"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Seçim gecesi garabeteri

Cevher İLHAN
08 Temmuz 2018, Pazar
Önceki seçimlerde bir takım hile, şüphe, şâibe, sahte oy ve oy hırsızlığı iddialarının günlerce gündemde tutulup ciddiyetle araştırılmasına karşı, son seçimde başta “toplu ve blok oy kullanılması” olmak üzere sandık güvenliği hakkında ortalıkta dolaşan iddiaların peşine düşülmeden muhalefetin “seçim gecesi”nden itibaren alelâcele “seçim sonuçlarının kabul edildiği” açıklamaları dikkat çekti.

Garabet

Önceki seçimlerde bir takım hile, şüphe, şâibe, sahte oy ve oy hırsızlığı iddialarının günlerce gündemde tutulup ciddiyetle araştırılmasına karşı, son seçimde başta “toplu ve blok oy kullanılması” olmak üzere sandık güvenliği hakkında ortalıkta dolaşan iddiaların peşine düşülmeden muhalefetin “seçim gecesi”nden itibaren alelâcele “seçim sonuçlarının kabul edildiği” açıklamaları dikkat çekti.

Bir diğer garabet, seçimleri izlemek üzere aylar öncesinden oluşturulduğu bildirilen ağların, “50 bin avukatla YSK’nin önünde seçim sonuçlarını, dürüst ve âdil seçimlerin yapılıp yapılmadığını tâkip edecekleri”ni bildiren “sivil toplum plâtformları”nın hiçbir varlık göstermemesi; “seçim ve sandık güvenliğini ihlâl eden oldu bittilere karşı önlem aldıkları” güvencelerinin fos çıkması oldu.

Âdil Seçim Plâtformu da “Seçim öncesi tüm sandık başlarından, doğrudan alacağımız seçim sonuçlarını gerçek zamanlı olarak tüm Türkiye’ye duyuracağımızı ilân etmiştik. Ancak oy verme işlemi tamamlandıktan sonra, plâtform üyesi siyasi partilerin veri akışının başlamasının ardından yaşanan ‘âdil seçim uygulaması’; altyapısıyla entegrasyon problemleri sebebiyle, sandık başlarında gelen sonuçları karşılaştırarak yayınlayacağımız sistemimizin çalışmasında saat 21’e kadar ciddî sorunlar yaşadık. Yine “âdil seçim uygulaması”na tutanak yüklenmesi ile ilgili sorunlar yaşandı. Bu süre içerisinde seçim sonuçlarını paylaşamadık” açıklamasıyla “seçim günü problemleri”ne dair özür diledi.

Peki, herkesin şikâyet edip bir türlü açıklamadığı “seçim gecesi”nde neler oldu, hangi problemler yaşandı?” Muammada kalan asıl garabet bu…

Gündem

“Örtülü koalisyon dönemi”

16 Nisan referandumunda ve 24 Haziran seçimleri sürecinde, iktidar partisi sözcüleri ve “iktidara ilişik yorumcular”, “cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi”nin “yönetimde istikrarı sağlayacağını” ileri sürdüler.

Koalisyonların yönetimde istikrarsızlığa sebebiyet verdiğini belirtip, “artık koalisyonların sona ereceğini” söylediler. Mesela, Cumhurbaşkanı, 19 Nisan 2015’te “Ülkemizi koalisyonla yönetmekle heveslenenlere karşı milletimiz bir o kadar endişelidir. Koalisyon bir proje değil, kâbustur. Proje yeni anayasa ve başkanlık sistemdir” dedi.

2 Haziran 2015’te “Koalisyonlu 40 yıl, Türkiye için kayıptır” derken, 11 Kasım 2016’da, “7 Haziran’da tek parti iktidarı maalesef olmadı. Tek parti iktidarı olmayınca koalisyon arayışları başladı” diye yakındı. Bir yandan “başkanlık sistemi”ni savunurken, diğer yandan koalisyonlar üzerinden “parlamenter demokratik sistem”i eleştirdi.

Ama seçimlere dört gün kala AKP’nin tek başına Meclis’te 301 milletvekili ile çoğunluğu sağlamayacağını gören aynı Erdoğan, “300’ün altında kalırsa o zaman bir koalisyon arayışına gidilebilir” diyerek bir manevra daha yaptı.

Özetle, bütün tumturaklı açıklamalarının aksine “yeni sistem”le koalisyonlar dönemi bitmedi; “koalisyonlu dönem”e dönüldü.

Vaziyet

Yüzde 80’den yüzde 20’ye düşüş

Araştırmacı ve anketçi Bekir Ağırdır’ın Kur’ân kurslarına ilişkin verdiği istatistiğe göre, “2015’te kızımı ‘Kur’ân kursuna gönderirim’ diyenlerin oranı yüzde 80’den yüzde 20’lere düşmüş.”

Bu sonuç, Türkiye’de, son on - on beş senede namaz kılanların; oruç ve diğer ibâdetleri ifâ edenlerin sayısının gittikçe düştüğü vakıasıyla beraber okunduğunda ciddî ve vahim tabloyu ortaya çıkarıyor.

Vaziyet şu ki, Türkiye, sadece ekonomide, sosyal barışta, kutuplaşmayla birlik ve bütünlükte kan kaybetmiyor; toplum, her fırsatta “muhâfazakârlık”la övünen iktidar döneminde mânevî ve dinî değerleri yaşamada da gerilemiş.

Asıl tehdit ve tehlike bu.

Haftanın Sözü

“AKP’nin içine 

kurtlar düştü”

“Kimi sakallı, kimi hacı, kiminin eşleri örtülü, namazlı ve niyazlı görünen ve ‘İslâmcı Ak Parti’ teşkilâtında yer alan, parlamentoya milletvekili olarak giren, yine Ak Partili görünerek ve iltimaslardan yararlanarak devlette görev alan, partiyi kullanarak iş, imtiyaz, kredi, ihâle, teşvik alan… önemli sayıdaki kişilerde görülen günâhlar, ayıplar ve kusurlar yüzünden o güzelim çınarımız hastalandı, yaprakları sararıp dökülmeye, içine de kurtlar düşmeye başladı.”

Hayrettin Karaman, (Yeni Şafak, 01.07.2018)

Okunma Sayısı: 5837
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
  (*)

  Namaz Vakitleri

  • İmsak

  • Güneş

  • Öğle

  • İkindi

  • Akşam

  • Yatsı