"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Hz. Âdem’in (as) yaratılışı, milliyet ve imtihan

Ali FERŞADOĞLU
08 Nisan 2019, Pazartesi
Millet ve Milliyetçilik-1

İnsanın dünya, hatta ebedî hayatını ilgilendiren, olumlu veya olumsuz etkileyen unsurlardan birisi “asabiyet, ırkçılık, milliyet, milliyetçiliğe” bakış açısıdır.  

Kur’ân ile onun ilk ve orijinal tefsiri Hadislerde, “Hz. Âdem (as) ilk insan, insanlığın babası ve kendi nefsinden yaratılan Hz. Havva da (ra) insanlığın ilk annesidir.” Bu, hüküm, yoruma meydan vermeyecek şekilde apaçıktır.

Ki, Hâlık-ı kâinat, Hz. Âdem’i de (as) topraktan, anasız-babasız halkettiğini Kur’ân’da şöyle haber verir:

“Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsa’nın durumu, Âdem’in durumu gibidir: Onu topraktan yarattı. Sonra ona ‘ol’ dedi. O da hemen oluverdi.” 1

Hz. Havva’yı da (ra), (Allah-u â’lem) Hz. Adem’in (as) genetik yapısından klonlayarak-kopyalayarak yarattığına şu âyetlerin mealleri delil gösterilebilir:

“Ey insanlar sizi tek bir nefisten yaratan Allah’ı tanıyın!”2 

“Ey insanlar! Biz sizi bir erkek ve dişiden yarattık...” 3

Peygamberimiz (asm) Veda Hutbesi’nde de bu hakikati, net bir şekilde bütün insanlığa ilân etmiştir:

“Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Âdem’in çocuklarısınız, Âdem ise topraktandır.” “Sizi topraktan yaratması, O’nun delillerindendir. Sonra bir de gördünüz ki siz beşer olmuş, çoğalıp yayılıyorsunuz. 4 

İnsanlar ileriye doğru çoğaldığına göre, geriye doğru gidildiğinde bir kişiden türediği aklın ve mantığın kabul ettiği hususlardandır. İnsan zürriyeti, yani bütün kavimler, milletler bu ikisinden türemiş ve çoğalmıştır. Aklî, mantıkî ve ilmî deliller de bunu göstermektedir.

İnsanların tek bir nefisten (kişiden) türemesine rağmen, farklı renk ve dillerde olmasının hikmeti de şöyle açıklanır Kur’ân’da:

“Göklerin ve yerin yaratılması, dillerinizin ve renklerinizin farklı olması da O’nun varlığı, birliği, kudretinin de delillerindendir. Şüphesiz bunda bilenler için elbette ibretler vardır. 5

 Bu hakikat, bir hadiste de, “Rabbiniz bir olduğu gibi, babalarınız, dininiz ve Peygamberiniz de birdir. Arabın Aceme, (Arap olmayana) Acemin Arab’a üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının siyaha, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir.” şeklinde nazara verilir. 6

Bu ve benzeri onlarca naklî, yüzlerce aklî, mantıkî bürhan (delil), Hz. Âdem (as) topraktan yaratılmış, insanlar ondan çoğaltılmış kardeşler olduğunu gösterir.

İleriye doğru gidildiğinde insan nüfusunun arttığı, geriye doğru gidilince de tek bir insana varıldığı da anlaşılabilecek bir hakikattir.

Dipnotlar:

1- Al-I İmran Sûresi, 59. 2- Nisâ Sûresi, 1. 3- Tahrim Sûresi, 6. 4- Rûm Sûresi, 20. 5- Rûm Sûresi, 22. 6- İbni Neccar.

Okunma Sayısı: 1302
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı