13 Aralık 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Umut YAVUZ

Avrupa’nın refleksleri tabiî karşılanmalıdır


A+ | A-

İsviçre’deki minare yasağı referandumu, tıpkı Danimarka’da yayınlanan Hz. Muhammed (asm) karikatürleri gibi büyük tepki topladı. Gerek Avrupalılar, gerekse dünyanın geri kalan kesimindeki sağduyulu insanlar, ister Müslüman olsun, ister olmasın, bu çağdışı yasağa gereken tepkiyi gösterdiler. Ancak tepkiler kadar, Avrupa’nın sağ görüşlü kesimlerinden de ciddî anlamda destek mesajları da geldi. Hatta bu tip yasakların başka ülkelere de sıçrama ihtimali ortaya çıktı.

Esasında ne minare yasağı, ne de buna verilen destekler şaşırtıcıdır. Zira bilhassa son 50 yıl içinde Avrupa’da ciddî mânâda bir medeniyet krizi yaşanmakta. Sözkonusu kriz Avrupa’nın yıllar yılı Haçlı bayrağı altında mücadele ettiği İslâm’a hiç bir kılıç tehditi olmadan ve top sesi duyulmadan teslim oluşundan kaynaklanıyor. Evet, Avrupa en büyük korkusuyla yüzleşiyor. İslâmiyet’in kendi topraklarında hükümferma olması ihtimalinin hayali bile Avrupalıların uykularını kaçırmaya yetiyor. Avrupalının bu korkusu, pek tabiî ki İslâmiyet’i doğru bilmemesinden ve yeterince tanımamasından kaynaklanıyor. Ancak böylesi bir kültür buluşmasında, minare yasağı, başörtüsü problemi, karikatür krizi gibi krizlerin vuku bulması bizce gayet tabiîidir.

Evet Avrupa’nın İslâmiyet’in engellenemez yayılışına ciddî anlamda teslim olacağı sadece bir öngörü veya temenni olmaktan çok uzaktadır. Zira artık yapılan araştırmalarda bu gerçeği bütün çıplaklığı ile gözler önüne sermektedir. 2009 yılının Ekim ayında İngilizler tarafından gerçekleştirilen bir araştırma bunun en somut delillerinden biri. Avrupa’nın dini ve sosyal geleceğiyle ilgili yapısı hakkında incelemeler yapan İngiliz Telegraph gazetesinin araştırmasına göre, İngiltere, İspanya ve Hollanda kısa sürede çok daha yüksek oranlarda Müslüman nüfusa sahip olacak. Araştırmaya göre, 2008’de, AB ülkelerinin toplam nüfusunun yüzde beşi Müslüman iken, Müslüman ülkelerden Avrupa’ya artan göç ve Avrupalıların düşük doğum oranlarının, 2050’ye kadar bu oranın yüzde 20 olacağını göstermekte. Daha başka kaynaklardan toplanan veriler de, İngiltere, İspanya ve Hollanda’nın kısa bir zaman içerisinde çok daha fazla Müslüman nüfusa ev sahipliği yapacağının işaretlerini veriyor. Sözkonusu gazete araştırmayı duyurduğu makalesinde bundan böyle Avrupalıların İslâm dini ve Müslümanlara karşı daha saygılı olması gerektiğini de belirtmeden geçemiyor. Konuyla alâkalı bir başka araştırma da Amerikalılar tarafından gerçekleştirilmiş. Bu seferki Ağustos ayında yayınlandı. Araştırmaya göre, dünyadaki Müslüman nüfusu 1,57 milyar. Pew Din ve Kamu Hayatı Forumu adlı kuruluş tarafından yapılan ve kuruluş yetkililerince “şimdiye kadar din üzerine yapılmış en kapsamlı araştırma” olarak nitelenen araştırmanın sonuçları, dünyada her 4 kişiden 1’inin Müslüman olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarına göre ise, Avrupa kıt'asının toplam nüfusunun 5’te birini Müslümanlar oluşturuyor. Avrupa’da yaşayan Müslüman nüfusu 38 milyon olarak gösteren araştırmada, 4 milyon Müslümanın yaşadığı Almanya’daki Müslüman nüfusun neredeyse Kuzey ve Güney Amerikada yaşayan 4,6 milyon Müslüman nüfusa eşit olduğuna dikkati çekiliyor. Araştırma sonuçları, Fransa’da yaşayan Müslümanların sayısının Almanya’dakilerden daha az olduğunu, buna karşın bu ülkedeki Müslüman nüfusun ülkenin genel nüfusa oranının Almanya’dakinden daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bütün bunlar bir yana Müslümanların yüksek doğum oranları da bu araştırmalarda elde edilen sonuçların daha ivmeli bir şekilde yükseleceğine işaret ediyor.

Şimdi olaya bu açılardan bakıldığında, İslâmiyet ile yüzleşmek zorunda kalan Avrupa’da bazen krize dönüşen tepkiler ve refleksler olması garip karşılanmamalıdır. Benzer bir durumun bizim başımıza geldiğini düşünelim. Yani Hıristiyan nüfusun İslâm coğrafyalarında bu denli artışını hayal edelim. Her ne kadar Müslüman toplumlar daha hoşgörülü olsalar da, böylesi bir durumda illa ki, arada bir ciddî ve sert refleksler ve tepkiler gerçekleşecektir.

Demek istediğimiz o ki, bu kültür geçişi ve karşılaşması tamamlanana kadar ve Avrupa İslâmiyet’i bünyesine kabul edecek ergenliğe ulaşana ve tam anlamıyla teslim olana kadar böylesi reflekslerle karşılaşabiliriz. Ama uzun ömürlü ve yaygın olmayacaktır. Zira İslâmiyet güneşi hiçbir güç tarafından söndürülemedi ve söndürülemeyecektir.

Koca kıt'alar, tek bir silâh patlamadan ve kılıç sallanmadan fethedilecektir. Zira esas fethedilen kıt'alar değil, kalplerdir... En büyük fetih de budur...

13.12.2009

E-Posta: yavuz@yeniasya.com.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (06.12.2009) - El Kaide’nin eylem felsefesi

  (27.11.2009) - İran-Suudi Arabistan gerginliği kimin işi?

  (24.11.2009) - Hollywood’un yeni gözdesi 2012 ve kapitalizm

  (22.11.2009) - Hamas, İsrail ile flörte mi başladı?

  (19.11.2009) - Savaşın getirisi kimin kasasına akıyor?

  (18.11.2009) - Ah şu Amerikalılar…

  (15.11.2009) - ABD’nin fake (feyk) istihbaratları ve danışıklı dövüş

  (14.11.2009) - Obama’nın, Erdoğan’ın koçluğuna ihtiyacı var

  (09.11.2009) - “Düşmanın silâhıyla silâhlanmak” ne değildir?

  (03.10.2009) - Ayakkabı polemiği ve gazeteciliğin sınırları

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Demokrasi100 - Yeni Asya Gazetesi - YASEM - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat - Yeni Asya Takvim - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım - Yeni Asya 40. Yıl