30 Nisan 2010 ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR Mobil İletişim Künye Abonelik Reklam Bugünkü YeniAsya!

Eski tarihli sayılar

Günün Karikatürü
Gün Gün Tarih
Dergilerimiz

Mehmet KARA

Üç sene geçti hâlâ yayında…


A+ | A-

Türkiye demokrasi tarihinin kara lekelerinden birisi olan bir “kara gün”ün daha yıldönümünü kutladık! 1960’ta kanlı darbe ile başlayan “darbeler süreci” muhtıralar ile siyasî iradeye müdahalelerle devam etmiştir. Bunlardan birisi de 27 Nisan e-muhtırasıdır.

27 Nisan 2007 tarihinde Genelkurmay’ın internet sitesinde yer alan ve sonradan e-muhtıra diye isimlendirilen “bildiri”nin sonuçları siyasette bazı neticeleri olmuştur. 27 Nisan e-muhtırasının en önemli sonuçlarından birisi, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda Anayasa Mahkemesinin aldığı karar olmuştur. 367 sayısının seçilmek için alınması gereken asgari oy olarak kabul edilmesi ciddî tartışmaları beraberinde getirmiştir. Diğer bir neticesi de 20 milyar dolarlık ekonomideki zararlardır.

Bu dönemin öncesi ve sonrasını şöyle bir hatırlatalım:

27 Nisan 2007 günü Meclis, 11. cumhurbaşkanını seçmek için toplandı. Seçimde tek aday Abdullah Gül’dü. Ancak eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun, “Cumhurbaşkanlığı seçimi için Meclis’te 367 vekilin bulunması gerekir” görüşünü kabullenen CHP, oylamaya katılmadı. Oylamaya 361 vekil katılırken, Gül, 357 oy aldı. Toplantı yeter sayısı 367’yi bulmadığı iddiasıyla CHP, oylamayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı. Aynı günün gecesi saat 23.20’yi gösterirken Genelkurmay, internet sitesinden yayınladığı bildiri ile sürece müdahale etmiş oldu.

Bildiride neler yoktu ki… “Laiklik elden gidiyor”la başlayan, Kutlu Doğum Haftası faaliyetlerine, çeşitli illerde Kur’ân okuma yarışmalarının düzenlenmesine, dinî sohbetlerin yapılması ve ilâhilerin söylenmesine varıncaya kadar birçok şey yer aldı. Ve sürecin endişeyle izlendiği belirtilirken, “laiklik” vurgusunu yapıldı. Bildirideki en ilginç gerekçe, Kutlu Doğum Haftası faaliyetlerinin 23 Nisan kutlamalarına alternatif hale getirildiğinin söylenmesi olmuştu. Bir de bildirinin son cümlesinde yer alan “Ne mutlu Türküm diyene!’ anlayışına karşı çıkan herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin düşmanıdır ve öyle kalacaktır” denmesi bir başka trajediydi.

Hükümet, e-muhtıraya ertesi gün cevap verdi: “Başbakan’a bağlı bir kurum olan Genelkurmay Başkanlığı’nın herhangi bir konuda hükümete karşı bir ifade kullanması demokratik bir hukuk devletinde düşünülemez…”

Sonuçları malûm: 11. cumhurbaşkanı seçilemedi, erken seçim kararı alındı. Seçimlerin ardından “mağdur” görünen AKP, yüzde 46.58 oy alarak iktidara geldi. Gül, seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı olarak Köşk’e çıktı.

Yıllar sonra dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, bildiriyi kendisinin yazdığını söyledi. Bildiri, Büyükanıt’ın Erdoğan’la görüşmesinin ardından bir süreliğine siteden kaldırılmasına rağmen sonradan Genelkurmay internet sitesine yeniden konuldu ve bunca tartışmalara rağmen hâlâ da yerinde duruyor. Bu bildirinin müdahale olmadığını söyleyen Büyükanıt, Anayasa Mahkemesinin kararının kendilerini haklı çıkardığını söyleyerek de, ibretlik bir cümle sarfetti.

Gelinen safhada bildiride dikkat çekilen “Kutlu doğum 23 Nisan törenlerine alternatif” cümlesinden sonra haftanın tarihi değiştirildi. Daha önce 20-26 Nisan tarihlerinde kutlanan hafta bu tarihten sonra 16-22 Nisan tarihlerinde kutlamaya devam ediyor. Bu bile bu açıklamanın bir bildiri mi, yoksa e-muhtıra mı olduğunu göstermesi açısından önemlidir.

Şimdi sorular, anayasa değişikliği teklifinde ihtilâlcilere yargılanma yolunu açan geçici 15. madde kaldırılırken, siyasete müdahale ettiği söylenen bu bildiriyi kaleme alanların yargılanıp yargılanmayacağında düğümleniyor. Kimin yazdığı belliyken ve bildiri hâlâ yayınlandığı yerde dururken bu soruya üç sene sonra dahi cevap verilmemesi de düşündürücü.

* * *

KAVGA ETMEYİN,

DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKIN

“27 Nisan bildirisi” bu sene ülkenin değişik yerlerinde protesto edildi. En ilginci de Ankara’da Abdi İpekçi Parkında Dünya Demokrasi Hareketi’nin yaptığı tiyatrolu eylem oldu. Eylemde, karşılıklı iki masa oluşturulmuştu. Masaların birinde “Millet Meclisi” diğerinde, “Sözde değil, özde(n) kışlası” yazıyordu. Meclis’te iktidar ve muhalefet partilerini temsil eden kişiler kavga ederken, diğer masadakiler onların bu hallerine gülüyorlar bir yandan da “bildiri” hazırlıyorlardı. Sonrasında kavga bitmeyince bildiri okundu. Tam o sırada gerçekleşen bir olay eylemden daha çok dikkat çekiciydi. Skeçli eylemi izleyen bir seyircinin milletvekillerini temsil edenlere “Kavga edin, edin. Biz de burada birbirimizle kavga edelim” demesi bütün dikkatleri üzerinde topladı. Zira, son günlerde de Meclis’te yaşanan kavgalar artık milletin büyük tepkisini çekiyor.

Sonrasında hazırlanan “e-demokrasi” bildirisi okundu ve bir mesaj verildi. “Ülkem için demokrasi… Demokrasi varsa gerisi teferruat…” O izleyicinin de verdiği mesaj, “Kavgayı bırakın demokraside birleşin. Böyle şeylere meydan vermeyin oldu.

Bir daha ihtilâller, muhtıralar, postmodern darbeler, e-muhtıralar yaşanmasın isteniyorsa, Türkiye demokrasisinin böyle kara günler görmemesi için demokrasiye sahip çıkmak herkesin görevi… Bunun içinde demokratikleşmenin önünde engel olan takozları kaldırıp, özgürlüklerin önünü açacak çaba içinde olmak gerekir.

30.04.2010

E-Posta: [email protected]


 
Sayfa Başı  Geri


Önceki Yazıları

  (25.04.2010) - “Başlarına belâ alacaklar!”

  (24.04.2010) - Yeni anayasaya kimin gücü yetecek?

  (23.04.2010) - Değişikliğin seyri

  (19.04.2010) - Meğer “güçleri bu kadar”mış

  (18.04.2010) - “İma” mı, değil mi?

  (17.04.2010) - Muhalefet boşluğu ya da alternatifsizlik

  (16.04.2010) - Gündem yoğun o zaman…

  (11.04.2010) - ‘Ciğere ihtiyacımız yok!’

  (10.04.2010) - Değişikliğin akıbeti

  (09.04.2010) - Yargıda “sorun” nerede?

Bütün yazılar

YAZARLAR

  Abdil YILDIRIM

  Abdullah ERAÇIKBAŞ

  Abdullah ŞAHİN

  Ahmet ARICAN

  Ahmet BATTAL

  Ahmet DURSUN

  Ahmet ÖZDEMİR

  Ali FERŞADOĞLU

  Ali OKTAY

  Ali Rıza AYDIN

  Atike ÖZER

  Baki ÇİMİÇ

  Banu YAŞAR

  Cevat ÇAKIR

  Cevher İLHAN

  Elmira AKHMETOVA

  Fahri UTKAN

  Faruk ÇAKIR

  Fatma Nur ZENGİN

  Gökçe OK

  Gültekin AVCI

  H. Hüseyin KEMAL

  H.İbrahim CAN

  Habib FİDAN

  Hakan YALMAN

  Hakan YILMAZ

  Halil USLU

  Hasan GÜNEŞ

  Hasan YÜKSELTEN

  Hüseyin EREN

  Hüseyin GÜLTEKİN

  Kadir AKBAŞ

  Kazım GÜLEÇYÜZ

  M. Ali KAYA

  M. Latif SALİHOĞLU

  Mehmet C. GÖKÇE

  Mehmet KAPLAN

  Mehmet KARA

  Mehmet YAŞAR

  Mehtap YILDIRIM

  Meryem TORTUK

  Mikail YAPRAK

  Murat ÇETİN

  Muzaffer KARAHİSAR

  Nejat EREN

  Nimetullah AKAY

  Osman GÖKMEN

  Osman ZENGİN

  Raşit YÜCEL

  Recep TAŞCI

  Rifat OKYAY

  Robert MİRANDA

  Ruhan ASYA

  S. Bahattin YAŞAR

  Saadet BAYRİ

  Saadet TOPUZ

  Said HAFIZOĞLU

  Saliha FERŞADOĞLU

  Sami CEBECİ

  Selim GÜNDÜZALP

  Semra ULAŞ

  Suna DURMAZ

  Süleyman KÖSMENE

  Umut YAVUZ

  Vehbi HORASANLI

  Yasemin GÜLEÇYÜZ

  Yasemin YAŞAR

  Yeni Asyadan Size

  Zafer AKGÜL

  Ümit KIZILTEPE

  İbrahim KAYGUSUZ

  İslam YAŞAR

  İsmail BERK

  İsmail TEZER

  Şaban DÖĞEN

  Şükrü BULUT

Dergilerimize abone olmak için tıklayın.
Hava Durumu

Yeni Asya Gazetesi, Yeni Asya Medya Grubu Yayın Organıdır.
Kurumsal Linkler: Risale-i Nur Kongresi - Bediüzzaman Haftası - Risale-i Nur Enstitüsü - Yeni Asya Vakfı - Yeni Asya Gazetesi - Bizim Radyo
Sentez Haber - Yeni Asya Neşriyat-Promosyon - Köprü Dergisi - Bizim Aile - Can Kardeş - Genç Yaklaşım