"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Dünya bizi kıskanıyor mu?

Hüseyin GÜLTEKİN
12 Şubat 2024, Pazartesi
Amerika’da bir savcı, Başkan Biden’ın oğluna yönelik olarak “vergi kaçırma“ iddiasıyla iddianame hazırlamış. Şayet başkanın oğlunun suçu sabit görülürse on yedi yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

Gördüğünüz gibi Amerika’da hukuk, makam-mevki dinlemiyor. Bizde, bırakın devlet başkanının herhangi bir yakını hakkında, daha alt düzeydeki bir makam sahibi hakkında suç işlese dahi korkmadan, çekinmeden dava açacak bir savcı var mı? Böyle cesur bir savcı bulunsa dahi onun başına neler geleceğini tahmin edebiliyor musunuz?   

Bir gazetecinin, İsrail’in Gazze’ye saldırıları sürerken, idarecilerinin oğlunun da ortakları olduğu bir şirketin İsrail’e lojistik malzeme sevkiyatı yaptığı haber üzerine, adlî makamların, bu sevkiyatın doğruluğunu araştırıp işlem yapması gerekirken, derhal bu haberi yapan gazeteci hakkında soruşturma açılıyor.

Bu haberde adı geçen şüphelilerin yerinde; sıradan insanların veya muhalif siyasilerin evlatları olsaydı, adaleti eşit olarak dağıtmakla vazifeli olan savcılar bu haberi görmezden mi gelirlerdi yoksa derhal bu kişileri derdest mi ederlerdi acaba?

Eski İsrail genelkurmay başkanının oğlu, Gazze’deki savaşa iştirak etmiş. Ayrıca İsrailli bir bakanın büyük oğlu da aynı çatışmada ölmüş.

Bizde durum nasıl? Bugüne kadar yüksek mevki sahiplerinin evladı veya yakınının şehit olduğunu duyduk mu? Bugüne kadar çatışmalarda şehit olanların kahir ekseriyetinin, gariban vatandaşların evlatları olması bizdeki eşitsizliğin bir delili değil mi?

Yine birkaç yıl önce ülkemizde Suudi asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesiyle alâkalı olarak, “Hukuk neyi gerektiriyorsa yargımız gereğini derhal yapacaktır.” mealindeki ifadelerden sonra, perde arkasını bilemediğimiz saiklerle bu defa çark edilerek, “Olay bizden ziyade Suudi’yi alakadar ediyor, bu nedenle bu işi oranın yargısına havale ediyoruz.” çizgisine gelinmesi gibi, izahı olmayan siyasi manevraların hukuku ne hale getirdiğini görüyor musunuz?

Hemen her fırsatta eşitlikten, adaletten, hak-hukuktan dem vuran bu iktidar döneminde yaşanmış ve hâlen yaşanmakta olan sayısız hukuksuz uygulamalardan, yukarıda nazarlara verdiğimiz ilginç, çarpıcı örneklerden ders çıkarmayıp, uygulanan yanlış politikalarla ülkemizi hem içeride, hem dışarıda sıkıntılara sokanlara karşı gözlerini, kulaklarını kapatan çevrelere ne demeli bilemiyoruz.  

Ama bizim kanaatimiz odur ki; ortak aklın geçerli olmadığı, milletin kalbi mesafesindeki meclisin devre dışı bırakıldığı, başta yargı kurumları olmak üzere hemen bütün kurumların işlemez hale getirildiği böyle ucube bir sistem yürürlükte olduğu sürece hukuksuzlukların ardı arkası kesilmeyecektir. Gerek içeride gerek dışarıda yaşamakta olduğumuz maddi ve manevi sıkıntıların, problemlerin sonu gelmeyecektir.

Temenni edelim ki akl-ı selim galip gelsin. Problem çözen değil, habire problem üreten ve ülkemizi kaoslara sürükleyen “partili cumhurbaşkanlığı” sisteminin derde deva olmadığını bizi idare edenler de artık görmüş olsunlar ve bir an önce tekrar parlamenter sisteme geçsinler.   

Yoksa hemen her alandaki bu savrulmalarımız ortada iken; elâleme karşı düştüğümüz bu gülünç durumu “Bütün dünyaya örnek ülkeyiz; herkes bizi kıskanıyor” gibi sözlerle kendimizi teselli etmenin hiçbir faydası yoktur.

Okunma Sayısı: 1661
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Necati

  12.2.2024 21:19:36

  O savcı ve hakimlere hakim savcı denmez. Milyonların hakkı hukuku ciğnenirken kılını bile kıpıatmayan insana insan denmez.

 • Osman Yıldirim

  12.2.2024 12:37:34

  Kendi aklını liderinin cebine koyup,ben bilmem liderim bilir diyen toplumların sorunlarını çözmeleri mümkün değildir. Türkiye toplumununda uzun süreden beri çektiği sıkıntı budur. Yani kuralları değil şahısları esas alan toplumlar hem hukuklarini hem ekonomilerini istikrara kavusturmalari mümkün değildir. Ölçü aldıkları liderde bilgili,becerikli ve liyakat değilse etrafına bir üşüyşen bir takım gurup ve güç odaklarının da yonlendirmeleriyle sağlıklı karar vermesi imkansız hale gelir. Türkiyeninde yaşadığı budur.Bu suçundan kurtulmak içinde şahıs yerine kural ve kaide esaslı ve ortak akılla düşünmeyi esas alan Demokratik sistemle yoluna devam etmeyi gerektirmektedir. Aksi durumda fasit bir daire içerisinde debelenip durulur.

 • Müjdat Bayar

  12.2.2024 11:17:22

  Maalesef ''adalet'' kelimesi, malum partinin sadece isminde mevcut. Hâlihazırdaki tatbikat isimle makûsen mütenasib. Daha da kötüsü, toplumun kahir ekseriyeti bundan müşteki değil. Allah, sonumuzu hayra çıkarsın.

 • Mustafa Said Kara

  12.2.2024 10:45:43

  İsrailin terör savaşıyla Türkiyenin askerliğini bir tutmamak lazım. Şöyle, israil de filistine karşı savaşan ve bu savaşını zalimlikte ileri noktalara taşıyabilenler ödüllendiriliyor. Örnek, Ben Gurion, Şamir, Kasap Şaron, Peres, Netenyahu gibi devlet başkanlarının ortak özellikleri orduda savaşıp Müslümanları katletmeleridir.

 • Müjdat Bayar

  12.2.2024 07:18:43

  Niyet halis olsa da böyle mühim bir meseleyi İsrail askerleriyle örneklendirmeniz yanlış anlaşılabilir. Malum, bizdeki medyada havadan nem kapma millî spordur. Belki de ben fazla ve gereksiz hassasiyet gösterdim. Hakkınızı helal edin.

 • Oğuz Yiğiter

  12.2.2024 05:30:31

  Bunca yalan, aldatmacaya ses çıkarmayan, adeta morfinlenmiş, narkoz etkisindeki yığınların kahreden sesliğine, Yeni Asya bünyesindeki bir avuç mert sesin de itidal tavsiyesi perdesinde boğulmaya çalışıldığı şu günlerde haksızlık karşısında susmayı kendine yediremiyenlere nefes aldıran makaleler.... Tebrikler, dualar Hüseyin Hocam...

 • S.topuz

  12.2.2024 03:23:29

  😭😥😓😡😤🙌🌷🤲🌷😞❤🌙☝️🕊🕊🕊🇵🇸🇵🇸🇵🇸 "Benim Ayetlerimi az bir DÜNYA menfaati karşılığında satmayın!" Nehy-i Ilâhî"ye rağmen, her şey bir kötü siyaset uğruna heba ediliyor maalesef! "Menfaatı esas tutan siyaset canavardır Menfaat üzere çarkı kurulmuş olan siyaset-i hazıra; müfteristir, canavar. Aç olan canavara karşı tahabbüb etsen; merhametini değil, iştihasını açar. Sonra döner, geliyor; tırnağının, hem dişinin kirasını senden ister." Bediüzzaman Said Nursi, Risale-i Nur Külliyatı Sözler - 707 Zalimler ve KATiLLER ve ehl-i NİFAK ve Kizb için, yaşasın CEHENNEM ve Esfel-i Safilîn!

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı