"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Doğruyu ifade edebilmek

13 Ekim 2021, Çarşamba
İmanî, Kur’ânî, İslâmî hizmetlerde teslimiyet ve gönüllülük esastır. Kendi nefis ve şeytanını susturarak ihlâsla, sadâkatle Allah yolunda, Allah’ın emrettiği hizmetlere talip olmak ve bizatihi yaşayarak içerisinde yer almak…

Teslimiyet ve gönüllülüğü ihlâs ile yapanlar ise neticeden ve zaferden mes’ul olmazlar. Çünkü mü’min bir insanın imanının gereği yapacağı işlerden, koşturmadan, vazife yapmaktan, tebliğ ve irşaddan sorumlu/mes’ul olması gerekmektedir.

Hedef daima iyi olmalı. Yoksa kötünün iyisini hedefe koyanlar bu girdaptan çıkamazlar. Çünkü Kur’ân, iman, İslâmiyet gönüllüleri iyi olan, iyi olacak olan ve iyi olabilecek olan irşadî hallerden ve durumlardan sorumludurlar.

Bizler hizmet hademeleri olarak yalnız ve yalnız ihlâsla, elif gibi dosdoğru olarak ve ye gibi eğriliklerden kaçarak iman hakikatlarını anlatmak ve aktarmak noktalarından vazifeli ve sorumluyuz.

Şevkin, ümidin ve tesanüdün kırıldığı anlarda ihlâsla bu imanî, Kur’ânî, İslâmî hizmet ve vazifeler yapılamaz, yerine  tam hakikatıyla getirilemez.

Kul olarak yanlış yapabiliriz. Ama hizmet erleri olarak, yanlışlarımıza bahaneler ve sebepler bularak kaytarmak bizim işimiz değildir. Yanlızca şunu hiç unutmamalıyız ki; hakkı, hakikatı, doğruyu ifade etmek, anlatmak ve anlamaktan sorumluyuz.

Rabbim bütün Kur’ân hizmeti hadimlerine inşallah aşk, şevk, ümid ve tesanüd içerisinde ihlâsla ve sadâkatle hizmet etmeyi imanî Kur’ânî ve İslâmî hizmetlerde bulunmayı nasip etsin.

Okunma Sayısı: 704
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Abdullah Tunç

  13.10.2021 18:51:08

  En fazla içtima-i ve siyasi alanda hatalar,kusurlar,gü nahlar işleniyor.Her kesim de bunlar oluyor.Peki bu hata,kusur ve günahlara karşı bizler ne yapıyoruz. Bunları ikaz etmek,uyar mak ve doğruları göster me hususunda gerekli gayretleri gösteriyormu yuz? Kim olursa olsun çe kinmeden,korkmadan ikaz vazifemizi yapıp,doğruları gösterebiliyor muyuz? İçi mizde,cemaatımızda,kom şumuzda,çarşıda,pazarda bir sürü haksızlıklar yapılı yor,mani olmaya çalışıyor muyuz? Şu anda bunu ceridede göremiyorum. Bir duyarsızlık görüyorum.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı