"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

“Kara günlerde Nurlar’ı ilân etmek en büyük mes’ele”

03 Kasım 2020, Salı 00:05
“Yeni Asya” Yazarlarından Nur’lu Tesbitler-02

l Hz. Üstad yurt dışı îman hizmetlerinde de bize ve bütün Müslümanlara bir rehberdir. Tesbitlerimize göre, sağlığında Risale-i Nurlar’ı dünyanın 54 ülkesine ulaştırmıştır.     

(Nejat Eren – 06 Ekim’20 Salı)

l Hak ve adaletin yaralandığı, korku ve çekingenliğin kol gezdiği bu kara gün[ler]de Nurlar’ı ilân etmek en büyük mes’eledir—muarızların“Yeni Asya”ya şiddetli muhalefeti işte bundandır! Nur Talebelerinin geri çekilmesi hiçbir sûrette kabul edilemez. Cengiz’in Cafer Hocalarına benzemek ehl-i îmana, Nur Talebelerine yakışmaz ve yaramaz. Tarih bu mukaddes yükü altınla yazacaktır. Bayrağı yere düşürmemeli, bu bayrağın dalgalanmasına el atma[lıdır]; karanlık ve sisli bulutlar böyle dağılacaktır. “Yazık o zamanın gayretsiz insanlarına!” dedirtmemek için hizmetlerimize sıkı tutunma zamanıdır...                       

(Raşit Yücel – 07 Ekim’20 Çarş.)

l Karşıtlarının (...) tuzağa düşürmek üzere peyderpey hazırladıkları lâstikli kànunlarla Müslümanları hayattan tamamen sileceklerini düşündükleri bir zamanda Said Nursî, zindanları mesken tutarak hürriyet ve İslâmiyet’in karşı atağını başlatacaktı...                

(Şükrü Bulut – 12 Ekim’20 P.tesi)

l Üstad(...)“Eski hâl muhâl.” diyerek eski istibdat [tek adam] sistemini reddetmekte ve “Ya yeni hâl, ya izmihlal!” diyerek de meşrûtiyetten (demokrasi) başka çaremizin olmadığını, bu yeni hâl olan demokrasiyi kur[a]madığımız takdirde yıkılacağımızı belirtmektedir.

(Cenap Özkara – 13 Ekim’20 Salı) 

l Risale-i Nur, Kur’ân ve Sünnet-i Seniyye’yi hayata geçirmenin programıdır. 

(Ali Ferşadoğlu – 22 Ekim’20 Perş.)

l Asayişin te’mininde, ithâl malı fikirlerin bu topraklardan püskürtülmesinde Risale-i Nur’un, dolayısıyla Nurcuların çok büyük emeği, gayreti ve hizmeti var. Hem de kendilerine reva görülen haksız, hukuksuzluğa; kitapları, tesbihleri, takkeleri ve dahi seccadelerinin suç delili olarak mahkeme koridorlarına taşınmasına rağmen! 

(Ali Rıza Aydın – 22 Ekim’20 Perş.)

l Bediüzzaman’ın îkazı, “tek kişi”nin dindar, iyi ve faziletli olmasına değil, “tek kişilik yönetim”in zâfiyeti ve yetersizliğinedir.   

(Cevher İlhan – 24 Ekim’20 C.tesi)

l (...)“Ziyâ” fizikî karanlığı, “nur” ise aklî karanlığı aydınlatan bir ışıktır—mânevîdir ve soyuttur. (...)Risalelere “Risale-i Nur” adı verilmesi hep mânevî bir aydınlığı “yansıttıkları” içindir. 

(Abdurrahman Aydın – 25 Ekim’20 Pazar)

l (...)“Bid’aların çoğaldığı bir zamanda ulemanın sükût etmemeleri lâzım geldiği”ne dair beyan buyurulan hadîs-i şerîfin emrine imtisâlen Bediüzzaman ve talebeleri susmamış, neticeyi düşünmeden yazmışlar, yazmışlar...         

(Çetin Acar – 27 Ekim’20 Salı)

l Bediüzzaman Said Nursî hayatı boyunca siyaseten hep “Ahrar ve Demokrat misyon”a dost ve müttefik olmuş ve bu misyon siyasetine talebeleriyle birlikte daima nokta-i istinat olmaya çalışmıştır.                 

(M. Latif Salihoğlu – 27 Ekim’20 Salı)

l Peygamberlik zinciri kapandıktan sonra Cenab-ı Hak imamları lütfetmiştir. (...) İşte Bediüzzaman Said Nursî, bu imamlardan çağımızda gelenidir...   

(Süleyman Kösmene – 28 Ekim’20 Çarş.)

l Aslında geçmişten bugüne ve bugünden geleceğe hakikî mânâsıyla cumhuriyeti mânen ve fikren hayata geçiren, yaşanabilir ve yaşatılabilir kılan, (kendi ifadesiyle) “dindar bir cumhuriyetçi” olan Said Nursî’nin fikirleridir.   (Mikâil Yaprak – 29 Ekim’20 Perş.)

Not: Yukarıdaki tesbitler, gazetemizin 01-31 Ekim 2020 tarihli nüshalarından derlenmiştir.

Okunma Sayısı: 1731
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Cetin acar

  3.11.2020 12:32:24

  Yazının başlığı ile umum nur davasını ve nur talebelerinin vazifesinin ne olduğunu veciz bir şekilde ifade ediyor. Tebrikler.

 • cenk çalık

  3.11.2020 09:27:23

  Her bir tespitin açılımı yapılsa kitap kadar hacim kaplayabilir. Bu tespitleri okurken bu tespitleri sınıflandırılarak kitaplaştırılsa harika ve istifadeli bir hizmet olur diye içimden geçirdim. Muhtemeldir ki daha çok tespitler var ve yer darlığı nedeniyle hepsini nazara veremiyorsunuz. Bence bu güzel ve veciz tespitler bir an önce kitaplaştırılmasında fayda var diye düşünüyorum. Emeğinize sağlık. Allah razı olsun Orhan abi. Baki selamlar...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı