"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Sistemlerin savaşı

04 Kasım 2019, Pazartesi
Eski zamanlarda olduğu gibi, fetihlerle, toprak işgalleri ile yer kazanma devrinin son bulması ile yeni bir çığır açıldı. Artık bir yerleri ele geçirmek için, topun, tüfeğin yerine başka silâhlar kullanılmaya başlanıldı.

Üstadımız; açılan bu yeni “sistem”ler savaşını “hakikat çekirdekleri” adlı eserinde şöyle tarif ediyor: “Devletler, milletler muharebesi; tabakat-ı beşer muharebesine terk-i mevki ediyor. Zira beşer esir olmak istemediği gibi ecir olmakta istemez.”

Yani, gelecekteki yeni keşiflerle ulaşımın, iletişimin, teknolojik buluşların olacağını kestiren devletler, toprak işgalleri yerine, dünya üzerindeki çeşitli ırk, siyaset, milliyet, mezhep, din, renk, zengin-fakir, ahlâk, cinsiyet, tebaa (v.b.) gibi, “toplumlardaki bu tabakaları nasıl ele geçirebiliriz” diyerek, politikalarının gücünü o yönde kullanmanın hesaplarını yapmaya başladılar.

İşin merkezinde ise; yaklaşık 900 yıldan beri devam ettiği halde bir türlü başaramadıkları İslâmı ortadan kaldırma projesi olduğu her hallerinden belli oluyor.

Lord Gürzon, İngiliz Avam Kamarası’nda, elindeki Kur’an’ı göstererek “Bunun (Kur’ân’ın) mutlaka ortadan kaldırılması veya değiştirilmesi veyahut Müslümanları Kur’ân’dan uzaklaştırmak” gerektiğini söylememiş miydi? Bunun için öncelikle Osmanlı İmparatorluğu’nun zayıflaması gerekiyordu. Bu planlarını savaşla çözemeyeceklerini bilen komiteler, başta ırkçılık damarlarını harekete geçirerek sonra diğer saydığımız unsurları kullanıp, isyanları  teşvik etmeye başladılar.

Osmanlı, Birinci Meşrûtiyeti 1876’da, İkinci Meşrûtiyeti 1908’de ilân etti. Bu demokrasi hareketliliğinden rahatsız olan malûm komite, fitne tezgâhını açıp, 31 Mart 1909’da ihtilâl gerçekleştirerek tekere çomak sokmuştur. 1907 yılında İstanbul’a geldikten sonra, ilmî çalışmaları, müsbet hareketi ve konuşmaları, gazete makaleleri, padişahla arasında geçen diyalog ile devlet-i Osmaniyede en çok konuşulan kişi haline gelen, Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri, fitnekâr komitenin en çok çekindiği şahıs olmuştur. 

İşte delili: “... Seyyid Sadettin Paşa dedi ki: ‘Kat’i bir vasıta ile haber aldım; kökü ecnebide ve kendisi burada bulunan bir zındıka komitesi, senin bir eserini okumuş.   Demişler ki: ‘Bu eser sahibi dünyada kalsa, biz mesleğimizi (yani zındıkayı, dinsizliği) bu millete kabul ettiremeyeceğiz. Bunun vücudunu kaldırmalıyız’ diye senin idamına hükmetmişler...“ (Tarihçe-i Hayat, 521)

Bundan da anlaşılıyor ki: İki cepheli ”sistem savaşı”nın Kur’ân ve iman cephesinde Said Nursî ve Talebeleri vardır.

Okunma Sayısı: 940
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • said

  4.11.2019 19:56:01

  Maşallah çok istifadeli bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Allah bu din düşmanlarına karşı müdafileri göndermese halimiz harap olurdu. Biz de fedakarlık etmeden, din düşmanlarının nefsii ve dünyevi oyunlarıtla mücadele etmezsek bu yolda yürüyenlerearkadaş olamayız

 • Cetin acar

  4.11.2019 15:54:13

  Sedat bey, ilginiz ve düzeltmeniz için tesekkür ederim.

 • Sedat Koçak

  4.11.2019 11:51:41

  Çetin Bey Merhaba, yazınızı ilgi ile okudum. Tebrik ve teşekkür ederim. Affınıza sığınarak küçük bir düzeltme yapmak istiyorum. İngiliz avam kamarasında Kur'an-i Kerim aleyhinde konuşan kişi Lord Gürzon (doğrusu Lord Curzon) değil Lord Gladstone (William Ewart Gladstone)'dur. İngiltere'de yaklaşık 12 yıl Başbakanlık ve Sömürgeler Bakanlığı yapmış azılı bir İslam düşmanıdır. Saygılarımla. Sedat Koçak

 • Oğuz Yiğiter

  4.11.2019 03:03:00

  Tebrik ve dualar

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı