06 Ağustos 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Umut YAVUZ

Nijerya’da Batılılaşma sancıları ve katliâmlar


A+ | A-

Geçtiğimiz günlerde yaklaşık 800 kişinin polis tarafından öldürülmesiyle gündeme gelen Nijerya’da neler oluyor?

Aslında 140 milyon nüfuslu Afrika’nın en büyük ülkesi Nijerya, Türkiye’nin 1920’lerde yaşadığı acı deneyimleri bugün yaşıyor. Nüfusunun yarısı Müslüman olan Nijerya’da bugün 4 eyalette şeriat yasaları ile hüküm veriliyor. Geri kalan yerlerde ise laik ve Batı yanlısı bir yönetim anlayışı hükümferma durumda.

2007 yılında Nijerya Millî Eğitim Bakanlığı’nın bütün ülkede Batı müfredatına uygun bir millî eğitim sistemine geçileceğini duyurmasıyla birlikte bu ülkede gerginlik ve problemler su yüzüne çıktı. Batı yanlısı Nijerya hükümetinin zaten şeriat kurallarının hükümferma olduğu bölgelerin varlığından uzun süredir rahatsız olduğu biliniyordu. Bu girişim ile birlikte bir zamanlar Türkiye’mizde de yaşanan “tevhid-i tedrisat” sancıları Nijerya’da yaşanmaya başlandı.

Bu girişimin karşısında en fazla klâsik medrese eğitimi alanlar duruyordu. Nitekim bunlar Muhammed Yusuf adında bir liderin etrafında toplanarak Nijerya’nın daha çok kuzey bölgelerde etkin olan Bako Haram adında bir hareket teşkil ettiler. Bu hareketin temelleri 2002 yılına dayanıyor ve Batı tarzı eğitim yerine klâsik medrese eğitiminin geçerli olması gerektiğini savunuyor. Ancak hükümet ülkedeki Müslümanların hassasiyetlerini bilmesine rağmen tutup da medresede eğitim alanların diplomalarının geçersiz sayılacağına yönelik bir karar alınca olaylar çığrından çıkmış ve Müslüman gruplar bu duruma ciddî anlamda tepki göstermişlerdi. İlk bakışta sadece eğitim konusundaki endişelerle kurulan bu hareket de sonraları bir şekilde silâha sarılıyor ve ilk eylemini bir polis karakoluna saldırarak gerçekleştiriyor. Silâhlı eylemlerin sözkonusu Bako Haram hareketinin oldukça genişlemesi ve gruba işsiz ve fakir gençlerin de dahil olmasından sonra gerçekleşmiş olduğu söyleniyor. Nijerya’da Müslümanları temsil etmesi gereken İslâmî Cemaatler Birliği de laik hükümet yanlısı bir tavır takınınca bu tür gruplar otomatik olarak marjinalleşiyor.

Öte yandan Nijerya’da muhtemelen bir takım provokasyonlar neticesinde yaşanan bu türden olaylar sonrasında durum hep sanki Müslüman-Hıristiyan çatışması olarak lanse ediliyor ve burada suçlu taraf hep Müslümanlar oluyor. Afrika’nın en fazla petrol ihraç eden ülkesi Nijerya’da petrolden kaynaklanan zenginliğin ise neredeyse tamamının Hıristiyan elitler tarafından paylaşıldığı ve Müslümanların genel itibariyle fakir ve ikinci sınıf bir hayat yaşamak durumunda kaldıklarını da hatırlatmak gerekiyor. Hal böyle olunca da genelde ezilen ve fakir kalan Müslüman kesim oluyor. Zira en güzel imkânlarla en iyi eğitimi elit Hıristiyanlar alınca hemen her konumda her türlü iş ve geçim imkânına da onlar sahip oluyor.

Son zamanlarda Nijerya’daki harekete uluslar arası arenada Taliban ismi de takılınca Müslüman kıyımı iyiden iyiye meşrû ve mübah görülmeye başlandı. Dolayısıyla sokaklarda yüzlerce insanın öldürülmesi ve topluca gömülmesi olayları dünya kamuoyunda hiç yer almıyor ve tepki dahi görmüyor. Çünkü orada ölenler Müslüman ve üstelik isimleri de Taliban ilân edilmiş durumda.

Elbette her defasında söylemiş olduğumuz gibi, hiçbir hal ve şartta Müslümanların dahilde silâha sarılması ve masumları öldürecek bir takım eylemlere girmesi doğru değildir ve İslâmla bağdaşır bir şey değildir.

Ancak hemen her coğrafyada bir şekilde Müslümanların ezilmeye çalışılması, haklarının gasp edilmesi ve kapitalist cereyanlar ve akımlar tarafından sindirilmeye çalışılması, buna ses çıkarınca da bir takım provokatif girişimlerle marjinalleştirilerek terörize edilmesi ve sonra da meşrû bir şeymiş gibi yüzlercesinin katledilmesi en hafif tabiriyle “insanlıkla” bağdaşır bir şey değildir.

Vahşi kapitalizm ve Batılılaşma cereyanları Müslümanları bir süre daha rahatsız edecektir. Ancak gün gelecek devran dönecektir. Zira zulüm ilelebed devam edemez.

06.08.2009

E-Posta: yavuz@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (21.08.2009) - İslâm ekonomisi üzerine araştırmalar yapılmalı

  (13.08.2009) - Güvenilir Denizkızı Türkiye'de, güvenilir başbakan nerede?

  (06.08.2009) - Nijerya’da Batılılaşma sancıları ve katliâmlar

  (04.08.2009) - Irak konusunda iyimser olmak için çok geç

  (29.07.2009) - İngiltere, 7 Temmuz Londra saldırılarına fail arıyor

  (21.07.2009) - Endonezya saldırıları ve radikal dinci terör

  (19.07.2009) - İslâm’ı doğru kaynaklardan öğrenmek

  (17.07.2009) - Kuzey Irak’ta etnik silâhlanma sağlıklı olmaz

  (16.07.2009) - İsrail gittikçe faşistleşiyor

  (15.07.2009) - İttihad-ı İslâm en birinci meselemiz olmalı

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.