"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Büyük müçtehid İmâm-ı Â’zam Ebu Hanife

H. Muharrem OKUR
23 Mayıs 2020, Cumartesi
Bu hafta 2-3 ay önce kısmen okuduğum,“ Meşhurların Son Anları kitabından“ iki tarihi hadiseyi nakletmek istiyorum.

Bu konuyu yazmamın bir sebebi de Perşembe günü yaşadığım bir tevafuktur. Gündüz internetten izlediğim bir programda birinci tarihî hadiseyi örnek olması bakımından nakletmesidir.

“Yetmiş yaşındaki büyük âlimin her gün işkenceye maruz kaldığı ülkenin dört bir yanına yayılmıştı. Herkes bu hadiseye büyük infial göstermişti. Nasıl olurdu? İslâm’ın nurlu yolunu gösteren bu muazzez zata, bu dehşet verici davranış nasıl lâyık görülürdü? Suçu ne idi ki? Mevki makam kabul etmemek suç olur muydu?.. Her tarafta konuşulanlar bunlardı.

“İmam-ı Şafiî’nin, ‘Bütün insanlar fıkıhta Ebu Hanife’nin talebesidir’ sözleriyle tarife çalıştığı bu değerli İslâm büyüğü ise, günlerdir zindanda türlü türlü işkence ve hakarete uğrarıtılıyordu. Hergün yüz kamçı vurmaya başlamışlardı. Sık sık da, Halife Ebu Ca’fer Mansur’un yaptığı, ‘Başkadılık’ teklifini kabul etmesi söyleniyordu. Ebu Hanife de onlara, ‘Haksız davrananların, zulmedenlerin emrine girmem’ diyordu.

“Halife Ebu Ca’fer Mansur, âlimlerin nüfuzundan faydalanmak istiyordu. Ebu Hanife’ye de makam, mevki, ikramlar, hediyeler teklif ederek, kendi çıkarları için istihdam etmeye çalışılıyordu. Ebu Hanife ise, Hakk’ın hatırını bütün makam ve mevkilerden yüksek tutmuş ve bütün teklifleri doğruluk yolunda reddetmiş, idarecileri doğru yola çağırmıştır. Yapılan bütün zulümlere rağmen idarecilere ısrarla haksızlıktan ve zulümden vazgeçmelerini, adeletle hükmetmeleri gerektiğini söylemiştir. Bir gün Halife hediyeyi niçin reddettiğini sorduğunda Ebu Hanife, ‘Siz bana kendi malınızdan değil, beytü’l maldan, yani Müslümanların malından, hazineden hediye gönderdiniz. Benim ise bunda hiçbir hakkım yoktur’ cevabını vermiştir.

“Neticede idarecilerin işkencelerini günden güne arttırması üzerine ‘Allah’ım, kudretinle benden onların şerrini uzak kıl!’ şeklinde duâ eder ve birkaç gün sonra kamçı darbelerinin tesiriyle şehid olur.

İKİNCİ TARİHî HADİSE ÖMER BİN ABDÜLAZİZ

“...Kayınbiraderi  Mesleme b. Abdü’l-melik de kendisini ziyarete gelmişti. Mesleme, Ömer b. Abdülaziz’in sırtındaki gömleğin kirli olduğunu görünce, hemşiresi Fatıma’ya serzenişte bulundu ve ‘Emirü’l Mü’mininin esvabını yıkayınız!’ dedi.

“Bir gün sonra tekrar gelen Mesleme, gömleğin yıkanmamış olduğunu görünce, öfkelendi ve hemşiresine, ‘Ben size gömleği yıkayınız, diye emretmedim mi?’ diye çıkıştı.

“Ömer b. Abdülaziz’in muhtereme zevcesi kardeşine şu cevabı verdi: ‘Vallahi başka gömleği yok ki, onu giydireyim de bunu yıkayayım.’ Mesleme bu cevap karşısında gözyaşlarını tutamadı. Halife-i Müslimin, hilâfeti esnasında, kendisine yeni bir elbise alacak kadar parayı devlet hazinesinden almaya çekinmişti. Hakkı olan maaşı dahi almamıştı.

“Ömer b. Abdülaziz 720 tarihinde Şam’da vefat etti. Binlerce mü’min onun ardından gözyaşı döküyordu...”

Not: Mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik eder, ülkemiz ve İslâm âlemine hayırlı başlangıçlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim. Cenab-ı Hak üzerimizdeki maddî ve manevî musîbetleri kaldırsın. Âmin!...

Okunma Sayısı: 2510
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • kemal

  23.5.2020 16:50:07

  Baştaki örnek olunca devir de imrenilecek kadar güzel olmuş. Allah onlardan razı olsun.

 • Osman

  23.5.2020 13:20:34

  Zamanımız için Güzel örnek ler teşekkür ler

 • Toygar

  23.5.2020 09:02:04

  Biz de üç kuruş etmeyecek gayretlerimizi öne sürüp, Allah'ın salih kulu olma iddiasındayız, hele!..

 • Ömer Faruk özaydın

  23.5.2020 01:46:13

  Aziz ağabeyim, mühim bir mevzuyu işlemişsiniz. Tebrikler. Zaten bu hassasiyetlerin kaybolması değil midir bu gün yaşadığımız zulümler, iskenceler adaletsizlikler. Alimler ve hükümdarlar dünyayı tercih ettiler maalesef..

 • Gazi

  23.5.2020 00:54:38

  Nerde o zamanki dindarlar o zamanki müçtehitler o zamanki yöneticiler nerde şimdikiler. Birde dillerinden düşürmezler amelleriyle de onlar gibi olabilseler keşke...

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı