Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 29 Ocak 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Hüseyin EREN

Yasaklara yaslanmakİdraki kapalı, ilimde cücelerin en iyi bildiği ve en çok yaptığı iştir yasak; olmaz, yapamazsın, giremezsin, geçemezsin. Sanki bütün alanlar onların kullanım alanı; bilmiyorlar ki sahip oldukları düşüncelerin son kullanım tarihleri çoktan geçti.

Yasak çığlıkları ve çığırtkanlıkları tarihin karanlık koridorlarında yankılanıyor; sağırlar duyar mı ki? Kendini sultan sanan cüceleri, o çağlara göndersek çok ileri bir davranış yapmış oluruz; onlar zaten orada yaşıyor...

Bağnazlığı çözüp ilme açılmak varken karanlığa örtünmek; geleceği görmeyenlerin aşikâr körlüğü. Zor ile kaim kalan, yasak ile sürekli var olan; yok, bundan sonra da olmayacak.

Şuna inanın demekte diretmek ne kadar baskıcılıksa, şuna inanmayın demek de o kadar zorbalık. Şöyle yapmayına zorlamak ne kadar ucuzluksa, yapmaya zorlamak da o kadar basitlik.

Sığ derelerde yüzenler okyanus idrakini anlayamadıklarından yasak sayıklarlar ve yok savarlar. Zihinsel algılamaları menfaat üzerine döndüğü için sağlıklı düşünemezler, işlerine de gelmez. Kendisi dışındaki herkesi tehlikeli görür ve tehdit ederler. İlkellik ve ilkesizlik temel ilkeleridir; iliklerine kadar sabit fikirle dolmuşlar ve doldurulmuşlardır.

Herkes için hürriyet, herkes için hak, herkes için adalet, herkes için fırsatlar. İnsan olmayı yeter bir değer görmek, hukuk çizgisinde sınıfları sıfırlamak, gelir dağılımını dengelemek, farklı fikirleri hazmedebilmek, her inanca saygı duymak, bireyi topluma fedâ etmemek; fedâ edilmeyecek temel kriterler olması gerekirken cilâlı cümleler, süslü sözlerle yasakları allayıp pullayıp parlatmak tutmuyor artık, bir bir dökülüyor.

Ne yapılsa çare yok; zamanın rengi ve akışı değişti. Dünya yeni bir medeniyete doğru dönüyor; doğu batı barışması, akıl kalp birlikteliği, beden ruh buluşması; medeniyetler çatışması değil, medeniyetlerin kaynaşması ve birleşmesi.

Kıt'aların kavşağında hilâlin aydınlığını gören insanlık, dolunayın doğuşunu gözlüyor. Düşünce basireti bağlanmışlar, ufku örtülmüşler, yasaklarda kendilerini mahpus edenler ne yazık ki göremeyecekler; ne bahar, ne nehari.

Bütün bunlar hayal ve ütopya mı? Gecede bir ay boyunca ayın evrelerini seyredin o size söyler; değişim ve dönüşüm hep aydınlığadır. Gözünü kapatmakla aydınlığı kendine yasaklamışa ne denir; karanlığın bol olsun. İlmin, irfanın, sevginin, hoşgörünün, hürriyetin, adaletin, hür düşüncenin aydınlığı bize yeter. Alın yasaklarınızı istediğiniz zamana, istediğiniz mekâna gidin, serbestsiniz.

Sizi de almak isterdik ama karanlıkta kararlı ve inatsınız; ne yapalım elimiz bu kadar uzanıyor. Bilir misiniz bilmem; dünya dairesel dönmüyor helezonvârî dönüyor ve gidiyor; ikinci bin yıl yeryüzünün dolunay aydınlığıyla dolduğu ve doyduğu yıllar olacak. Size kırmızı yandı; birkaç binyıl bekleseniz iyi olur. Bilirsiniz kırmızıda geçmek yasaktır; yas tutmanıza gerek yok, yaslanın yasaklarınıza uyuyun.

29.01.2008

E-Posta: huseyineren@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (22.01.2008) - Derdin özünü emmek

  (15.01.2008) - Hayatın hatırını kırmak

  (08.01.2008) - Yalnızlıkta yalpalamak

  (01.01.2008) - Keşif kılavuzu

  (25.12.2007) - Şehre ışık ekmek

  (24.12.2007) - Açılmak

  (18.12.2007) - Bir ömür bitmeyen ders

  (04.12.2007) - Kahraman şehit ağabeylerim

  (27.11.2007) - Hilm bir adam

  (20.11.2007) - Susmayı bilmek

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri