Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 11 Nisan 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Kemal BENEK

Değişiklik yoksa, cenaze de yok, defin belgesi varKapatma dâvâsının bir tarafında demokratik cesarete ihtiyacı olan hükümet, diğer tarafta hükümeti korkutmaya, ürkütmeye çalışan muhalefet var.

Hükümetin nasıl davranacağını bekleyip göreceğiz. Bekleme esnasında geçmişte RP ve FP’nin kapatma dâvâlarıyla bizzat meşgul olmuş, Başbakan Erdoğan’la aynı partide siyaset yapan Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Mustafa Kamalak’ın bir uyarısı geldi: “Ak Parti anayasa değişikliğini yapmazsa defin belgesini alır.”

Kapatma dâvâlarında tecrübeli Prof. Kamalak’a basına yansıyan uyarısını sordum. Niçin bu uyarıyı yaptığını öğrenmek istedim: “Geriye dönük olarak tecrübelerimiz var. Refah ve Fazilet Partisinde olduğu gibi” diye cevap verdi.

Fazilet Partisi’nin kapatılması ile AKP’nin dâvâsı arasında ilişki kurdu Kamalak: “FP iddianamesi 21 sayfalık bir iddianameydi. Karar bir tek gerekçeye dayanıyor; Refah Partisi’ne mensup bazı milletvekillerinin ‘başörtüsünü insan hakkıdır’ diye savunmuş olması. Elde böyle bir karar varken Anayasa Mahkemesinin Ak Parti dâvâsında başka türlü davranması mümkün değildir. İddianame 162 sayfalık. Sadece başbakanla ilgili 61 suç isnadı var. 71 kişinin siyasî yasaklı hale gelmesi isteniyor. Düşünün bu durumda ne olur?”

AKP’ye ne önerdiğini soruyorum. Tek şıklı bir cevap veriyor: “Anayasa değişikliği. Tek çare o. Eğer diğer partiler destek verirse ne ala, vermezlerse millete gitmeli. Referandumda da müsbet sonuç çıkar diye düşünüyorum.”

Peki AKP değişikliği yapmazsa? Cevap net oldu: “Yapmadığı takdirde defin belgesini almaya hazır olsun. Ama cenaze de kendilerine teslim edilmez. Çünkü cenazenin bir takım malları var.”

CHP Lideri Baykal gibi “değişikliği yapmayın” diye korkutanlar, “etik değil” diye uyaranları hatırlatınca Kamalak biraz da sesini yükselterek şunları söyledi: “Ya bu işin neresi etik? Bu ahlâkî bir mücadele mi yoksa hukuk ve demokrasi mücadelesi mi? Etik davranışın hukukî derecesi, müeyyidesi nedir? Kanaatimce belirli çevreler biliyor ki Ak Parti’nin kapatılmamasının tek yolu anayasa değişikliğidir. O münasebetle ‘değişikliğe gitmeyin, toplumu gerer’ diyorlar. Bunun anlamı ‘toplumu biz gereriz, icabında darbe davetinde bulunuruz’ demektir. Hukukta silâhların eşitliği kavramı vardır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ‘anayasanın bana yüklemiş olduğu bir görevi ifa ettim’ diyor. Objektif olarak bunlar doğru. Ama aynı anayasa partilere kendini savunma hakkı da veriyor. Anayasayı değiştirecek gücün varsa değiştir. Parlamentonun yetki ve görevi alanında bu var. Partinin anayasayı değiştirmekten başka çıkar yolu yok.”

Kamalak’a önümüzdeki süreçle ilgili tahminini de sordum: “Acı da olsa benim söylediğim bir dost uyarısıdır. Biz o yollardan geçtik. FP için kapatma kararı veren mahkemenin, iddianame karşısında başka türlü davranması mümkün değildi zaten. Ak Parti’nin değişikliği yapması Anayasa Mahkemesi’ni de rahatlatır. Değişiklik partiden ziyade demokrasi ve toplum için çok daha önemlidir. Öleceksen de git milletin sinesinde öl.”

Evet, bu yollardan birden fazla geçmiş “bir dostun acı gerçekleri” böyle.

AKP ve Başbakan Erdoğan uyar veya uymaz. Karar onların.

11.04.2008

E-Posta: kemalbenek@gmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (09.04.2008) - Roller değişti

  (07.04.2008) - Komutan yargılanamaz, başkomutan yargılanır!

  (04.04.2008) - Uzlaşma niye ivme kazandı?

  (02.04.2008) - Demokratik cesarete ihtiyaç var

  (20.03.2008) - “Ben rejimin savcısıyım” kardeşim!

  (17.03.2008) - AKP’nin de kapatacağı konular var!

  (14.03.2008) - Çölaşan ezan okur mu?

  (12.03.2008) - AKP’de “paket” kelimesi yasak

  (04.02.2008) - Bölünme paranoyası

  (28.01.2008) - Siyaset inisiyatif alırsa, çözüm kolaylaşır

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ahmet ARICAN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri