"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

BAŞYAZI

15 Temmuz 2023, Cumartesi 02:21
Risale-i Nur’un medyadaki dili olma misyonu ile yola çıkan Yeni Asya; 54 yıldır inançlı ve ahlaklı nesiller yetiştirmeyi varlık gayesi bilmiş, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, adaletin tesisini, hak ve özgürlüklerin korunmasını esas almıştır.

Bu amaçla bütün askeri ve sivil darbelere ve vesayet odaklarına karşı fikri mücadele etmiştir. Bu toprakların ruhunu ortaya koyan müspet hareket anlayışının sözcüsü olmuş, her türlü ırkçılık, mezhepçilik ve ayrımcılığı reddetmiş, şahsi kusurlarla ilgilenmemiş, objektif habercilik ve bilgilendirme anlayışına dayanarak, yayınlarında doğruluk prensibini rehber tutmuştur. Bu yönüyle toplumsal değerlere duyarlılık gösterirken diğer yandan da bir iletişim aracı olarak toplumsal uzlaşmaya katkı sağlamıştır. 

“Hakkın ve vicdanın sesi olma” çabasından dolayı antidemokratik uygulamalara maruz kalan, zorlama, tehdit ve kapatmalarla susturulmak istenen Yeni Asya, “Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam” inancıyla, hakkı seslendirmeye devam edecektir. Birlik ve beraberliğimizi tehdit eden bütün tehlikeler hukukun üstünlüğü, adalet ve eşitlik prensiplerini ihtiva eden demokratik değerler ve teamüller ile ortadan kaldırılabilir. 

Gelişen sosyal ve siyasî olayları analiz ettiğimizde “demokratlık” anlayışına, demokrat zihniyete ve temsilcilerine daha fazla ihtiyaç olduğu görülmektedir. Bu yönüyle siyasî iktidarlara düşen, “fikrî iktidar” veya “kültürel iktidar” olmayı sağlamak ve hayatın her alanında kendi rengini hâkim kılmak değil, temel hak ve hürriyetleri teminat altına alarak bu konuda çalışanların önünü açmaktır. İslam’ın ruhuna en uygun hayat biçimlerinden biri olan demokratlık; ötekileştirmeyen, farklılıkları zenginlik olarak algılayan, ötekini hain ilan etmeyen, adil ve hürriyetçi kuralların hayat bulması için çalışan ve hukukun üstünlüğüne inanan bir zihniyet ve tavrı ifade etmektedir.  Zira fikirlerin ve düşüncelerin seslendirilmesi temel bir insan hakkıdır. Bu yönüyle demokratik bir tartışma ortamının herkesin yararına olacağı gözden kaçırılmamalı, demokratlara “nokta-i istinat” olma misyonu, “Demokrat Türkiye” özlemiyle devam ettirilmelidir.

 “Medenilere galebe çalmak ikna iledir” düsturundan hareketle, şiddet, silah ve güç kullanımının yerine, toplumun diyalog ve uzlaşma ile gelişeceği bir vakıadır. Liyakat, dürüstlük, adalet, şeffaflık, hoşgörü gibi ahlaki ilkeler, toplumun bütün kesimleri tarafından kabul görerek sadece sözde kalmamalı hayatın her alanında hâkim kılınmalıdır.  “Adalet, meşveret ve kanun hakimiyeti” ilkesinden hareketle, hukukun üstünlüğü, kanunların adil ve evrensel hukuk normlarına uygun olması, herkesin eşit ve adil bir şekilde muamele görmesi, temel hak ve hürriyetlerin koruma altına alınması, küçük ya da büyük her hakkın gözetilmesi, devlet için şahsın haklarının feda edilmemesi bir hukuk devletinin en önemli özelliklerindendir.

Yeni Asya, din ve vicdan hürriyetinin önemine dikkat çekerek, farklı kültürlerden ve inançlardan insanların bir arada yaşamasını bir hak olarak görmektedir. Bu değerleri anlama, saygı gösterme, hoşgörüyü teşvik etme ve siyasi gücün dini maksatlara alet edilmemesi herkesin önceliği olmalıdır. Adalet, merhamet, dürüstlük, ahlaki değerler ve toplumsal sorumluluk gibi ilkelere herkesin sahip çıkarak yaygınlaşmasını sağlaması bir temel görev kabul edilmelidir. 

Türkiye’nin maruz kaldığı maddi ve manevi sıkıntıların daha fazla hürriyet ve demokratik uygulamalarla aşılabileceği bir vakıadır. Bediüzzaman Said Nursi’nin“Kanun-u adalet ve tedipten başka, hiç kimse kimseye tahakküm etmesin. Herkesin hukuku mahfuz kalsın, herkes harekât-ı meşruasında şahane serbest olsun.” ifadeleriyle ortaya koyulan bu anlayışın, hayatın her alanında yaygınlaştırılması önem arz etmektedir. 

Yeni Asya, AB ve diğer milletlerarası organizasyonlar ile ilişkilerin geliştirilmesine ve canlı tutulmasına önem vermektedir. Bu açıdan AB müktesebatı çerçevesinde taahhüt edilen hukuki, sosyal ve siyasi normların en kısa zamanda hayata geçirilmesi ülkemizin önünün açılmasına katkı sağlayacaktır. Bir başka husus ise Avrupa gibi farklı kültürlerin olduğu yerlerde ve coğrafyalarda,“Doğru İslamiyet ve İslamiyet’e layık doğruluk”prensiplerinin anlatılması ve bu yolda çaba sarf edilmesi önemli bir noktadır.

Yeni Asya, İslami değerlerin her türlü dünyevi cereyanların üstünde olduğuna inanmakta ve dünyevi maksatlar için kullanılmasını doğru bulmamaktadır.Bu bağlamda, siyaseti dinsizliğe alet eden anlayışların yanında dini siyasete alet eden anlayışlara da prim verilmemelidir. Biz dini, siyasi kalıplara sığıştıran hareketlerin tarafı değiliz, bizim tarafımız hukuk ve adalettir. Görülmüştür ki cemaat devlet/iktidar ilişkisinde, cemaatlerin iktidara talip olma veya siyasetle asli vazifelerinin dışında bir bağ kurması her zaman problem olmuştur. Bu çerçevede Yeni Asya’nın devleti ele geçirmek, doğrudan veya dolaylı yollardan idareye karışmak, yönetmek, kamu kurumlarında kadrolaşmak gibi gündemi hiçbir zaman olmamıştır. Bu anlayışlara da her zaman mesafeli durmuştur. Devlette görev almanın kriteri ehliyet ve liyakattir, bir gruba dahil olmak tercih veya dışlanma sebebi olmamalıdır.

Zulüm ve haksızlık kimden gelirse gelsin karşısında durmak, her insanın asli bir vazifesidir.Daha önceki dönemlerde olduğu gibi gerek 12 Eylül gerekse 15 Temmuz gibi milli birlik ve beraberliğimizi tehdit eden müdahaleleri önceden fark eden Yeni Asya, hukukun askıya alındığı her dönemde hak ve hakikati göstermeye gayret etmiş ve savunucusu olmuştur. Kendisine yapılan “önünüzü açalım, sizi ihya edelim” teklifini şiddetle reddederek,cemaatlerin aslî vazifesi olan “müsbet iman hizmeti” çizgisinin nasıl olacağını herkese göstermiştir.Bu bağlamda Yeni Asya, “müspet hareket” tavrıyla asla bağdaşmayan ve arka planı henüz tam olarak açıklanmayan 15 Temmuz gibi tahrip edicianlayışların her zaman karşısında olmuştur.

YENİ ASYA Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 10357
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Mehmet ali çiftkaya

  5.9.2023 01:04:15

  12 eylül ile 15-20 temmuzu kıyas etmek doğru olmasa gerek.12 eylül islami cemaatleri bölerek kemalizme hizmet etti,15-20 temmuz ise müslümanları birbirine düşman etti ve siyaset pisliğine boğazına kadar batırdı.15 temmuz döneminin genel kurmay başkanı ve mit müsteşarı millet meclisine ifade vermeye tenezzül bile etmediler ve şimdi de önemli bakanlıklarla mükafatlandırıldılar.

 • Necmi TORUN

  30.7.2023 00:32:19

  15 Temmuza sebep olanlar "ÖNÜNÜŹÜ AÇALIM "diyenlerle İŞ tutmamışmıýdı?Bu bir tahrip degilmiydi? Yeni Asyaya sahip çıkmayıp, rakip gazete çıkarmak tahrip degilmiydi? Risale-i Nur'un LİSANİNI "SADELESTIRMEK"taheip dağılımıydı? 28 Subati niye unuttun?"Acaba? O da tahrip degilmiydi?

 • Doğukan Pamir

  17.7.2023 15:49:58

  Nurculuk hayatım boyunca şuna şahid oldum:Yeni Asya hep üstadımın görüş ve düşünceleri istikametinde Kur'an - iman hizmetine yönelik, hak, hukuk, adalet ve hürriyeti vicdan istikametinde yayın yaptı, yapıyor. Ancak bu tarz neşriyat birilerini hep rahatsız etti. Müsbetten rahatsız olan bu menfî düşünce sahipleri, sayıları az da olsa mızıkçı, enesine iradesini teslim etmiş, müsbeti, meşvereti kabul etmeyen, tenkit ve menfîlikten gıdalanan şahsiyeti ön plana alan sapı bizden baltaları yanına almayı başardı.... Hangi tavizi verseniz de tatmin olmuyor hel min mezid deyip duruyorlar. Allah menfîlikten, karışmaktan, karıştırmaktan gıdalanan bu nefisleri ıslah eylesin.Kardeşlerim laf getirip götüren, menfaati önceleyen hafif ve oynak meşreplilere fırsat vermeyin.Allah nurun hadimlerini her türlü fitneden muhafaza eylesin. Amin

 • abuzer

  17.7.2023 15:49:16

  Allah razı olsun çok güzel bir yazı olmuş. Ne Hasso ne Hasan Ağa Hasan demeyi bilmeliyiz, o istikamette olursa inşallah Hayırlara vesile olur. Allah istikametten ayırmasın.

 • Doğukan Pamir

  17.7.2023 08:38:20

  Bizler menfaatin, çıkar gruplarının yanında yer almadık, almayacağız. Ne fetullahın, ne de siyasal islamcı harici meşreplilerin.... Bizler iman hakikatlerine talibiz... Ruhları muallel, konjöktüre göre renk değiştiren bu takiyyeci oyun kurucuların da ıslahı için dua ediyoruz...

 • Alper özcan

  16.7.2023 12:59:17

  Evet yorumun tümüne katılıyor Rabbim bu ölçüleri ömür boyu yaşayıp yaşatmak nasip etsin

 • Ramiz

  16.7.2023 07:48:22

  Rabbim hakkı,hukuku,adaleti üstün tutan ve savunanların sayısını artırsın

 • Mustafa

  15.7.2023 22:46:05

  Allah istikamet ten ayırmasın

 • Hür

  15.7.2023 22:03:17

  Duruş budur ve buna derler Allah razı olsun yönetim kurulu

 • Niyazi Nur

  15.7.2023 17:03:20

  Güzel bir başyazı, tebrikler. Yanlış ve eksik görünen iki nokta: -“siyasi gücün dini maksatlara alet edilmemesi herkesin önceliği olmalıdır” yerine “dinin siyasi maksatlara alet edilmemesi herkesin önceliği olmalıdır” olmalıydı. -“15 Temmuz” yerine “15-20 Temmuz” olmalıydı.

 • Harzem şah

  15.7.2023 12:09:23

  Yeni Asya Nur saçan bir meşalesin...

 • Ahmet Zeki

  15.7.2023 11:13:43

  Yeni Asya Cemaati'nin hedef, maksat ve gayesini gayet güzel ortaya koyan bir yazı olmuş. Teşekkürler Yeni Asya. Allah CC Kıyamet gününe kadar neşrini daim etsin. Amin.

 • Yıldız Fırtına

  15.7.2023 09:40:42

  Tebrik ediyorum değerli yönetim kurulu üyelerini. Oldukça güzel ve dikkatli yazılmış bir yazı. Nihayet Yeni Asyaya yakışan süblümine edilmemiş herkese rahatlıkla okutulası bir yazı olmuş tebrikler..

 • yılmaz

  15.7.2023 08:26:59

  Bizler Yeniasya olarak günümüz çabuk iğfal olunan insanı tarafından Hallac-ı Mansur gibi dara çekilmiş olsakta, bu zamanın hakikatli insanları ve nesl-i ati alkışlıyor. Elhamdülillahi Rabbil alemin.

 • Ekrem Başcı

  15.7.2023 01:24:53

  Maşaallah, bin barekallah.. Risale-i Nur'un ve dava edindiği hakikatlerinin sarsılmaz bekçisi yeniAsyamıza binler tebrik..

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı