"Gerçekten" haber verir 08 Şubat 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Kazım GÜLEÇYÜZ

ABD’de Nur hizmetiRisale-i Nur’un Amerika’da “dini din için iltizam edenler”e, kesinlikle siyaset gölgesi taşımayan vasıtalarla ulaştırılması noktasında çok hassasiyet gösteren ve öncelikle gönderilecek eserlerin tevhid ve haşir bahisleriyle Meyve Risalesinden meydana gelen Asâ-yı Musa ve Efendimizin (a.s.m.) peygamberliğini ispat eden Mu’cizat-ı Ahmediye olmasını isteyen Üstadın bu ülkede irtibat kurduğu adreslerden biri de oradaki Müslüman cemaat.

Bunun belgelerinden biri, Tarihçe-i Hayat’ın sonundaki “Risale-i Nur ve hariç memleketler” bölümünde yer alan Washington çıkışlı mektup.

Mektupta Washington Kültür Merkezi Genel Sekreteri Muhammed Habilullah, kendilerine gönderilen Hutbetü’ş-Şamiye ve Risale-i Nur Mizanları adlı eserler için teşekkür ediyor. (s. 1143)

Orada aynı adla kurulan İslâm Cemiyetinin merkezi, aslında bir cami. Ve biz 1996’da resmî bir gezi için gittiğimiz Washington’daki bu camide namaz kılıp cemaatle sohbet etmiş ve dönüşte intibalarımızı Yeni Asya’da yayınlamıştık.

1950’lerde gönderilen ilk risalelerle, Amerika’daki Nur hizmetinin temelleri atılmış oldu.

1970’lerde oraya giden akademisyen Nur talebelerinin gayretiyle çıkmaya başlayan Nur-The Light dergisi, bu temel üzerine bina edilen önemli bir hizmet hamlesi olarak tarihe geçti.

Mevdudî ve Meryem Cemile gibi İslâm dünyasının tanınmış fikir ve kalem erbabının da risalelerle ilgili orijinal mektuplarının yayınlandığı bu dergi, çok büyük hizmetlere vesile oldu.

Bu arada, Tabiat ve Uhuvvet gibi risaleler İngilizceye tercüme edilerek basıldı. Ne var ki, bu çok ümit verici başlangıcın arkası getirilemedi.

Buna karşılık, bu hizmetin öncü kadrolarından Prof. Dr. Süleyman Kurter, akademisyen kimliğiyle bilhassa üniversitedeki talebelerine Risale-i Nur’u tanıtma çalışmalarına devam etti.

Nitekim geçen senenin Mayıs ayından itibaren haftalık makaleleriyle yazı ailemize katılan Robert Miranda, Kurter’in öğrencilerinden biri.

Ve Miranda’nın bir özelliği, Risale-i Nur’la Müslüman olup adını Davud Ali Selâm olarak değiştiren İspanyol asıllı bir Amerikalı olması.

Hatırlayacaksınız; geçen yaz Kurter ailesi ve Miranda Türkiye’ye gelerek Yeni Asya’yı ziyaret etmiş ve oradaki Nur hizmetlerini anlatmışlardı.

Bunlardan biri, Kurter’in İspanyol asıllı eşi Havva Hanımın Risale-i Nur’u İspanyolcaya çeviriyor olması. Anlattıkları, zaman zaman bizde de çıkan “Latin (İspanyol) kökenli Amerikalılar arasında İslâm hızla yayılıyor” haberlerini teyid eder nitelikteydi ve bu gelişmeye Risale-i Nur’un orijinal katkısını ulaştırmak için çalışıyorlardı.

Halihazırda Amerika’daki Nur hizmeti, yine ağırlıklı olarak üniversite, yüksek lisans ve doktora için ya da çalışmak amacıyla oraya giden Nur talebelerince yürütülüyor. Ki, bunlardan biri, Amerika mektubu köşemizin yazarı Said Hafızoğlu. Onun yazılarında da oradaki Risale-i Nur derslerinden hoş anekdotlar okumaktayız.

Buna ilâveten, potansiyeli belli bir noktaya ulaşan bazı yerlerde, haftanın neredeyse her günü Nur derslerinin yapıldığına, erkekler ve hanımlar arasında Türkçe ve İngilizce olarak ayrı dersler ihdas edildiğine dair haberler alıyoruz.

İşin bir boyutu da, uluslararası Bediüzzaman sempozyumlarıyla tanıma imkânı bulduğumuz akademisyenler. Bunların içinde ABD’deki değişik üniversitelerde görev yapan Amerikalı veya farklı milletlerden pek çok önemli isim var.

Bütün bunlar çok sevindirici, memnuniyet ve ümit verici, müjdeli gelişmelerin işaretleri. Ve Üstadın seksen küsur yıl önce Barla’da risaleleri birkaç talebesiyle beraber yazdırıp okurken onlara söylediği “Bir zaman gelecek, bu eserler bütün dünyada okunacak” beyanının tahakkuku.

ABD de bu Nurla aydınlanıyor, aydınlanacak.

*Yazarlarımız Miranda ve Hafızoğlu başta olmak üzere, ABD’deki arkadaşlarımız bu bilgileri tamamlayacak mesajlar gönderirlerse seviniriz.

08.02.2009

E-Posta: irtibat@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (07.02.2009) - Hamas ne yapıyor?

  (06.02.2009) - İttihad-ı İslâm

  (05.02.2009) - Osmanlı misyonu

  (04.02.2009) - Ümitler ve çelişkiler

  (03.02.2009) - Davos'un ardından

  (01.02.2009) - Risale-i Nur ve ABD

  (31.01.2009) - AB için siyasî irade

  (30.01.2009) - İbretlik tablolar ve sonrası

  (29.01.2009) - Ergenekon ve anayasa

  (28.01.2009) - Ergenekon ve darbe

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır