada Üstad Hazretlerinin bir tespitini yazarak ve bize ait bir şiirden parça ile o muhterem ağabeye rahmet duasıyla bitirelim. “Gizli düşmanlarımız iki planı takip ediyorlar. Birisi, beni ihanetlerle çürütmek; ikincisi mabeynimize bir soğukluk vermektir. Bazı kardeşler aleyhinde bir tenkid ve itiraz ve gücenmek ile bizi birbirimizden ayırmaktır.”

Siyah Nur ile yazan divitleri,

Bazı zaman renkli mürekkepleri.

Önlerinde rahle Nur katipleri,

Hayalimde canlanır her an,

Maziyi hatırladığım zaman.

Cenab-ı Hak bizleri muhafaza eylesin, Hüsrev Ağabeyin mekânı Cennet ve Üstadımıza komşu olsun, Bizleri de şefaatine nail eylesin. Âmin.

Okunma Sayısı: 1908
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Toygar

  2.5.2024 12:40:42

  Bu düşmanlar pek de gizli değilmiş anlaşılan. Bizim gördüğümüzü asıl görmesi gereken "büyüklerimiz" görmemişse veya göremiyorsa biz nasıl görelim!. Bu da bir başka bakış açısı :(

 • Yahya Yıldız

  2.5.2024 10:16:04

  Oldukça ibretli, düşündürücü ve çok acı ve hüzün veren bu hadise bana rahmetli Kutlular ağabeyin “ İstihbarat hiç istirahat etmez” sözünü hatırlatıp ne kadar müteyakkız olmamız gerektiğini ispat ediyor. Diğer taraftan Üstadın” “Hem zındıka, nifak hâsiyetiyle her tarafa döner. Senin dostunu kendine dost edip, sana düşman eder. Senin taraftarlık cihetiyle kazandığın günahlar, faydasız boynunda kalır.i” Bu tahribat ve yıkım maalesef hiç bir zaman durmadı ve ciddi manada bir ittihat ve tesanüd olmazsa daha şiddetli devam eder ve edecek. Çünkü Üstad yıllar önce şöyle uyarmıştı; “Şimdiki kuvvetli bir surette hükmeyleyen zındıka cereyanı, birinizi diğeri aleyhinde âlet edip, ezmesinde istimal edecek. Bunu mağlûp ettikten sonra, o âleti de kıracak

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı