"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Batı toplumu ayakta İslam dünyası neden sessiz?

28 Nisan 2024, Pazar 02:28
İSRAİL’İN GAZZE’DEKİ KATLİÂMINA KARŞI BATI TOPLUMLARINDAKİ SİVİLLER TEPKİLERİNİ MEYDANLARDA ORTAYA KOYARKEN, İSLAM ÂLEMİNDEKİ TEPKİSİZ VE SESSİZ MEYDANLAR DİKKATİ ÇEKİYOR.

Batıda protestolara devam

Haftasonu olması itibariyle pekçok Batılı ülkenin meydanlarını dolduran siviller, İsrail’in Gazze’deki soykırımını protesto ettiler. ABD’de üniversite öğencilerinin İsrail’i protesto eylemleri polis müdahalelerine rağmen ülke geneline yayılırken, öğrencilere işçi ve sivil aktivistler de destek vermeye başladı. 

Bu sessizlik neden?

Gazze'de yaşanan onca katliam, soykırım ve zulme karşı, İslam Âleminin şehir meydanlarındaki sessizlik ve tepkisizlik de dikkati çekiyor. İslam Âleminin demokrasiden uzak yöneticilerinin, İsrail’i protesto eden sivillere karşı sert polisiye tedbirlere izin vermesi tepkiyle karşılanıyor.

***

İSRAİL’E KARŞI SİVİL TEPKİ YAYILIYOR

Batı toplumu ayakta, İslam dünyası neden sessiz?

ABD’NİN NEW YORK KENTİNDE, FİLİSTİN DESTEKÇİSİ GÖSTERİLERE YENİ KATILAN THE CİTY COLLEGE OF NEW YORK İSİMLİ ÜNİVERSİTEDEKİ PROTESTOLARA, ŞEHİRDEKİ BAZI İŞÇİ GRUPLARI VE SİVİL AKTİVİSTLER DE KATILDI. GAZZE DAYANIŞMA KAMPI, BU YÖNÜYLE, BİR ÜNİVERSİTEDEKİ ÖĞRENCİLERİN YAPTIĞI PROTESTONUN SOKAĞA TAŞIP HALKLA BİRLEŞMESİ ANLAMINDA İLK TEŞKİL ETTİ.

Üniversite kampüsünde, dayanışma kampının kurulduğu parkta Müslüman gençler, Cuma namazını birlikte kılarken, destek veren diğer protestocular ise, saygı gereği namaz esnasında protestolarına ara verdi. New York’ta yaşayan Ortodoks Yahudi cemaatinin bazı üyeleri de ellerinde İsrail ve Siyonizm karşıtı pankartlarla katıldıkları protestoda, “Filistin’in haklı davasının yanında olduklarını” açıkça belirtti.

‘’Hiç olmadığımız kadar güçlüyüz’’

Kampüslerdeki protestoların başlangıç merkezi olan Columbia Üniversitesindeki protesto grubu adına, City College‘daki Gazze Dayanışma Kampı’nda konuşan bir temsilci, üniversite kampüslerinde hiç olmadığı kadar güçlü olduklarını, talepleri karşılanana kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. Ayrıca, göstericilerin haberleştiği bir WhatsApp grubunda, City College yönetiminin Filistin destekçisi göstericilerin öğrenci temsilci grubuyla ‘’pazarlık için masaya oturmayı kabul ettiğini’’, bunun kendileri için ‘’büyük bir zafer anlamına geldiğini’’ belirten ifadeler paylaşıldı. ABD’nin dört bir tarafındaki üniversitelere yayılan Filistin destekçisi protestolara, birçok öğretim görevlisi, profesör ve bazı siyasetçilerin destek vermesi, üniversite yönetimlerinin bu gösterileri sonlandırmasını zorlaştırıyor.

İsrail karşıtı protestolar başkent Washİngton’a ulaştı

Columbia Üniversitesi’nde İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşı protesto etmek için öğrencilerin kurduğu çadır kampı ABD’nin dört bir yanındaki üniversite kampüslerinde benzer gösterilere yol açtı. Harvard Üniversitesi, New York Üniversitesi ve Austin’deki Texas Üniversitesi dahil ülke genelindeki üniversitelerde benzer protestoların son adresi başkent Washington oldu. George Washington Üniversitesi (GW) öğrencileri, hukuk fakültesi önünde Gazze ile dayanışma amacıyla kamp kurdu. Göstericiler, “İsrail’le ilişkiler kesilene kadar dinlenmek yok”, “Devrim” ve “Nehirden denize özgür Filistin” benzeri sloganlar attı. Öğrenciler, GW’nin İsrail’le bağlantılı şirketlerle ilişkilerini kesmesini, Filistin yanlısı öğrenci organizatörlerine karşı iddia edilen suçlamaları düşürmesini ve tüm bağış ve yatırımlar konusunda şeffaf olunmasını talep ediyor.

AA

Okunma Sayısı: 933
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • S.topuz

  28.4.2024 12:01:19

  "Allahü veliyyillezîne amenü!" "Allah c.c iman edenlerin dostudur!" "La tehzen, innallahe meana! Üzülme, muhakkak ki Allah (c.c) bizimle BERABERDIR! "Vallahü alâ külli şeyin GADÎR!" "Allah'ın c.c gücü her şeye yeter!" ALLAHÜEKBER, ALLAHÜEKBER! Allah c.c her şeyden ve herkesten daha BÜYÜKTÜR! "Allah'ü yütimmi NURİHİ, velev kerihel KAFİRUN!" "Allah c.c NUR'unu tamamlayacaktır, KÂFİRLER istemese de." اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ اٰخِرِ الزَّمَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ فِتْنَةِ الْمَس۪يحِ الدَّجَّالِ وَ السُّفْيَانِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنَ الضَّلَالَاتِ وَ الْبِدْعِيَّاتِ وَ الْبَلِيَّاتِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النَّفْسِ الْاَمَّارَةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شُرُورِ النُّفُوسِ الْاَمَّارَاتِ الْفِرْعَوْنِيَّةِ ٭ اَللّٰهُمَّ اَجِرْنَا مِنْ شَرِّ النِّسَٓاءِ .. "İnnallahe meassabirîn." Allah c.c Sabreden ve müsbet hareket ederek HAK ve HUKUKUNU MÜDAFAA EDENLERLE BERABERDİR! ZALİMLER, Kâfirler ve Münafıklar için yaşasın CEHENNEM! 👏🌷🤲🌷😭😤💗🌙☝️🕊🇵🇸

 • S.topuz

  28.4.2024 12:00:26

  Bu yapılan Katliam, Zulüm ve Tahribatların, masum Bebeklerin, Kadınların, Beli bükük Ihtiyarların ve Hayvanat ve Nebatâtın hesabları bu Dünyayla sınırlı kalmaz, işlenen günahlar, ZULÜMLER ve KATTLİAMLAR o kadar çok ki, ancak CEHENNEM, hatta Esfel-i Safilîn ancak temizler bu gibi KATİLLERİ! İyi ki AHİRET ve HAŞİR ve tekrar Diriliş var! Yoksa Zalimlerin yaptıkları yanına kâr kalacaktı! Mazlum ve Masumlar hakkını alamadan yok olup gidilecekti! KATİLLER, KÂFİRLER, ZÂLİMLER ve MÜNAFIKLAR için yaşasın CEHENNEM ve Esfel-i SÂFİLÎN! Lâilâhe İLLALLAH, MUHAMMEDÜN RASÜLULLAH! 🙌😢😓😭😡😤🌹🤲🌹🌙☝️🕊🕊🕊🇵🇸🇵🇸🇵🇸 ELHAMDÜLILLAHi âlâ külli halin, sivel küfri veddalal! Küfür ve DALALET dışında her şey için Allaha HAMDOLSUN! Amiiin.

 • S.topuz

  28.4.2024 12:00:00

  Filistin altmış seneden beri Zalim siyonistler tarafından IŞGAL edilmiş ve binlerce masum insanların KATLEDİLDİĞİ bir ülke! "İŞGALCİ İSRAİLIN kendini SAVUNMA HAKKI VAR"da , "MASUM FİLİSTİNİN yok mu?" Unutmayın, Sabrın da bir SONU vardır ve ADİL olun lütfen! Madem sivillerin hayatı bu kadar önemli, ki çok önemli, o halde hemen Canavarlaşmış ZALİM İSRAİLİN "HAMAS mezaliminin" bahanesine sığınarak yapmakta olduğu Katliamları ve yıkımları ve SOY KIRIMINI hemen ama hemen DURDURUN  EYYYY AB, BM, NATO, ABD,  ALMANYA, TÜRKİYE, JAPONYA, İspanya, Şili, Belçıka, Endonezya, Çin, RUSYA ve Alemi İSLÂM ve İNSANLIK, vs.! Bu ZULÜMLERE ve KATLİAMLARA susarak veya gizli açık destekleyerek, maddî ve manevî ORTAK OLMAKDAN artık vaz geçin geç OLMADAN lütfen!!! Çoook çoook  GEÇ kaldınız bile! 😭😡😤🙌🌷🤲🌷🌙☝️❤🕊🕊🕊🌍🇹🇷🇵🇸🇵🇸🇵🇸

 • S.topuz

  28.4.2024 11:59:21

  Bunların gözü dönmüş! Suçlu veya Suçsuz ayırmadan, hiç gözünü bile kırpmadan, vicdansızca katletmeye, yakıp yıkmaya devam ederek, etrafa ve tüm muhalif olanlara ve eleştirenlere de tehdit savurmaya devam ediyorlar! Bunların bu sorumsuzca ve kanunsuz ve keyfî uygulamaları sadece Gazzeliler ve Filistinliler için değil, bütün "İNSANLIK ve DÜNYA BARIŞI"için büyük bir "TEHLİKE ve TEHDİT" mahiyeti taşımaktadır! Tüm suçlular, uluslar arası Mahkemede gerekli ceza ve müeyideyi HAK ettiği şekilde acele almalı! Yoksa herkes kafasına göre, gayr-ı Kanunî hareket edecek olursa, bunun sonu nereye varacağını hayal bile edemeyiz, pek korkunç olur. Akl-ı Selim sahibi olan Dünya âlem "Mercilere ve Siyasîlere" duyurulur! Aksi halde YARIN çoook geç olabilir, Allah muhafaza! 👏👏👏😥😭😪😤😡🙌🌹🤲🤲❤🕊🕊🕊🌍🇹🇷🇩🇪🌍🇵🇸🇵🇸🇵🇸

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı