Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 30 Ocak 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Şaban DÖĞEN

Allah Resûlünün son tavsiyeleriHz. Ali'nin rivayet ettiğine göre Resûl-i Ekremin (asm) ümmetine en son tavsiyeleri şuydu: "Namaza dikkat ediniz. Emriniz altındakiler hakkında da Allah'tan korkunuz."1

Hz. Enes'in rivayet ettiği hadiste de "kadınlar"ı özellikle tasrih ederek hadiste "kadınlar ve emriniz altındakiler hakkında da Allah'tan korkunuz"2 ifadelerini kullanıyor.

Veda Hutbesinde Allah Resûlü (asm) bir nev'î mü'minlerin görevlerini özetlediği gibi en son tavsiyesinde de özellikle namaza ve kadınlarla emir altında bulunanların haklarına riâyet etmeye dikkat çekmesi oldukça anlamlı değil mi? Demek bunlar ihmal ve sûistimale müsait meseleler. Mü'minin en çok titizlik göstermesi gereken hususların başında bunlar gelmeli.

Bunlardan birincisi olan namaz, mü'minin hayatında dinin temel taşlarından biri olacak kadar önem taşır. Peygamberimiz de (asm) "İslam beş esas üzerine kurulmuştur"3 buyururken bunların başında namazı saymıyor mu?

Namaz, Allah ile kul arasındaki manevî bir bağ. Bu bağ ne kadar kuvvetli olursa insan o ölçüde söz ve davranışlarını kontrol altına almayı başarır, haramı helâli bilir; iyiliklere koşar, kötülüklerden kaçar.

Kadınlarla emir altındakilere yapılacak görevler ise kul haklarıyla ilgilidir. Kul hakkına dikkat eden insan da görevlerini yapmada titiz davranır, hak ve hukuk çiğnemekten kaçınır. Kadın anadır, ailenin belkemiğidir. Aile yuvasının küçük bir Cennet olmasında birinci rol kadına aittir. İlk tesanüd, dayanışma, kaynaşma ise ailede başlar. Kaynaşmış, bütünleşmiş ailelerden meydana gelen bir toplum da birlik ve beraberlik içinde olur.

Sevgi ve merhametin ilk uygulama yerleri de ailedir. Allah'ın, varlık ve birliğine delil olarak birbirlerine ısınmaları, birbirleriyle kaynaşmaları için eşlerin kalblerine sevgi ve merhameti koyduğunu4 biliyoruz.

En güçlü toplumlar güçlü ailelerden meydana gelir. Güçlü aileler ise karşılıklı görevlerin yapıldığı, hak ve hukuka riâyet edildiği ailelerdir. Sevgi, saygı, hoşgörü, karşılıklı anlayış ve yardımlaşmanın hâkim olduğu bir ailede hak ve hukuka uyulur ve orada huzur ve saadet vardır.

Bütün tavsiyeler huzur ve saadeti temin için değil midir? Kur'ân iyi geçimi öğütler: "Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız, olabilir ki birşey sizin hoşunuza gitmez de Allah onda birçok hayır takdir etmiş olur"5 buyurur.

Hoşgeçimin prensiplerinden birini de Allah Resûlü (asm) şöyle anlatırlar: "Hiçbir mü'min, hanımına kin beslemesin; bir huyundan hoşlanmazsa başka bir huyundan hoşlanır."6

Bu âyet ve hadisler ışığında iyi geçimi esas alan aile fertleri, üzerlerine düşenleri yapmada gereken fedâkârlıkları esirgemezler.

Dipnotlar:

1- İbni Mace, Vesaya: 3. 2- Musannef, 5: 436. 3- Buharî, İman: 1; Müslim, İman: 21; Tirmizî. İman: 3.; 4- Rum Sûresi: 21.

5- Müslim, Rada: 61. 6- Nisa Sûresi: 19.

30.01.2008

E-Posta: sdogen99@ttnet.net.tr


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (29.01.2008) - Îsarda zirve insanlar

  (28.01.2008) - Faydalının peşinde koşmak

  (27.01.2008) - En büyük saadetler

  (26.01.2008) - Hayat kurtarmak

  (25.01.2008) - Görünmeyenleri görebilseydik

  (24.01.2008) - Gençliğe sevgi

  (23.01.2008) - Hayra vesile olmak

  (22.01.2008) - Kardeşçe hayat

  (21.01.2008) - Terörün ilâcı

  (20.01.2008) - Bir hakikat var

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Sami CEBECİ

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT


 Son Dakika Haberleri