"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Demokratlar, birleşin

Kâzım GÜLEÇYÜZ
02 Mayıs 2024, Perşembe
Yıllardır tırmanarak gelen antidemokratik ve hukuk dışı uygulamaların tek adam rejimiyle “pik” yaptığı noktada ülkenin içine sürüklendiği sıkıntılı tablo, toplumu çok derin bir karamsarlık, ümitsizlik, bezginlik ve yılgınlık halet-i ruhiyesine sokmuş durumda.

Ancak bu psikolojiye kesinlikle teslim olmamak, tam tersine zorlukların daha da kuvvetlendirdiği bir kararlılıkla mücadeleyi sürdürmek lâzım. Bunun için özellikle kanaat önderlerine çok iş düşüyor.

Bu noktada son derece büyük önem taşıyan hususlardan biri, adalet, hukuk, hürriyet ve demokrasi gibi temel değerler ekseninde kuvvetli bir ittifak ve dayanışmanın oluşturulması.

Çünkü karşı karşıya olunan dayatmacı yapı ve işleyişin, bireysel tavır alışlarla aşılması mümkün değil. Kesinlikle güçbirliğine ihtiyaç var.

Onun için, dünya görüşleri ve siyasî tercihleri farklı da olsa, adalet ve demokrasi ortak paydasında buluşabilecek kesimlerin bu birlikteliği artık daha fazla gecikmeden hayata geçirmeleri şart.

Böyle bir dayanışmanın siyasetteki ilk tezahürü 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde kurulan Millet İttifakıyla nisbeten ve bir ölçüde de olsa gerçekleşmiş, neticesi de olumlu olmuştu.

Bu sayede, o zamana kadar Meclisi kilitleyen 4’lü yapı kırılarak çeşitlilik kazanmış ve daha çok sesli bir siyasî tablo ortaya çıkmıştı. İktidar blokunun bütün engelleme çabalarına, karalamalarına, tehdit ve korkutmalarına rağmen.

Bu ittifakın 2019 yerel seçiminde de devam etmesi, kökü RP’ye dayanan iktidar partisine, çeyrek asır boyunca elinde tuttuğu Ankara ve İstanbul belediye başkanlıklarını kaybettirdi.

Aynı ittifak 2023 milletvekili ve cumhurbaşkanı seçimlerinde aynı başarıyı gösteremedi, ama ittifak partilerinin yapamadığını 31 Mart 2024 yerel seçiminde halk yaptı ve iktidara esaslı bir ders verdi. Ve sandıktan çıkan sonuç, iyice bunalmış olan topluma rahat bir nefes aldırdı.

Gelinen noktada tek adam rejimini bertaraf etmek ve çok bozulan demokratik dengeleri tekrar yerine oturtmak için, demokrasiden yana olanların, sonuca ulaşıncaya kadar çabalarını yoğunlaştırıp hızlandırmaları bu seçimden sonra çok daha özel bir önem kazanmış durumda.

Millet hâkimiyetini 110 küsur yıl önce vurgulayan Bediüzzaman’ın “Mevcudiyet-i milleti göstermek lâzım, mevcudiyetinizi ittihadla gösterin” çağrısı bugün de yerine getirilmeyi bekliyor...

Okunma Sayısı: 2199
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  2.5.2024 17:58:43

  Dindar cumhuriyetimizi tam anlamıyla demokrasi ile taşlandırmak, ülkemize çok yakışır. Bunu başarabilecek liderler ve fedakar, şahsi çıkar ve menfaatlerini düşünmeyen insanlara acil ihtiyaç vardır. Ayrıca nur talebeleri arasındaki ayrışma bir an önce son bulmalı, tekrar yan yana gelip anlaşılmakta zorlanan konular değerlendirilmeli, hak, hukuk, adalet, noktasında yan yana birlik ve beraberlik içinde hareket edilmelidir.

 • Arda Yıldız

  2.5.2024 16:28:14

  Ak partinin oyu düşerken refahın oyu artıyor. Sağ blok yine islamcı partilerden vazgeçmiyor. Bu arada demokrat partinin atılım yapması lazım. 30 sene ak partiyi konuştuk bubdan sonra bir 30 sene de rwiefah konuşmak zorunda kalırız yoksa.

 • Abdurrahman

  2.5.2024 13:57:57

  Türkiye siyasetinden önce Nur talebelerinin birlik olması, güç birliği yapması ve cemaatin içindeki tek adamlığı veya grupların ortadan kaldırılması gerekir. Nur talebeleri gerçek anlamda demokrat olmadan Türkiye siyasetinin demokratik olması beklenemez

 • Mustafa Said Kara

  2.5.2024 12:45:40

  Demokratlar dindar olmalı. Dindar olmayan demokratlar batının bütün sapıklıklarını bir hak ve özgürlük olarak yorumlayarak yaygınlaştırmaktadır. Lgbt bir sapıklık mıdır yoksa bir demokratik hak mıdır?

 • Necati

  2.5.2024 06:28:49

  Demokratlık bir düşünce tarzı ve anlayıştır. İnsan Solcu olur demokrat olur, sağcı olur demokrat olur, dindar olur demokrat olur, dinsiz olur demokrat olur... Kısaca her kesimden demokratlar birlikte İstibdat zihniyetine karşı mücadele etmelidirler. Çünkü istibdat zındıkası, fitnesi birlikte hareket ederek bütün milleti perişan etti ediyor.

 • Oğuz Yiğiter

  2.5.2024 05:14:28

  Evet, evet, evet! Öncelikli ve zarurî gündemimiz; çeşitli oyun ve tuzaklarla "şaşırtılan ve dağıtılan demokratların" tekrar güçlü bir şekilde bir araya gelmeleri. İnşaallah ma'şerî vicdan 31 martta başlattığı bu istikametteki uyanışını en kısa zamanda hayata geçirir de şu kâbus dolu yılların karanlıkları bir an önce dağılır. Temenni, dua ve gayretleri bu istikamette olanlara selam olsun... Gerçek gündem saptırıcılara karşı hudutta istikamet nöbetinde gözünü kırpmayan kahramanlara; Tebrikler, dualar...

 • A.Yılmaz

  2.5.2024 00:53:58

  Demokrat parti acilen kendine gelmeli. İktidar için geniş bir kadro kurmalı. Ak partiye kaptırdığı seçmen tabanını tekrar geri kazanmalı.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı