31 Temmuz 2009 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Nejat EREN

Bediüzzamanla bütünleşen şehir ve mevlid


A+ | A-

Bu haftaki yazımıza bir düzeltme ile başlayalım. Pazartesi günü gazetemizde çıkan Van Mevlidi ile ilgili haberimiz şu ifadelerle başlamıştı: “1967 Çoravanis Köyünde başlayan ‘Van Mevlidi’ yürüyüşü uzun süren bir inkıtadan sonra (2008) geçen yıl Ağustos’unda başlamıştı bu yılda kaldığı yerden farklı bir aşk ve şevkle devam ediyor Elhamdülillah.”

Bu ifadelerin yanlış anlaşılabileceğini değerli bir yazar dostumuz telefonla anında ikaz etti. Şöyle diyordu: “Yazının başındaki ifadelerden, Van Mevlidi sanki 1967’de bir defa yapılmış. Ondan sonra da bir daha yapılmamış geçen yıl ve bu yıl yapılmış.”

Biz her ne kadar yazının detayında 1980 İhtilâliyle Van ve Isparta Mevlidlerinin inkıtaya uğradığını söylesek de, bu dostumuz bir düzeltme ve tavzih gerektiğini ifade etti. Biz de haklı bularak bu düzeltmeyi yapıyor ve eksik anlaşılma olduysa siz dostlarımızdan özür diliyoruz. Bizi ikaz eden değerli dostumuza da teşekkür ediyoruz.

Evet, esas konumuza gelirsek: Bu yılki Van Mevlidi şahsî kanaatime göre geçen yıla nazaran daha çok mecrasına oturdu, maksat hâsıl oldu. Maksat neydi? Doğuyla, batıyı, batıyla doğuyu kaynaştırmak, kucaklaştırmaktı. Camiamızın birlik ve beraberliğini pekiştirmek ve bu birlik ve beraberliğin millet–devlet kaynaşması şekline dönüşmesine katkıda bulunmak. Bu münasebetle her ikisine de hizmet olduğu aşikârdır. Milletimizin ve halkımızın muhtaç olduğu kaynaşma, kardeşlik, manevî ve kültürel bağlılığımızı her şeye rağmen devam ettirerek dosta da düşmana da bunu gösterip ispat ettik. Elhamdülillâh.

Geçen yılki mevlidde ister istemez bazı konularda eksiklikler olmuştu. Çünkü aradan çok uzun bir sürenin geçmesi, tam olarak hazırlık yapamama, bazı kafalardaki soru işaretleri gibi konulardan dolayı; katılım, yerli yeterli olmamıştı. Fakat bu yıl geçen yılın tecrübesiyle gerek Van Temsilciliğimiz, gerekse de buradaki cemaat ve Yeni Asya’nın merkezindeki yetkililer daha organizeli ve plânlı hazırlanmışlardı.

Van Yeni Asya Temsilcisi muhterem arkadaşımız Şahabeddin Öztürkçü başta olmak üzere, bu ilde bulunan, camiadaki herkes büyük bir aşk ve şevkle meseleye sahip çıkıp, her türlü fedakârlığı yaptıklarını ve icra ettiklerini bizzat gördük. Hepsine teşekkürlerimizi bildiriyoruz.

Aşırı derecedeki şiddetli sıcağa, ekonomik krize, hastalık ve yaşlılığa rağmen; Anadolu’nun istisnasız her köşesinden, bu mevlide iştirak eden bütün dostlarımızı da gerçekten tebrik ediyoruz.

Yılların hasreti giderildi. Yakın, uzak demeden bu serhat şehrine gelen her gönül dostu Üstad Bediüzzaman’la bütünleşen ve onun hayatında çok büyük öneme haiz tarihî ve mübarek yerleri ziyaret etti. Her gelen kafile Van Kalesi, Horhor Medresesi, Çoravanis Köyü, Erek Dağı, Tahir Paşa Konağı gibi mekânlara uğradı. Eskiden görenler hatıraları canlandırıyor, ilk gelenler de o dehşetli zamanların çetin şartlarını, hayalen de olsa bir nebze yaşamaya çalışıyorlardı.

Yönetim Kurulumuz da daha önce aldığı bir karar gereği olarak aylık mutat toplantısını burada yaptı. Bu bölgenin bütün il ve ilçe temsilcileriyle hizmetimize taalluk eden bütün meseleleri ortaya konulan her türlü fikir görüşülüp, müzakere edildi. Yayınevi yetkililerinin de katıldığı bu bölgede bulunan yirmi üç il ve ilgili ilçelerin temsilcileriyle “Ramazan Kampanyası” ile ilgili yapılan toplantıda alınan kararlar bu bölgemiz başta olmak üzere camiamıza ve insanlığa hayırlı neticeler getirir İnşallah. Ortaya konan fikir ve düşünceler; gereği yapılmak üzere her iki toplantı sırasında da kayıt altına alındı.

Netice olarak; bu ülkede çok önemli bir misyon ve hizmeti omuzlamış “Yeni Asya Nur Camiası” kendine yaraşır ve yakışır bir şekilde bu yıl da Van’da güzel bir hizmete ve faaliyete hep birlikte imza attı. Elhamdülillâh.

Daha nice ihlâs ve samimiyet dolu hizmetler ediyoruz.

Not: Çok değerli ve yakın dostum hizmet eri Mehmet Kılıçoğlu’nun vefatını teessürle öğrendim; kendisine Allah’tan rahmet, eşi, çocukları, akraba ve dostlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyor taziyetlerimi sunuyorum.

Yine çok samimî dostum ve dâvâ arkadaşım muhterem insan Mehmet Güntay’ın değerli babası H. İbrahim Güntay’ın Hakkın rahmetine kavuştuğunu teessürle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, çocukları, akraba ve dostlarına baş sağlığı ve sabırlar diliyor taziyetlerimi sunuyorum. (N. E.)

31.07.2009

E-Posta: nejateren@saidnursi.de


 
Sayfa Başı  Yazıcıya uyarla  Arkadaşıma gönder  Geri


Önceki Yazıları

  (02.09.2009) - Rahmetle kucaklaşmak, hizmetle hemhâl olmak

  (21.08.2009) - Ayların sultanını karşılarken

  (14.08.2009) - Nur dairesinin özlü bir tarifi ile Nur Talebesinin sorumluluk ve vasıfları

  (07.08.2009) - Nurun iki fedakâr kahramanını Hakk’a uğurlarken

  (31.07.2009) - Bediüzzamanla bütünleşen şehir ve mevlid

  (27.07.2009) - Van’da Bediüzzaman coşkusu

  (24.07.2009) - Ahir zamanın dehşeti, işaretleri ve korunma yolları

  (17.07.2009) - Hayatı olumlu ve verimli kılmak

  (10.07.2009) - Farklı vadiler

  (03.07.2009) - Isparta güller diyarı, gönül, hizmet ve tarih şehri

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Ahmet ARICAN

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Atike ÖZER

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H. İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Nejat EREN

  Nurullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Mehmet Kutlular’ın STV Haber’deki programını izlemek için tıklayın.
Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu
Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.