"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Aynadan tefekkür âlemine…

Said YÜKSEKDAĞ
20 Mart 2023, Pazartesi
Yaptığım iş gereği haftanın belirli günleri sakal tıraşı olmak zorunda kalıyordum.

Lâkin son tıraşım bir başka olmuştu. Şöyle ki; yine sakal tıraşı olmak için hazırlanmış ve aynanın karşısına geçmiştim. Yüzümü köpükledikten sonra Bismillâh diyerek işe koyulmuştum. Aynadan kendime bakarken yine hayıflanacağımı düşünürken birden bire kendimi tefekkür âleminde buldum. Aynadaki Said sanki bana “Ey Said! Dikkat et! Bu sîma sana ait değil. Hakikati gör, ibret al” diye seslenir gibi oldu. Bu ne demekti? Nasıl olur da bu sîma bana ait olamazdı?

Yüzüme uzun uzun bakmaya, bakarken de görmeye başladım. Bakarken ilk fark ettiğim şey gözlerim oldu. Gözlerim görüyordu ve olabilecek en güzel yerdeydi. Ya kendimi ve bu rengârenk âlemi göremeseydim? Ardından göz kapaklarıma dikkat ettim. Göz kapaklarım düzenli bir şekilde kapanıp açılıyordu. Meğerse ben kontrol etmiyormuşum. Ya kontrolleri bana ait olsaydı?

Sonra sîmamdaki san’atı gördüm. Yüzümde yer alan duyu organları harika bir şekilde yerleştirilmiş, herhangi bir düzensizlik ve çirkinlik yoktu. Ayrıca bütün yüzler, duyu organları itibarıyla aynı olduğu hâlde, hiçbir yüzün birbirine benzemediğini fark ettim. Benim yüzüm tekti.

Sonra kaşlarım gözüme çarptı. Gördüm ki her iki kaşım da aynı şekilde konumlandırılmış ve uzunlukları aynı. Ayrıca uzamadığını ve gözlerimi rahatsız etmediğini fark ettim. Ya kaşlarım da saçım ve sakalım gibi uzasaydı? Peki, ya hiç kaşlarım olmasaydı?

Sonra kesmek üzere olduğum sakala dikkat ettim. Sakalım belli bir düzende ve belirli sınırlar dâhilinde çıkıyordu. Yüzümün tamamı sakal değildi. Hâlbuki yüzümün tamamı aynı deri ve hücrelerden oluşuyor. Nasıl oluyordu da sakalım çıkacağı sınırı biliyor ve haddini aşmıyordu?

Sonra sürekli kullandığım en önemli âzâlarım olan ellerime ve kollarıma şöyle bir baktım. Baktıkça gördüm ki kollarımın olması bana gayet normal ve basit geliyormuş. Ülfet ne derece peyda etmiş ki kollarımın varlığı sıradan bir hâl almış bende? Peki, gerçekten böyle sıradan ve basit bir şey mi kollarımın olması? Sonuçta bu kolları ben yapmadım, başkasından da ödünç almadım? Nasıl oluyor da böyle harika bir şekilde vücuduma yerleştirilen kolların hakikî sahibi ben olabilirim? Peki, ya kollarım olmasaydı?

Sonra birden bire uykudan uyanır gibi tefekkür âleminden çıkmıştım. Yaşamış olduğum bu tefekkür ve bunca nimetler için Rabbime sonsuz hamd ve senâlar olsun.

Okunma Sayısı: 2055
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Hüseyin YÜKSEKDAĞ

  22.3.2023 09:13:33

  Kalemine ve yüreğine sağlık. Ey insan, önce kendini sonra kâinatı oku ...

 • Said Yüksekdağ

  20.3.2023 14:53:40

  Müjdat Bey, sadece sakal tıraşına değil cimaya bile besmele ila başlanır. Zira Peygamber Efendimiz (asm) "Cimada Besmele söyle. Cünüplükten temizleninceye kadar sana sevap yazılır. Bu cimada çocuğun olursa sana, bu çocuğun nefesleri sayısınca ve onun neslinin nefesleri sayısınca sevap yazılır." buyurmuşlardır. (bk. Buhârî, Bed'ul-halk 11; Müslim, Nikâh, 18)

 • Cenk Çalık

  20.3.2023 11:38:06

  Mucizeler ülfet peyda ediyor. Sürekli yaşayınca normalleşiyor. Bu kısır döngüden kurtulmak isteyen herhangi bir noktaya odaklanması yeterli. Üzerinde düşünmeye başladıkça hayret ve muhabbet artıyor. Tefekkür derinleştikçe aldığımız lezzet artıyor. Bu tür yazılar ise gaflet perdesini yırtıyor. Hakiki bir kulluğa giden yolu açıyor. Allah razı olsun. Emeğinize yüreğinize sağlık. Bu tür yazılara ihtiyaç şedit. Devamını bekliyoruz. Baki selamlar.

 • Müjdat Bayar

  20.3.2023 10:37:20

  Dikkatimi çekti. Sakal tıraşına besmeleyle başlanır mı?

 • M. Selim

  20.3.2023 06:55:11

  Yüreğinize ve kaleminize sağlık kardeşim. Tebrik ederim.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı