"Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılâbı içinde en yüksek gür sada İslâm'ın sadası olacaktır."

Piyasalar

Temkinli ve dikkatli olmak

Hüseyin GÜLTEKİN
11 Mart 2024, Pazartesi
Şahsi fikirlerimiz, düşüncelerimiz, tercihlerimiz tavırlarımız ancak bizi bağlar.

Mecbur kalmadıkça, başkalarının adına fikir beyanında bulunmaktan mutlaka kaçınmak gerekir. Şahsın rızasını ve vekaletini aldıktan sonra da ona ait fikirleri, düşünceleri ve kanaatleri olduğu gibi ifade etmenin önemli bir sorumluluk olduğunu bilmemiz gerekir. Bunun aksi bir durumun, manevi mesuliyeti gerektiren bir durum olduğunu dikkate almamız lazım.

Üstad Bediüzzaman gibi bir dâhinin, bir müçtehidin adına yazıyor veya konuşuyorsak çok daha temkinli ve dikkatli olmamız gerekir. Onun fikirlerinden bahsediyorsak; onun, şaheseri olan Nur külliyatında nazarlara verdiği tavsiyelerini önce kendimiz hazmedip, sonra başkalarına teklif ve tebliğ etmeye çalışıyorsak, olabildiğince dikkatli olmamız lazım.

Elbette, başkalarına hak ve hakikatleri tebliğ etmeden önce kendimiz o hakikatleri defalarca anlayarak okuyup, hatta anlamakta zorluk çektiğimiz mevzuları bilen kardeşlerimizden yardım isteyerek iyice içimize sindirmeliyiz.

Bilelim ki yazılı veya sözlü olarak yapılacak yarım veya yanlış anlatımlar ve tebliğler; Nurlardaki tavsiyelerle, ikazlarla, ölçülerle ve prensiplerle örtüşmeyen malumatlar; beraberinde bir nevi manevi mesuliyeti getirir ki hiçbir hadim böyle bir mesuliyetin altına girmeyi göze alamaz ve almamalı.

Bilerek veya bilmeyerek, Üstad Bediüzzaman’ın söylemediği bir sözünü o söylemiş gibi anlatmak; hiçbir hadimin göze alacağı bir durum olamaz ve olmamalı.

Bilhassa, her konuda olduğu gibi içtimai ve siyasi konularda da Üstad’ın nazarlara verdiği gayet net ikazlar ve düsturlar ortada iken; hemen her seçim döneminde bu ölçülere aykırı şekilde tercihlerde bulunmak ve “Üstad şimdi olsaydı o da bizim gibi tercihlerde bulunurdu.” demek hiçbir ihvanın tevessül edeceği durum olamaz ve olmamalı.

Yine Üstad Bediüzzaman’ın tavsiyeleri çerçevesinde siyasilere yol göstermek gibi önemli bir sorumlulukları olan hadimlerin, bu sorumluluklarını gereğini yerine getirmek yerine, tam tersine, deyim yerinde ise siyasilerden ders alarak, onları memnun edecek olan tercihlerde ve tavırlarda bulunmaları da mucib-i mesuliyettir.

Bu meyanda Üstad’ın: “Kur’an ve vatan ve İslâmiyet namına” diyerek, başa gelmeleri için dua ederek, nokta-ı istinat olduğu Demokrat siyasi kadroların yerine, başka tercihlerde bulunmak mesuliyet getirir.

Üstad Bediüzzaman’ı rehber ittihaz eden, ondan ders alan hadimlerin, Nurlardaki ölçülerle ve prensiplerle örtüşmeyen, oradaki düsturlara perde olan şahsi görüşleri ve düşünceleri, duruşları ve tercihleri olamaz ve olmamalı. Aksi bir durum, beraberinde manevi mesuliyetleri getirir. Hiçbir hadim bunu göze alamaz ve almamalı.

Nurlardaki hak ve hakikatlerden, ölçülerden ve prensiplerden haberdar olmadıkları için yanlış yollara sapan insanları doğru yollara yönlendirmek ile de vazifeli olduklarını hesaba kattığımızda, hadimlerin yerine getirmekle yükümlü oldukları vazifelerinin ne derece önemli olduğunu anlıyoruz. Bu kudsî sorumluluklarını yerine getirmeleri nispetinde de, paha biçilmez hasenatlara nail olacakları da bedihidir.  

Okunma Sayısı: 1187
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir. Hiçbir haber veya yazının tamamı, kaynak gösterilse dahi özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haber veya yazının bir bölümü, alıntılanan haber veya yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yorumlar

(*)

(*)

(*)

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. İstendiğinde yasal kurumlara verilebilmesi için IP adresiniz kaydedilmektedir.
 • Osman Yıldirim

  11.3.2024 11:34:02

  Bu bahsedilen hususlara riayet eden maalesef yoktur. Ustadı ve Risale i Nuru kendi şahsi ve indi görüş ve düşüncelerine alet etmekte hiç bir beis görmeyenler, Üstadın içtimai ve siyasi görüşlerini çarpıtarak otoriter ve despot bir siyasetçiyi ibra etmeye çalişanları maalesef ibretle seyretmektedir.

 • Nurullah Kulalı

  11.3.2024 11:04:19

  Kesinlikle dediğiniz gibi yapılmalı. Ne eksik ne fazla olmalı. Demokrat partinin bu günkü devamı ak parti diyenlerde hatalıdır. Chp demokrat partinin yerini almıştır diyenlerde hatalıdır. Hakikatleri bu iki durumda tersine döndürmektedir.

 • süleyman ALIÇ

  11.3.2024 09:15:14

  Allah Razı olsun Hüseyin abi Çok çok önemli bir hususu dile getirmişsiniz biz müsbet hareket etmekle mükellefiz üstadımızın yaptığından ve söylediğinden fazlasını ne söyleyelim nede haddimizi aşalım. hem dünyevi, hem uhrevi, hem de siyasi işlerde üzerimize düşeni yapıp Allah'ın vazifesine karışmayalım yoksa hem şahsi hemde cemaati olarak aksiyle şiddetli tokatlara maruz kalırız ki bunun vebalinden de kurtulamayız.

(*)

Namaz Vakitleri

 • İmsak

 • Güneş

 • Öğle

 • İkindi

 • Akşam

 • Yatsı