"Gerçekten" haber verir 17 Mart 2009
Anasayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Reklam | Künye | Abone Formuİletişim
ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET ve ŞÛRÂDIR

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi

adresine bekliyoruz.

 

Ahmet DURSUN

Sen Türkiye’sin; büyük düşün!Seçimlere az bir zaman kaldı. Taraflar seçim kampanyalarında kullandıkları sloganlarla seçmeni etkileme çabası içindeler. Bunların içinde “Sen Türkiye’sin; büyük düşün!” sloganı oldukça derin anlamlara işaret ediyor.

Sen Türkiye’sin; büyük düşün! Düşündüğün ülkede “ölüm kuyuları” olmasın. Birileri, kurallarını kendi koyduğu bir vatanseverlik anlayışı altında kutsallık izafe ettiği bir sistem uğruna cinayetler işleyemesin, işlediklerinin hesabını verebilsin.

Sen Türkiye’sin; büyük düşün! Büyüklüğün adalet ile eşdeğer kullanıldığı, hukukun insanca yaşamın güvencesi olduğu bir ülke düşün. Çağdaş dünyanın kriterlerini özümseyenlerin kabul ettiği gibi; yaşama hakkının, adil ve tarafsız bir mahkemede yargılanma hakkının, kanunsuz suç olamayacağı, kişinin suçluluğu ispat edilinceye kadar masum kalacağı ilkesinin, düşünce ve din özgürlüğünün, ifade serbestiyetinin garanti altına alındığı bir ülkede yaşamayı hayal et. Adaleti konjonktürel algılayanların değil; rejiminin en temel sacayağı, hayatının pusulası sayanların adamı ol.

Sen Türkiye’sin; büyük düşün! Senin ülkendeki gencecik dinamik beyinler, saç tellerini bile rejim meselesi haline getiren köhnemiş beyinlerin mağduresi olmasın. Beyinleri meşgul oldukları işten daha fazla gelişmeyen otoriteryen akıllıların seni tapınmaya zorladıkları kutsalların değil; insana değer veren bir kutsallık anlayışının seni büyük yapacağını unutma.

Sen Türkiye’sin; büyük düşün! Var olan anayasal düzenin doğurduğu krizlerden medet umanların seni kullanmasına izin verme. Şikâyetçi olduğu, küfrettiği düzenin adamı olmak için gömleğini çıkaranların samimiyetini, üç beş oy hamlesiyle ölçme. Büyük Türkiye’nin; kaynaklarını eşit paylaştıran, üretimle zenginleşen, zenginleştikçe üreten, demokrasiyi hayat tarzı olarak benimsemiş, hesap vermeyi fazilet sayan hür gönüllülerin eseri olacağını unutma. Yandaşlık, kayırmacılık, partizanlık hastalığının nüksettiği bir iktidar anlayışının iktidarına bel bağlama, ikbalperestlerin ikbal alemlerini perçinleştirmek üzere attığı şaşaalı sloganlara aldanma.

Sen Türkiye’sin; büyük düşün! Makro krizlerin temelinde yatan gerçeğin mikro alemlerimizdeki krizler olduğunu anla; anlat. Toplumsal barışın ve adaletin tesisi için gücü, sermayeyi ve sosyal imkânları elinde bulunduranların bunları özverili bir şekilde başkalarıyla paylaşmadıkça küçük kalacağımızı unutma. Ahlakî dejenerasyonumuzun ve maddeten geri kalışlarımızın nedenlerini iyi bil. Ümitsizlik deryasında boğulma, doğruluğu yol sevgiyi üstad bil, menfaat-i şahsiyesine himmeti hasredenlerin semtine uğrama. “Sen çalış ben yiyeyim, ben tok olduktan sonra başkası açlıktan ölse bana ne!” diyenlerin midelerini büyütürken seni küçülttüklerini unutma. Vicdanının sesine kulak ver.

Sen Türkiye’sin; büyük düşün! Seni tarihinden-mukaddesatından koparmak isteyenleri ve bu koparışın mümessilerini iyi tanırken ikbal hesaplarıyla bunları dostane kucaklayanların yüzsüzlüklerine şaşırma. Tarihi yazanların sahip olduğu dik duruşun ve cehdin manevi kaynaklarını tarümar etmeyi galibiyet addedenlerle bir olma. Sana herşeyden önce insanca bir değer biçen, inançlarına büyüklüğünün gereği sahip çıkan, ezmeyen-ezdirmeyen bir anlayışın mümessileri neredeyse ara, bul! Sen Türkiyesin; büyük düşün.

17.03.2009

E-Posta: adursun@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (10.03.2009) - “One minute!" padişahım

  (03.03.2009) - Nasıl bir Anayasa istiyoruz?

  (24.02.2009) - Bir “Yeni Asya” yazısı

  (17.02.2009) - “Life is fun” mı dediniz?

  (27.01.2009) - Obama'dan etik dersleri

  (20.01.2009) - Antisemitik düşünceler

  (13.01.2009) - Mutluluğun fotoğrafı

  (06.01.2009) - Küfür devam eder, zulüm devam etmez

  (30.12.2008) - Bir Noel Arefesi yahut modern cahiliye

  (23.12.2008) - BEDİÜZZAMAN OLMADAN ASLA

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  H. Hüseyin KEMAL

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Sitemizle ilgili görüş ve önerileriniz için adresimiz:
Yeni Asya Gazetesi Gülbahar Cd. Günay Sk. No.4 Güneşli-İSTANBUL T:0212 655 88 59 F:0212 515 67 62 | © Copyright YeniAsya 2008.Tüm hakları Saklıdır

Kurumsal Linkler:
Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl

Reklam Linkleri:
Risale Yorum- Risale Çocuk- Oktay Usta - Euro Nur - Fıkıh İnfo- Ahmet Maranki- Cevşen - Yeni Asya Barla - Makdis