"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Muhalefetin rol modeli Demirel mi?

Ömer Faruk ÖZAYDIN
19 Haziran 2022, Pazar
Türkiye siyasi tarihine bakıldığında görülür ki; hoşgörüsüyle, esprileriyle, hesap/kitabıyla, derin ilmiyle, Türkiye’yi karış karış, en ücra köşedeki bir vatandaşı bile ismiyle bilen bir Demirel vardı.

Batının demokrasi, teknoloji ve evrensel hukuk değerleriyle, özüne bağlı fakat çarıktan ve susuzluktan kurtulma, darbelere karşı verdiği mücadele ile bilinen memleket sevdalısı, (gösterişsiz) dindar demokrat, hürriyetçi bir Demirel. 

Herkesin kaçtığı, askeri vesayetin baskı yaptığı, Nur talebelerinin tutuklandığı dönemlerde “Risale-i Nur’lar yasak olamaz, Said Nursi’ye âlim demeyenin alnını karışlarım” diyerek Nurculuğa açıktan destek verip, İnönü’nün “Nurcuların halifesi” (güya zemmine) şerefine mazhar olan Bediüzzaman ve Risale-i Nur’a dost Demirel.

Sadece dindarlara mı? Gazetecilerin onu kontrpiyede bırakmak ve ters bir söz işitmek için talebe hareketlerine; “yollar yürümekle aşınmaz” diyerek tarihi bir cevap veren Demirel...

Özellikle “Gezi olaylarının” senelerdir gündemi meşgul ettiği ve hak arayanların terörist, çürük ve s..rt.k ilân edildiği, ötekileştirme siyaseti olduğu bir dönemde ele alınırsa, Demirel’in nasıl bir demokrat olduğu daha net anlaşılır.

Demirel o gün; “birtakım olaylar oluyor, hareketler var. Bunlar oluyor diye asabınız bozulmasın, sokaklar eskimez. Mühim olan mesele bu hareketin saldırı halini almamasıdır” dediği tarihe mal olmuş Demirel...

Demirel’den sonra siyaset günyüzü görmedi desek mübalağa olmaz herhalde. 28 Şubat süreci AKP’nin piyasaya sürülmesi derken ne seviye kaldı ne de hükûmeti sallayacak bir lider. Hukuksuzlukların artması, tek adam rejimi ve onun getirdiği karanlık tablodan kurtulma çabaları derken; Kılıçdaroğlu’nun adalet yürüyüşü, Risale-Nurlar’ın serbest bırakılması için verdiği mücadele, iktidar tarafından mağdur edilmesi karşısında parlamento da grup kurması için partisinden istifa ettirip İYİ partiye milletvekili vermesi, 6’lı masanın kurulmasına öncülük etmesi, feragati, mütevazı kişiliği, şatafata değer vermemesi, demokrat, herkesi ve herkesimi kucaklayan duruşuyla Demirel’i rol model aldığı görüntüsü sergilemekte. Son konuşmalarında aynen Demirel’in 91 seçimlerinde “düşün peşimize” dediği gibi geçmişten helallik dileyerek dindarlardan oy istemesi.

Tabiî bu 6’lı masaya da sirayet ediyor. DP zaten merkezde ve özgül ağırlığı var. Akşener, milliyetçi oylara talipse de DYP’den gelme, dolayısıyla misyona yabancı değil. Esas olan milli görüş geleneğinden gelen; Davutoğlu, Karamollaoğlu ve Ali Babacan gibilerin de bu merkeze doğru gelmeleri. 6’lı masa ortak dekorasyonları da bunun göstergesi. 

En son Türk Demokrası Vakfı’nda, başta Kılıçdaroğlu ve diğer siyasilerin topluma demokrasi ve güven veren mesajlarını gördüğümüzde aynen Demirel’in “Aydınlar Ocağı”nda yaptığı konuşmaları akla getirdi. Sahi ne çok özlemişiz o günleri ve Demirel’i. 

Vefatının 7. Sene-i devriyesinde bir kere daha rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.

Okunma Sayısı: 1254
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  19.6.2022 16:10:18

  Demirel rol modeldir,ama onun yerini tutacak kimse yok.Hem de mevcüt duru ma göre en mükemmel modeldir.Basireti,dirayeti,feraseti,cesareti,demokratlığı,ahrarlığı siyasi mahare ti itibarıyla yeri doldurula mayacak ender devlet adamlarından biriydi rah metli Demirel.O kadar şid detli engelere,baskılara ve düşmanlıklara rağmen ül keye büyük hizmetler yap tı.Siyaset noktasında dai me bir ümit ve sığınak oldu.Yol gösterici ve prob lem çözücü oldu.Rahmetli Demirel müthiş bir denge insanı idi.Ayırım yapmaz, herkesi kucaklardı.Ülkesi ni çok severdi.Hizmet sev dalısıydı.Kıvrak bir zekâye sahip,hem düşündürür ve hemde güldürürdü.Siya sette bir neşe ve seviç kaynağıydı.Onun dünya sında karamsarlıl yoktu.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı