"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Oyalama ve saptırmaya devam

Cevher İLHAN
30 Nisan 2024, Salı
Türkiye, AKP iktidarında özellikle 16 Nisan 2017’de referandumu sonrası 9 Temmuz 2018’de devreye giren “Türk tipi tek kişilik ucûbe otoriter yönetim”de her yönüyle savruluyor.

“Demokrasi endeksi”nde 167 ülke arasında “hibrit / melez demokrasi”den 103., “yolsuzluk endeksi”nde 115., “yargı bağımsızlığı - hukuk endeksi”nde 117. sırada çoğu iç savaş kargaşasındaki “otoriter rejimler” arasına düşmüş. “Şeffaflık”ta dibe vururken, “sefalet endeksi”nde dünya beşincisi; enflasyonda dünya dördüncüsü, Avrupa birincisi vahametine gerilemiş.

Defalarca revize edilmesine rağmen “büyüme hedefleri”nin hiçbiri tutturulamamış; 2011’de dönemin Başbakanınca 25 bin dolar olarak vaad edilen “fert başına milli gelir”in yarısına bile ulaşılamamış; dünya ortalamasın altında kalınmış.

“Ekonominin sorumlusu benim ben!” çıkışında bulunan Cumhurbaşkanı’nın “bu kardeşinizi seçin; enflasyonla, dövizle, faizle, şuyla buyla nasıl mücadele edileceğini görün” taahhüdünün tam tersi çıkmış. Enflasyon yüzde 20’lerden 65’lere, gerçekte yüzde 100’lere çıkmış; dolar 3 lira iken 32 lirayı, faiz 8.5 iken yüzde 50’yi aşmış, gerçekte yüzde 80’lere varmış… 

HOYRATÇA İSRAFLI “EKONOMİ”

Bu vahamette hâlâ akıbetsiz ekonomi politikalarıyla enflasyon, döviz ve faiz kat kat tırmanırken milletin malını yandaşlara peşkeşte sınır tanınmamış. Yürütmenin yanısıra “nasılsa yasama ve yargı da uhdemizde, kimse bizi sorgulayamaz, hesâba çekemez cür’etiyle Kamu İhale Yasası -âdeta her ihale için- 220’den fazla değiştirilirken bu süreçte israf da tam gaz sürdürülmüş. İşte bazı örnekleri:

Cumhurbaşkanı Kıbrıs’a yedi uçakla gidiyor. 1050 odalı Sarayla yetinilmiyor, onca Saraya yenileri ilave ediliyor. Ahlat’ta, Marmaris’te yüzlerce odalık yeni saraylar yapılıyor.

Milletvekillerinin “Cumhurbaşkanı’nın kaç uçağı var?” sorularına Saray’dan “ihtiyaç duyulduğu kadar var” tuhaf cevabı verilirken, 1.5 milyar euoruluk makam aracı israfına “bizim için çerez parası” diyen Maliye Bakanı’nın zihniyetiyle milyarlık araç kiralama furyası sürüyor.

İktidar partisinin devrettiği belediyelerin sırf muhalefet belediyelerini iş yapamaz hale getirmek ve zorda bıraktırmak hesâbıyla giderayak ihalelerle kasalarda kalan parayı boşaltmaları; milyonlarca liralık porselen-fincan takımı alımları; 14 milyon gelire karşı 15 milyon borcu olan küçük belediyelerde 1.4 milyar borcu olan bir belediyenin 50 milyonluk banyolu makam odası, 1.5 milyon halı siparişi vermesi benzeri suistimaller ardı ardına ortaya çıkıyor.

GERÇEK GÜNDEM ÖTELENİYOR

Bu vasatta daha önce yüksek enflasyonu patates ve soğan üreticisine yıkan iktidardakiler, vahim pahalılığı marketlere-esnafa fatura ediyor. “Yandaş medya”da “restoranlara - kafelere boykot” kampanyasıyla ekonomideki yıkım yine başkalarının üzerine yıkılıyor.

Her ne kadar “enflasyonun düşeceği, ekonominin düzeleceği” ileri sürülse de, ekonomistler, artık dikişin tutmayacağını, en son lokanta ve kafe gibi işletmelerdeki KDV oranının yüzde 10’a-20’ye yükseltilmesiyle çöküşün kronik hale gelip yaygınlaşacağını belirtiyorlar. 

“İktidar cephesi”nde, şimdiye kadar büyük vaadlerle açıklanan, ancak hiçbir neticesi alınmayan, kimsenin inanmadığı “tasarruf paketleri” genelgeleri yine ortaya atılıyor. 

Yine yatırım, üretim ve istihdamdan yoksun “ekonomi politikaları”yla en zaruri harcamaları dahi kısan ve “vergileri tabana yaymak”la geniş kitleler daha da yoksullaştırılıp çöküşün ceremesi vatandaşlara yükleniyor. 

Millete rağmen iktidar koltuğunda kalma katakullisiyle ülkenin gerçek gündemi saptırılıp öteleniyor…

Okunma Sayısı: 1259
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Erhan

  30.4.2024 07:40:42

  İktidarın en iyi yaptığı atraksiyonlardan bir tanesi hedef saptırmaktır. Ellerinde tuttukları veya iradelerini satın aldıkları veya beyinlerini kiraladıkları basın ve yazar çizer, bağırır adamları vasıtasıyla bunda başarılı oldular.

 • S.topuz

  30.4.2024 04:37:37

  Ayneeen! Akıl için ve Âkiller için yol BİR'dirrrr! Tabiî ki anlayana ve anlamak isteyene! Sözde Vatansever, Milliyetçi ve Dindar olanlar utansın, şayet inatla yanlışta ayak diremeye devam ederlerse ve gereğini yapmazlarsa! Meselâ; Hükumet istifa ederek, Erken SEÇIM kararı alabilir ve SEÇİM bitene kadar acele "Millî Mutabakat Hükumeti" kurulabilir! Ya da Milletin Vekilleri istifa edebilir veya ana muhalefete geçebilirler! Başka çareler aramak BOŞA KÜREK çekerek, Memleketi uçurumdan aşağı yuvarlamaktır, sadece zaman kaybı ve Millî Servetin heba olması, Vatandaşların her geçen gün dahada Fakirleşmesi, itibarımızın zedelenmesi ve EKONOMIK dev kayıplardır, vesselam! 🙌🌹🤲🌹😢😭😪❤🕊🕊🕊🌏🇹🇷🇵🇸🇵🇸🇵🇸

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı