Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 17 Haziran 2006

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Faruk ÇAKIR

Medyaya suçüstü!“Kartel medyası” olarak isimlendirilmekten hoşlanmayan “bir kısım medya”nın, millete yabancı olduğu ve müstehcenliği teşvik etmek suretiyle yanlışta ısrar ettiği yapılan bir araştırma ile de belgelenmiş oldu.

‘British Council’in desteğiyle, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Araştırma Görevlisi Mine Gencel Bek’in hazırladığı “Medya ve Toplumsal Katılım” projesinin ilk ayağını oluşturan araştırmanın sonuçları, düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklanmış. Bu araştırmanın en dikkat çekici noktası, medyanın ‘kadın’ı istismar ettiğinin, ilgili/ilgisiz her haberde ‘müstehcen fotoğraflar’ kullandığının ‘uzman’larca da tesbit ve ilân edilmiş olmasıdır.

Bunca yıldır, bu istismarı eleştirenleri dinlemeyen ‘kartel medyası’, bakalım ‘uzman’ların tesbiti sonrasında yayınlarında bir değişiklik yapacaklar mı?

Kısaca araştırmanın neticelerini hatırlatalım:

*Araştırma kapsamında Ocak-Ekim 2005 tarihleri arasında Sabah, Hürriyet, Akşam ve Vatan gazetelerinde çıkan 18 bin 310 haber incelenmiş.

*Türkiye’de yayınlanan 4 büyük gazetede, 10 ay içinde yayınlanan toplam 18 bin 310 haberde cinsellik içerikli haberler, diğer tüm haberlerden 15 kat daha fazla.

*18 bin 310 haberin 13 bin 776’sının kadınlarla ilgili. Kadınları 2 bin 874 haberle çocuklar, bin 366 haberle kültürel gruplar ve azınlıklar, 173 haberle engelliler ve 121 haberle cinsel tercihi farklı olanlar izliyor.

*Yapılan tesbitlere göre, kadınlar, “ünlüler” kategorisinde erkekleri geçiyor ve ünlülerle ilgili haberler birinci sayfada yer alıyor. Sıradan insan haberlerinin yer alma oranı ise yüzde 36.3. Erkekler ise, politika haberleriyle öne çıkıyor. Kadınlarla ilgili haberlerin yüzde 32.3’ü eğlence ve magazin içerikli, yüzde 17.4’ü suç ve şiddet içerikli.

*Cinsellikle ilgili haberlerde de kadın ilk sırada. 10 ay içinde yayınlanan cinsellik içerikli haberlerin 126’sı kadınlara ait. Erkeklerin yer aldığı cinsel içerikli haber sayısı ise aynı dönemde sadece 29.

*Araştırmayı kamuoyuna açıklayan Doç. Bek, “Kadınlarla ilgili haberlerde ağırlıklı temalar, eğlence ve magazin ile suç ve şiddet. Kadın bedeniyle hiç ilgisi bulunmayan haberlerde dahi kadın bedeninin teşhir edildiğini görüyoruz. Kadınlar haberlerde daha çok görüntüleriyle, güzellikleriyle varlar. Çoğu zaman bir sağlık haberi bile kadın bedenini teşhir eden fotoğraflar eşliğinde sunulabiliyor. Ayrıca kadın vali gibi meslek sahibi kadınların cinsiyetleri özellikle vurgulanıyor. Meslek sahibi kadınlarda da, kadın görsellikleri ön plana çıkartılıyor” demiş.

*Haberlerin yüzde 92.3’ü kent haberleri. Kırsal kesime ait haberlerin verilme oranı ise sadece yüzde 7.7. Kent haberlerinden ise 5 bin 171’i, yani yüzde 32.2’si İstanbul’la ilgili. (Sabah, 15 Haziran 2006)

Medyanın ‘haber’ denince başta İstanbul olmak üzere, sadece büyük şehirleri görmesi de bir çelişki. Zaten böyle olmasa, “İstanbul’a kar yağmayınca Türkiye’ye ‘kış’ gelmez” tesbiti ‘atasözü’ mesabesine çıkabilir miydi?

Özetin özeti: Medya, ilgili ilgisiz her konuda ‘müstehcen kadın’ fotoğrafları kullanarak ‘suç üstü’ yakalanmıştır! Ayrıca, ‘kadın hakkı’ denince de aklına sadece ‘marjinal guruplar’ gelmiş, ‘başörtüsü yasağının mağdur ettiği milyonlar’ görmezden gelinmiştir.

Medyayı; gerçeklerle ve milletle tanışma ve kaynaşmaya dâvet ediyoruz...

17.06.2006

E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (16.06.2006) - Tanıyalım ve dinleyelim

  (15.06.2006) - Yasak kalkar, ‘sorun’ biter

  (14.06.2006) - Okuma mevsimi

  (13.06.2006) - İlk değil, son olsun!

  (12.06.2006) - Özümüze dönelim

  (11.06.2006) - Faiz kuyusu

  (09.06.2006) - Müstehcenlik tehdidi

  (08.06.2006) - Siz daha fazlasını verin!

  (07.06.2006) - Mutabakat, ama kiminle?

  (05.06.2006) - İstanbul ne ki, Erzurum yayla

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Meryem TORTUK

  Metin KARABAŞOĞLU

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Raşit YÜCEL

  S. Bahaddin YAŞAR

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  Ümit ŞİMŞEK

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  Şaban DÖĞEN

 Son Dakika Haberleri
Kadın ve Aile Dergisi Çocuk Dergisi Gençlik Dergisi Fikir Dergisi
Ana Sayfa | Dünya | Haberler | Görüş | Lahika | Basından Seçmeler | Yazarlar
Copyright YeniAsya 2004