"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Liderperest akıllar ne durumda?

M. Latif SALİHOĞLU
11 Ocak 2021, Pazartesi
Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan sarsıcı hadiseler, bir müddet sonra dünyayı da etkilemeye başlıyor.

Doların dünyadaki etki gücü bir yana, çarpıcı diğer bazı örneklere bakalım:

7 Aralık 1941’deki Pearl Harbor Saldırısının rövanşı, II. Dünya Savaşı’nı bitiren Hiroşima ile Nagazaki’ye atom bombasının atılması oldu.

11 Eylül 2001’deki İkiz Kule saldırısının intikamı, Afganistan ile Irak’ın mahvedilmesi ile alındı.

Bu iki hadisenin de dünya dengesindeki etkileri hâlâ sona ermemişken, geçen hafta Washington’daki meşhûr Kongre Binası’nda yaşanan şok gelişmelerin, hem ABD’yi, hem de diğer dünya ülkelerini derinden etkileyeceğini söylemek mübalâğa olmaz.

Trump’ın şahsında patlak veren ve yan etkileri zincirleme şekilde devam edip giden gelişmelerin nerelere kadar sirayet edeceği, hangi raddeye varacağı şimdilik kestirilemiyor.

Bununla beraber, Trump ve yakın ekibi ile ilgili radikal bazı gelişmelerin olacağına dair ortak bir kanaat hasıl olmuş durumda.

*

Bu hadise vesilesiyle, bizim nazara vermek istediğimiz bir husus şudur:

Sâbık Başkan D. Trump, popülist bir yönetici olarak parladı. Radikal kararlar aldı. Şov yaparak bazı önemli imzalar attı. Atılan bu imzalardan biri de, Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak tanınmasıyla ilgiydi.

Trump, Kudüs’ü İsrail’in resmî başkenti olarak tanımakla kalmadı, imzadan sonra, bunun çok gecikmiş bir karar olduğunu söyledi. Hemen ardından, Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği'nin de en kısa zamanda Kudüs'e taşınacağını açıkladı.

Bu gelişmelerin ardından, zaten istikrarsız durumdaki Ortadoğu coğrafyası, daha da huzursuz bir hale geldi. Ama, bütün İslâm dünyasındaki memnuniyetsizlik hali Trump’ın umurunda bile olmadı.

*

Amerika içinde Trump’a bağlı olan saldırganların arasında siyahîlere pek rastlanılmadı. Neredeyse tamamı beyaz ve ırkçılık eğilimi olan liderperest fanatikler. Liderlerinin kışkırtmasıyla da, Beyaz Saray’ı bastılar, ortalığı yıkıp viraneye çevirdiler.

Kışkırtmanın böyle bir netice doğuracağı belki de tahmin edilmiyordu; ama oldu. Hem de bütün dünyayı hayretler içinde bırakırcasına…

Peki devamında neler oldu? 

Kısaca söylemek gerekirse: Popülist Trump’ın kırk yıllık karizması bir günde çizildi. Hem de çok fena şekilde çizildi. Öyle ki, bir daha eski itibarına dönemeyecek derecede derin yaralar aldı. Hatta, kendi partisinden olan siyasilerin de bir kısmı ona cephe aldı.

Özetle, hem ülkesinde rezil oldu, hem de dünya insanlarının nazarındaki itibarı yerlerde sürünecek bir hale geldi.

*

Temenni ederiz ki, bizdeki liderperest kimseler de Trump’ın şahsında meydana gelen şoke edici gelişmelerden gereken dersleri çıkarır ve akıllarını başlarına devşirerek daha dikkatli davranmaya çalışırlar. Dahası, kendileri gibi düşünmeyenleri hışımla dışlayıp ötekileştirme siyasetini gütmezler.

Tabiî, burada kastettiğimiz çizgide hareket edebilmeleri, akıllarının başlarında, muhakemelerinin de yerinde olması gerekiyor. Doğrusu, bu noktaya gelindiğinden henüz emin olamıyoruz. Zira, mağrurane bir şekilde liderperestlik hissiyatlı hareketler tam gaz devam ediyor.

Evet, öyle gururla, hırçınlıkla, öyle insanlara tepeden bakmakla, günümüz dünyasında şerefli bir yere varamıyorsunuz. Çünkü, zaman şahıs zamanı değil; belki, şahs-ı manevî zamanı. Yani, heyet ve ekip halinde, fikir ve misyon çizgisinde çalışma, hizmet etme zamanı.

Okunma Sayısı: 1603
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Ali R. Yardimoglu

  11.1.2021 21:43:31

  ..ancak mudakkik 1insan, boyle zeki ve itidal uzere mantikli 1yazi, iste o yazabilir, ve yazmis, ve yazmaya da istihkaki var....

 • Abdulkadir

  11.1.2021 18:53:12

  ABD karıştı iyice.Trump yenilgiyi hazmedemedi doğal olarak.Ama artık başkan belli oldu.Ne olursa olsun,4 yıl bu böyle kalacak.Lider demek,halkına en iyi hizmeti vermeye çalışan demektir;en orijinal tanımla.Tabi bu lider;halkına tepeden bakıp,ötekileştirme cihetine gidiyorsa orda durmak lazım."Ya bendensin,ya düşman" zihniyetiyle bir yere varılmaz.Herkese ve her kesime eşit gözle bakmak gerekli.Fikirleri ne olursa olsun,saygı duymalı.Öte yandan liderperest ruhlu insanlar da var toplumda.Bu durum son derece yanlış.Savunduğu yahut taraf olduğu lider ne yaparsa yapsın alkış tutan,her yaptığını doğru bulan güruh;maalesef ki çok fazla.Bu mevzubahis güruh;liderperestlik mantalitesini bir kenara bırakıp,haklı olanı alkışlamalı ve her daim haklı olana taraf olmalı.Güçlü olan haklı değil,haklı olan güçlüdür çünkü.Tarafgirane savunma eğilimi,tepeden tırnağa yanlıştır.Lider olan hizmetkâr olandır,halk ise her daim haklı liderleri savunandır,haklı olanı savunmak zorundadır.Mesele bu kadar nettir.

 • Hasan YİGİTKAN

  11.1.2021 14:45:20

  Latif abi yazını begendim devamını dilerim...bilhassa şahsi manevi hususunda.zaman şahış zamanı degil.teşekkür ederim.

 • Hüseyin YÜKSEKDAĞ

  11.1.2021 14:09:30

  Allah razı olsun. Çok yerinde isabetli bir yazı olmuş. Müsbet Harekete Devam İnşallah.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı