"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

O zaman öyleydi, şimdi böyle mi yani?

Hüseyin GÜLTEKİN
29 Nisan 2019, Pazartesi
Üstad Bediüzzaman’ın; Demokrat siyasî kadroların başa gelip, muvaffak olmaları için “İslâmiyet, vatan ve Kur’ân” adına açıktan destek vererek, nokta-i istinat olduğu ve talebelerine de bu yönde ikaz ve tavsiyelerde bulunduğunu ihvanlar olarak her halde haberdar olmamız lâzım.

Üstadın, bu açık ve net mesajlarına ilâve olarak, Risale-i Nur’un bilhassa Kastamonu ve Emirdağ Lâhikaları olmak üzere Külliyat’ın muhtelif eserlerinde de Üstad’ın ısrarla Demokratlara olan tercihleriyle ilgili mesaj ve tavsilerini her halde okumuşsunuzdur.

Ama görülüyor ki o gibi bahisler ya hiç okunmuyor veya “o zaman öyle idi.. Şimdi şartlar değişti, Üstad şimdi olsaydı bizim gibi siyasî tercihte bulunurdu...” gibi tekellüflü, bir kadar da manevî mesuliyeti gerektiren yorum ve te’villerde bulunuyorsunuz. Her konuda olduğu gibi siyasî ve içtimaî mevzularda da bütün nev-i beşere yol gösteren, çağlara ışık tutan, tavsiye, ölçü ve prensiplerle bütün insanlığa yol gösteren bir dahiyi; “o zaman öyle idi.. Şimdi olsaydı böyle demezdi” gibi içi boş, tekellüflü yorum ve te’villerin sizce bir inandırıcılığı var mı?

Üstadın belli zamanlarla ve şartlarla kayıtlı olmayan, çağları kapsayacak şekilde nazarlara verdiği ölçü ve prensiplerini, ikaz ve tavsiyelerini kulak ardı ederek; güya rehber olarak ittihaz ettiğiniz Nurlar’dan en küçük bir örnek, en basit bir işaret, en ufak bir ima getirmeden “o zaman Demokratlardı; şimdi de AKP...  O zaman Menderes’di; şimdi de Tayyip Bey...” Ne şahane teşbih ve tesbitler değil mi? 

Tıpkı geçmişte yaptığınız gibi... Demokrat siyasî kadroları silâh zoru ile alaşağı eden darbeci cuntacılara verdiğiniz desteği bir kenara koyarsak,  Demokrat niyetine merhum Özal’a, onun vefatından sonra  yıldızı parlatılarak önü açılan merhum Erbakan’a yine Demokrat niyetine destek verdiniz. Sonrasında Hoca’nın rahle-i tedrisinden icazet alan şimdiki iktidarı Demokratların devamı olarak lanse ederek desteklemeye devam ediyorsunuz. Bakalım bu ince ve şahane te’vil ve yorumlarla daha hangi siyasî kadroları Demokrat olarak keşfedip lanse edeceksiniz. 

Üstad Bediüzzaman’ın nazarlara verdiği ölçü ve prensiplerle uzaktan yakından hiç bir tarafı olmayan destek verdiğiniz bu partilerin Demokratlıkla, demokrasiyle, hak ve hürriyetlerle ters düşen bir sürü yanlış uygulama ve icraatlarını değil itiraz, tenkit veya ikazlarda bulunmak, bu güne kadar hep alkışlayarak, duâlarda bulunmanın vicdanî bir izahı var mı sizce?..

Şu tavır ve duruşlarınız şahsî fikir ve tercihlerinize mahsus bir tercih olsaydı yanlış da olsa saygı duyardık. Ama Nurlar’daki ölçü, düstur ve prensiplerle taban tabana zıt olan bu siyasî tercihlerinizi Bediüzzaman’a mal ederek, Risaleleri kaynak olarak gösteriyorsanız kusura bakmayın manevî mesuliyeti gerektiren ağır bir vebalin altına giriyorsunuz. Çünkü kâinatta hiçbir şeye alet olmayan Risale-i Nur’u basit fikir ve düşüncelerinize alet etmiş oluyorsunuz.            

Okunma Sayısı: 2464
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Üzeyir

  30.4.2019 14:28:12

  Bediüzzaman hayatı boyunca hep Demokrat olmuş, Demokratları desteklemiş, Demokrat Partiye açıktan oyunu kullanmıştır. Talebelerini de Demokrat Partiye destek olmaları konusunda uyarmıştır. Demokratların dışında hiçbir siyasi oluşuma en ufak bir meyil ve müsamaha göstermemiştir. Zoraki tekellüflere hiç gerek yoktur. Demokrat Parti dimdik ayaktadır. Yeter ki bizler sebat edelim, başkalarının oyunlarına gelmeyelim.

 • Abdullah Tunç

  29.4.2019 11:13:49

  Evet, yazılanlar doğru,ayniyle gerçek. Edebe uygun bir eleştiri de yapılmış. Aynı zamanda içinde yine uygun bir lisanla ikaz ve ihtarda da bulunulmuş. Ama gel gör ki sürekli siyasi kulvar de ğiştirenlerin kafa ayarları ozulmuş,zi hinlerinden temel ölçü ve kriterler si linmiş.Kendilerine göre yeni bakış açı larını oluşturmuş,yeni argumanlar ih das etmişlerdir.Risale-Nur'un bakış açılarını terk etmiş durumdalar. Risale lerin ölçülerini kendi bakış açılarına göre tevil edip yorumluyorlar.Bu da iç alemlerinde derin bir tahribatın vücu duna işaret ediyor.Vicdani bir çürüme yi gösteriyor.Bunu zülumlar karşısın daki tavırlarından anlıyoruz.O ka dar rahatlar ki sanki normal bir hadisey miş gibi algılıyorlar.Bu konuda has sasiyetlerini büyük oranda kaybetmiş görünüyorlar.Zalime en küçük bir me yil göstermeyin,yoksa ateş sizede dokunur ayeti kerimenin tehditlarane hükmünü görmezden geliyorlar.Her ney se bu hamur çok su götürür. Şimdilik bu kadar...

 • Osman Yıldırım

  29.4.2019 08:32:01

  Sayın hocam bu tarz davranan ve böylesi yorumlarda bulunan insanların demokratlık ve üstadın ölçüleri diye bir kayğıları yoktur. Bunlar güce inanan ve devlet imkanlarından yararlanmayı hedefleyen kişi ve guruplardır.Ancak kutsal ve toplumca benimsenmiş meseleleri kendi dugularına alet etmektedirler. Buda toplumun dejenere olmasına sebep olmaktadır.Bakın bu meyanda dün demokrat parti ve Adnan menderes Bugünde Akp ve Tayyip diyenlere sormak lazım Akp ve lideri hic bir zaman biz demokratız demiyor ancak devlet gücünü elinde bulundurduğundan o güce taparcasına meftün olanlar bir takım sıfatlar yakıştırarak onuları savunmaya devam etmektedirler. Yarın o güç elden gidincede başka birilerine yamanıp ona da birşeyler yakıştıracaklar. Kısacası müthiş bir imtihandayız.Cenab ı Han akibetimizi hayreylesin.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı