Click Here!
      "Gerçekten" haber verir 09 Mayıs 2008

Eski tarihli sayılar

Görüş, teklif ve
eleştirilerinizi
okurhatti@yeniasya.com.tr
adresine bekliyoruz.
 

Rifat OKYAY

Haydi yemeğe!Elimize alıp şöyle bir baktığımız değil de, okumak anlamak için alıp okuduğumuz kitaplar, yazılar… Samimî ve isteyerek, iştiyakla okumak. Kalbî, ruhî, aklî istifade ve istifazayı hedefleyerek, tefekkür ve tezekküre ulaşabilecek şekilde, tarzda okuyarak faydalanabil-diğimiz kitaplar ve yazılar.

Her kitabı ve yazıyı değil de evvel emirde, öncelikle ihtiyaç olanları, bunların içinden de en çok ihtiyaç olanı bulup, kütüphane raflarına bırakmadan her yerde ve her zamanda faydalanmayı hedefleyerek okumak… O zaman faydası yoksa okumamak. Ve asla okumak için okumamak. Anlamayı hedefleyerek okumak…

Eğer okunan satırlar, yazılar, kitaplar okuyanı başka bir ruh iklimine, başka lezzetli bir âleme götürebiliyorsa okumaya devam etmek hem de ısrarla ve devamla… Başlangıçta az olsun, devamlı olsun, ama sonraları çok olsun hem de doyurucu olsun… İşte fayda ve tesiri ortaya koyabilen okumak. Sorular ve cevapları, vurucu ve önemli noktaları değil anlamayı esas alarak ve bunu kendimiz açısından nazara vererek okumak ve hazların lezzetlerin, zevklerin netice vereceği bir tefekkür ve tezekkürün içinde bulunmak…

Önemli olan manevî sofraların kurulmasında kalp, ruh ve akıl tabaklarına nasip olacak, dökülecek, konacak bilgilerin peşinde koşmaktır.

Okumaya iştiyakla, büyük bir arzuyla gönül vermek ve gerçekten okumayı istemek yüzde elli yolu kat etmektir. Bundan sonra kalan yol için önce yavaş daha sonraları hızlı adımlar gerekiyor. İlk anda koşmaya hiç gerek yok, yeter ki önceleri isteğimizi, okuma aşkımızı sabırla koruyarak devam ettirelim.

Bu işi nasıl yapalım? İnat denen şeyin ısrarını isteğe çevirelim. Yemek yemenin su içmenin önünde kim durabilir? Kimse… Çünkü çok büyük bir isteğe çevrilmiş bir ihtiyaçtır. Öyle ise okumak için de inat edelim ve sabır gösterelim. Neticede ihtiyaç haline gelecek olan isteği elde edeceğizdir. İnşaallah.

Muhatap biz olduğumuza göre Kur’ân okumak, cevşen okumak, cemaatle namazlara devam etmek, tesbihat yapmak, sohbetlere iştirak etmek, dikkatle ders dinlemek okumanın manevî destekçileri ve özendirerek, devamlı olarak okumanın yardımcılarıdırlar… Yeter ki bulunduğumuz ruh ve hal iklimine yeni, yepyeni, taze ve taravettar, lezzetli, zevkli iklimleri ilâve etmek, katmak isteyelim.

Okuma isteğinin müteharriki ise nefsimizle birlikte toplum ve birlikte hareket ettiğimiz arkadaşlar olmalıdır herhalde. Dünyevî her şeyimizi paylaştığımız insanların, uhrevî ve manen değerli mânâ ve kavramlar içinde muhakkak bir katkıları, destekleri olmalıdır. Haydi yemeğe, içmeye gidelim, haydi gezelim, hadi lak lak yapalım… Yerine haydi okumaya, haydi okuyalım, haydi okuduğumuzu tartışalım ve benzeri cümlelere doğru yönlendirici ve ısrarcı olmalıyız. Haydi…

09.05.2008

E-Posta: rifatokyay@hotmail.com


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (18.04.2008) - Fikren ihtiyar olmak

  (11.04.2008) - Tarih diye diye (3)

  (28.03.2008) - Tarih diye diye (1)

  (14.03.2008) - Dipsiz kazanda oyalananlar

  (07.03.2008) - Civcivden fakir

  (29.02.2008) - Herkes Fatih’liğini ilân etsin

  (22.02.2008) - Aranılan birinci özellik

  (15.02.2008) - Teşekkür name

  (08.02.2008) - Boş tenekelere özenmemek!..

  (02.02.2008) - Safinaz ne diyorsun?

 

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdurrahman ŞEN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Davut ŞAHİN

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Gökçe OK

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hülya KARTAL

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Hüseyin YILMAZ

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  Kemal BENEK

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mahmut NEDİM

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Murat ÇİFTKAYA

  Mustafa ÖZCAN

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Nurettin HUYUT

  Osman GÖKMEN

  Raşit YÜCEL

  Rifat OKYAY

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet Bayri FİDAN

  Saadet TOPUZ

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Sena DEMİR

  Serdar MURAT

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin Uçal ABDULLAH

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Zeynep GÜVENÇ

  Ümit KIZILTEPE

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT